| |

Způsoby, jak zjistit, že máte zdravou váhu

Způsoby, jak zjistit, že máte zdravou váhu

Body mass index (BMI) je často používaná metoda k určení, zda máte zdravou váhu. Spočítá se tak, že váha (v kilogramech) je vydělena čtvercem výšky (v metrech). Optimální rozmezí pro BMI je obvykle mezi 18,5 a 24,9.

Kalorický příjem je další důležitý faktor. Pokud jíte stejným způsobem jako předchozí období, ale začnete přibírat nebo zhubnete, znamená to, že vaše kalorická bilance není v rovnováze.

Další možností je použití měření tělesného tuku. Existuje několik různých metod, jako je například měření kůžními záhyby, bioelektrická impedanční analýza nebo DEXA skenování.

Zdravý životní styl s pravidelným cvičením a vyváženou stravou je také důležitým faktorem při udržování zdravé váhy.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Máte zdravou váhu ? Zde je 7 způsobů, jak zjistit

Onlymyhealth Dabur Vedic Tea

Představte si, že se každé ráno probouzíte s pružinou v kroku, plní energie a vitality. Už se necítíte letargičtí ani vás netíží nadváha.

Cítíte se lehcí a hbití, schopni zvládnout jakoukoli výzvu, která se vám postaví do cesty. Takový je pocit, když máte zdravou váhu. Hmotnost však není jediným ukazatelem celkového zdraví.

Jak ale poznáte, že jste na tom dobře? Zde je sedm způsobů, jak zjistit, že máte zdravou váhu.

Váš obvod pasu je v mezích zdravého rozmezí

Obvod pasu je dalším ukazatelem tělesného tuku, který může pomoci určit, zda máte zdravou váhu. Podle National Heart and Lung Institute je zdravý obvod pasu menší než 35 palců u žen a menší než 40 palců u mužů.

Nadváha v oblasti středu těla může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby a cukrovka, proto je důležité udržovat obvod pasu ve zdravém rozmezí.

Máte zdravé složení těla

Složení těla označuje množství svalů, tuku, kostí a dalších tkání v těle. V ideálním případě chcete mít zdravou rovnováhu těchto tkání. Příliš mnoho tělesného tuku může zvýšit riziko zdravotních problémů, zatímco příliš málo může vést k podvýživě a dalším zdravotním problémům. Pokud máte zdravé složení těla, pravděpodobně máte i zdravou hmotnost.

Normální krevní tlak a hladina cholesterolu

Vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu jsou rizikovými faktory srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů. Pokud se hladina krevního tlaku a cholesterolu pohybuje ve zdravém rozmezí, je to dobré znamení, že máte zdravou hmotnost. Pravidelné cvičení, zdravá strava a udržování zdravé hmotnosti vám mohou pomoci udržet krevní tlak a hladinu cholesterolu pod kontrolou.

Úroveň energie

Pokud máte zdravou váhu, měli byste se cítit plní energie a čilí po celý den. Neměli byste se cítit ospalí nebo zatížení nadměrnou tělesnou hmotností. Pravidelné cvičení a zdravá strava vám pomohou zvýšit hladinu energie a udržet si skvělý pocit.

Máte zdravý vztah k jídlu

Zdravá váha není jen o číslech na váze. Jde také o zdravý vztah k jídlu. Pokud máte zdravou váhu, měli byste být schopni vychutnat si různé druhy potravin, aniž byste se cítili provinile nebo zahanbeně. Měli byste být schopni naslouchat signálům hladu a sytosti svého těla a jíst, když máte hlad, a přestat, když jste plní. Pokud máte zdravý vztah k jídlu, je pravděpodobné, že máte zdravou váhu.

Zvažte své duševní zdraví

Vaše duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví fyzické. Pokud máte zdravou váhu, měli byste mít ze sebe a svého těla dobrý pocit. Neměli byste se zabývat negativními myšlenkami nebo pocity týkajícími se vaší tělesné hmotnosti. Pravidelné cvičení, zdravá strava a pozitivní samomluva mohou přispět ke zlepšení vašeho duševního zdraví a k tomu, abyste se cítili skvěle.

Zdravá váha je víc než jen číslo na váze. Jde o zdravý vztah k jídlu, dobrou hladinu energie, dobré duševní zdraví a zdravou tělesnou stavbu. Pokud budete těmto faktorům věnovat pozornost, můžete si zajistit, že budete mít zdravou váhu a budete žít svůj nejlepší život.

diety

Způsoby, jak zjistit, že máte zdravou váhu

1. BMI (Index tělesné hmotnosti)

BMI je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, zda máte zdravou váhu. Spočítá se pomocí vzorce, který zahrnuje vaši hmotnost a výšku. Hodnoty jsou poté porovnány s normálními rozmezími a určuje se, zda spadáte do kategorie podváhy, normální váhy, nadváhy nebo obezity.

2. Poměr pasu a boků

Poměr pasu a boků je dalším ukazatelem zdravé váhy. Měřte obvod svého pasu a boků a vypočítejte poměr. U mužů by tento poměr neměl překračovat 0,90 a u žen 0,85. Pokud je hodnota vyšší, znamená to, že máte příliš mnoho viscerálního tuku, který může být škodlivý pro zdraví.

3. Odborné hodnocení

Nejlepší a nejpřesnější způsob, jak zjistit, zda máte zdravou váhu, je požádat odborníka jako je lékař nebo dietolog o zhodnocení a posouzení. Odborník vám provede kompletní vyšetření a na základě výsledků vám řekne, zda je vaše váha v pořádku nebo jestli je potřeba provést nějaké změny ve stravování či životním stylu.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *