|

Pochopení keto chřipky

Pochopení keto chřipky

Keto chřipka je přechodný stav, který někteří lidé zažívají při přechodu na ketogenní stravu. Jde o soubor příznaků, které se podobají běžné chřipce, jako je únava, bolest hlavy, nevolnost, svalové křeče a podrážděnost.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Prvních několik týdnů po keto dietě může přinést velmi zajímavé změny. Možná jste již zaznamenali pokles hmotnosti, cítíte se méně nafouknutí nebo začínáte mít stabilnější energii. Může být trochu nepříjemné, když vás najednou začne bolet hlava, máte potíže se soustředěním nebo se vám sníží energie právě ve chvíli, kdy začínáte pozorovat zlepšení. Všechny tyto příznaky jsou součástí tzv. keto chřipka, a jak se dozvíte, jsou velmi časté.

keto chřipka

Keto chřipka

Když vaše tělo přechází ze spalování cukru na spalování tuků jako paliva, mnoho lidí zažívá tzv. keto chřipku. Keto chřipka je termín používaný k popisu řady příznaků, které se obvykle objevují během prvních dvou týdnů od zahájení keto diety (zejména 3.-5. den). Ačkoli se ve skutečnosti nejedná o chřipku, může být nepříjemná a u některých lidí vyvolat pocit sklíčenosti.

Je důležité vědět, že tyto příznaky jsou 1) normální a 2) dočasné!

Mezi běžné příznaky patří:

 • Chuť na cukr
 • Nevolnost
 • Svalové křeče
 • Únava
 • Bolesti hlavy
 • Podrážděnost
 • Potíže se soustředěním
 • Nedostatek motivace
 • Závratě

Vězte, že tyto příznaky jsou dočasné a odezní! Za jak dlouho nebo kdy se objeví, bude u každého jedince jiné. Někteří příznaky nepociťují vůbec, zatímco jiní mají pocit, že jsou několik dní mimo provoz. V průměru příznaky netrvají déle než týden a existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste si pomohli s přechodem a zabránili vzniku jakýchkoli potíží.

Příčina

Než se dozvíte, jak chřipce předcházet, je důležité pochopit, proč k ní dochází. Jednoduše řečeno, keto chřipka je způsobena tím, že se naše tělo přizpůsobuje změně spalování glukózy jako paliva na spalování tuků. Když začnete s keto dietou, pravděpodobně drasticky snížíte množství sacharidů, které konzumujete. Tím se sníží hladina inzulínu ve vašem těle (což je dobře!) a při nedostatku glukózy začne vaše tělo produkovat ketolátky (vyrobené z uloženého tuku) jako palivo. Právě tato ketolátky nám pomáhají při keto dietě prospívat, ale našim orgánům může chvíli trvat, než si na tento nový zdroj energie zvyknou.

Navíc, jakmile začne klesat hladina inzulínu, začne naše tělo vylučovat více sodíku močí (spolu s vodou). Právě tento nový zdroj paliva a ztráta elektrolytů a vody jsou zodpovědné za příznaky keto chřipky.

Prevence příznaků

 

prevence keto chřipky

Existuje řada strategií, které pomohou vašemu tělu přizpůsobit se v počátečních fázích keto a zabránit vzniku příznaků. Dvě z nich, které mají největší vliv na příznaky, jsou pití většího množství vody a zvýšení příjmu soli a elektrolytů. To vám pomůže doplnit zásoby v těle, protože pravděpodobně ztrácíte více vody a soli močí. Navíc, pokud jste zvyklí jíst hodně sacharidů, zkuste pro začátek jejich příjem snižovat postupně, a ne najednou. To může vašemu tělu pomoci pomalu se přizpůsobit a snížit nepříjemné pocity při přechodu.

 1. Pijte hodně vody: vaše tělo ztrácí v počátečních fázích hodně vody! Udržování hydratace je velmi důležité pro prevenci příznaků chřipky.
 2. Zvyšte příjem soli/elektrolytů: Vaše tělo také ztrácí hodně elektrolytů s váhou vody. Stejně jako sportovci potřebují doplnit tekutiny po velkém tréninku, je důležité zajistit, aby vaše tělo při přechodu do ketózy přijímalo všechny ztracené elektrolyty. Zkuste si zakoupit elektrolytový doplněk stravy nebo čaj Phat Tea, který obsahuje sůl a MCT! Sůl můžete také přidat do vývaru z kostí nebo jiných nápojů.
 3. Postupně snižujte množství sacharidů: Snížení sacharidů z nuly na sto může být pro systém trochu šok. Pomalé snižování sacharidů může být způsob, jak tělu ulehčit. Zkuste si vybrat jednu kategorii po druhé a nechte své tělo, aby se přizpůsobilo. Pokud jste zvyklí jíst hodně chleba/obilovin/těstovin, zkuste je vyřadit a pak se propracujte ke škrobnaté zelenině atd.

Přečtěte si více o doporučeních na pět nejlepších doplňků stravy, které je třeba zvážit při zahájení keto diety!

 

diety

Časté otázky (FAQs)

Co je to keto chřipka?

Keto chřipka je soubor příznaků, které se obvykle objevují u lidí, kteří začínají s ketogenic dietou nebo se dostatečně nepřizpůsobí změně stravovacího režimu. Mezi tyto příznaky patří únavnost, podrážděnost, nevolnost a závratě.

Kolik trvá keto chřipka?

Doba trvání keto chřipky se může lišit u každého jednotlivce. U některých lidí může trvat pouze několik dní, zatímco u jiných může trvat několik týdnů. Je důležité dodržovat správné stravovací postupy a dbát na dostatečný příjem živin, aby se tělo mohlo přizpůsobit novému režimu.

Jak mohu zmírnit příznaky keto chřipky?

Existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky keto chřipky. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin, dodávat tělu dostatek elektrolytů (např. přes konzumaci soli), zvýšit příjem tuků a vyhnout se nadměrnému cvičení v prvních týdnech ketogenic dietou.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *