|

Keto dieta a cholesterol: Pomáhá, nebo škodí?

Keto dieta, která se zaměřuje na vysoký příjem tuků a nízký příjem sacharidů, je stále populárnější způsob stravování. Některé studie naznačují, že keto dieta může mít pozitivní vliv na hladinu cholesterolu, ale existuje také obava, že nadměrný příjem tuků může zvýšit hladinu „špatného“ cholesterolu. Je důležité pečlivě zvážit všechny faktory při výběru keto diety a konzultovat s lékařem.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Vzhledem k tomu, že ketogenní dieta je dietou s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů, která klade důraz na potraviny, jako je kokosový olej, máslo a maso, mnoho lidí si klade otázku: Je keto dieta škodlivá pro vaše srdce? Navzdory tomu, co si možná myslíte, je keto dieta skutečně spojována se zlepšením kardiovaskulárního zdraví.

Je keto dieta bezpečná pro člověka s vysokou hladinou cholesterolu? Protože keto dieta je bohatá na tuky, včetně nasycených tuků a cholesterolu, které se přirozeně vyskytují v potravinách živočišného původu, jako jsou vejce a maso, u mnoha lidí se po zahájení keto diety zvýší hladina cholesterolu. Studie však naznačují, že souvislost mezi keto dietou a cholesterolem je ve skutečnosti pozitivní.

V poslední době jsme pochopili, že vyšší hladina cholesterolu není vždy špatná věc a že spíše zažívání chronický zánět a zvýšená hladina triglyceridů, způsobená například celkově špatnou stravou, inzulinovou rezistencí a nezdravým životním stylem, je pravděpodobně mnohem větší hrozbou.

Odpovědi na vaše otázky o vlivu keto diety na cholesterol

Než se ponoříme do dalších podrobností o keto dietě a cholesterolu, podívejme se na několik základních faktů o tom, jak cholesterol funguje.

Po desetiletí se cholesterolu dostávalo špatné pověsti, ale ve skutečnosti hraje cholesterol v těle mnoho důležitých rolí. Cholesterol má například tyto funkce:

 • Pomáhá při produkci pohlavních hormonů (včetně progesteronu, estrogenu a testosteronu).
 • Tvorba struktur mozku
 • Podpora kognitivních/mentálních funkcí, včetně dětí a starších dospělých.
 • usnadnění vstřebávání živin rozpustných v tucích (včetně vitaminů A, E, D a K).
 • Přivádění živin, triglyceridů a dalších sloučenin do buněk, kde se využívají jako zdroj energie.

Cholesterol se v našem těle vyskytuje ve formě mastných kyselin (lipidů), které putují krevním řečištěm. Co je důležité o cholesterolu pochopit, je to, že rovnováha mezi LDL a HDL cholesterolem je velmi důležitá. Pokud máte vyšší hladinu LDL, chcete mít také vyšší hladinu HDL, aby se LDL z krevního oběhu lépe odstraňoval.

Existují dva různé typy LDL cholesterolu, typ, který je často označován jako „špatný cholesterol“: LDL s velkými částicemi (neboli vzor A) a LDL s malými částicemi (neboli vzor B). Jaký je mezi nimi rozdíl a který z nich je pro zdraví srdce nebezpečnější?

Vzor A je nositelem většího množství živin rozpustných v tucích a antioxidantů a může skutečně chránit před oxidačním stresem, zatímco vzor B je náchylnější k oxidaci a tvorbě plaků v endotelové výstelce tepen, což zvyšuje riziko problémů souvisejících se srdcem.

Jak keto dieta ovlivňuje hladinu cholesterolu?

Studie zjistily, že ketogenní dieta může pozitivně ovlivnit hladinu cholesterolu, zdraví srdce a metabolismus následujícími způsoby:

 • Zvětšuje velikost LDL částic (zvyšuje vzor A), což vede k menšímu riziku oxidačního stresu.
 • Zlepšuje poměr LDL a HDL. Jinými slovy, zvyšuje HDL cholesterol, který pomáhá vyrovnávat účinky LDL.
 • Snižuje triglyceridy, což má ochranný význam vzhledem k tomu, že jejich vysoké koncentrace v krvi znamenají zvýšené riziko mrtvice a srdečních problémů.
 • Zlepšuje poměr triglyceridů a HDL.
 • Snižuje inzulinovou rezistenci a pomáhá regulovat hladinu cukru (glukózy) v krvi, zejména ve srovnání s dietami s vysokým obsahem sacharidů.
 • Pomáhá snižovat chronický zánět
 • Pomáhá předcházet obezitě tím, že snižuje pocit hladu a snižuje příjem kalorií ad libitum.

Podle 2017 publikovaný v časopise British Journal of Sports Medicine ,

Nízkosacharidová dieta s vysokým obsahem tuků (LCHF dieta) konzistentně zlepšuje všechny ostatní markery kardiovaskulárního rizika – snižuje zvýšené koncentrace glukózy, inzulínu, triglyceridů, ApoB a nasycených tuků (zejména kyseliny palmitoolejové), snižuje počet malých hustých LDL částic, hladinu glykovaného hemoglobinu (HbA1c), krevní tlak a tělesnou hmotnost a zároveň zvyšuje nízké koncentrace HDL-cholesterolu a zvrátí nealkoholovou tukovou chorobu jater (NAFLD).

Způsobuje ketogenní dieta vysokou hladinu cholesterolu? Způsobuje ketóza vysoký cholesterol?

Jíst hodně zdravé tuky na keto dietě zvýší HDL cholesterol (často nazývaný „dobrý“) a zvyšují poměr LDL/HDL cholesterolu, což jsou dva klíčové ukazatele celkového zdraví. Studie ukazují, že keto obvykle sníží hladinu triglyceridů, LDL cholesterolu, glukózy v krvi a sníží index tělesné hmotnosti.

Existuje něco takového jako keto dieta s nízkým obsahem cholesterolu?

Technicky je možné jíst keto dietu s nízkým obsahem cholesterolu, protože keto dieta zahrnuje řadu potravin, které snižují hladinu cholesterolu. Příkladem je avokádo, olivový olej, ořechy, semínka a zelenina.

Ve většině případů však není pro podporu zdraví srdce nutné vyhýbat se všem potravinám, které obsahují cholesterol (jako jsou vejce nebo sýry), zejména proto, že některé zdroje cholesterolu mohou být potravinami s vysokým obsahem živin. Důležité je dodržovat střídmost a najít ve stravě rovnováhu, stejně jako jíst kombinaci přírodních potravin, které bojují proti zánětům.

Může být keto dieta vhodná pro vysoký cholesterol? Může keto dieta snížit hladinu cholesterolu?

Ano, studie naznačují, že může. Každý člověk je trochu jiný, pokud jde o to, jak bude reagovat na stravu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků, obecně však existují důkazy, které ukazují, že tento typ stravovacího plánu je bezpečný a účinný, pokud jde o podporu kardiovaskulárního zdraví.

Hladinu cholesterolu může negativně ovlivnit mnoho faktorů – například genetika, nečinnost, cukrovka, stres a hypotyreóza -, ale nejvíce k tomu přispívá nezdravá strava, která obsahuje hodně zpracovaných potravin a je chudá na živiny. „Standardní americká strava“ je vysoce zánětlivá, což zvyšuje hladinu LDL (špatného cholesterolu) a snižuje hladinu HDL (dobrý cholesterol), zatímco „čistá keto strava“ má spíše opačný účinek.

A Studie z roku 2006 publikovaná v časopise Molecular and Cellular Biochemistry dospěl k závěru, že …

Tato studie ukazuje příznivé účinky ketogenní diety po jejím dlouhodobém podávání u obézních osob s vysokou hladinou celkového cholesterolu. Tato studie navíc ukazuje, že nízkosacharidovou dietu je bezpečné používat po delší dobu u obézních osob s vysokou hladinou celkového cholesterolu a u osob s normocholesterolemií.

Lidé, kteří mají zvýšené riziko vzniku srdečních onemocnění, by možná měli omezit příjem cholesterolu a nasycených tuků, ale všichni ostatní se raději zaměří na omezení příjmu ultra zpracovaných, balených nezdravých potravin.

Závěrečné myšlenky o keto dietě a cholesterolu

Zvyšuje tedy keto dieta hladinu cholesterolu? Vzhledem k vysokému obsahu tuků ve stravě může, nicméně keto dieta má celkově pozitivní účinky na kardiovaskulární ukazatele.

Z toho vyplývá, že místo toho, abychom se tolik zaměřovali na hladinu cholesterolu, je lepší řešit chronický zánět. Zánět je hlavní příčinou aterosklerózy neboli tvrdnutí a tuhnutí tepen, které doprovází ukládání plaků a zvyšuje riziko infarktu.

Pokud držíte ketogenní dietu, jakými způsoby můžete pečovat o své srdce a udržet chronický zánět na uzdě?

 • Jezte „čistou keto stravu“ – například keto alkalickou stravu – což znamená, že kladete důraz na nezpracované tuky, zeleninu, kvalitní bílkoviny, bylinky, koření, ořechy, semínka a superpotraviny, jako je vývar z kostí.
 • Vyhýbejte se potravinám plným rafinovaných rostlinných olejů, cukru, sodíku a umělých přísad. Prospěšné je také vyhýbat se konvenčním mléčným výrobkům (neekologickým, homogenizovaným a pasterizovaným), živočišným produktům chovaným na farmách a přílišnému množství kofeinu nebo alkoholu.
 • Do každého jídla zařaďte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou ořechy, semínka, zelenina a avokádo. Zelenina – včetně listové zeleniny, červené řepy, cibule, zelí, brokolice a artyčoků – je obzvláště vhodná pro zvýšení příjmu vlákniny a ochranu zdraví srdce.
 • Zaměřte se na zdravé bílkoviny, včetně drůbeže chované na pastvinách, jako je krůtí nebo kuřecí maso, masa krmeného trávou, ryb lovených ve volné přírodě a dalších mořských plodů, a ano, dokonce i vajec.
 • Hlídejte si příjem sodíku a omezte zpracované potraviny.
 • Při keto dietě se již budete vyhýbat rafinovaným obilovinám a cukru, což je skvělé, protože tyto potraviny mohou být zánětlivé a ve vysokém množství přispívají k problémům, jako je cukrovka a obezita.

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Keto dieta a cholesterol

Ve článku se dozvíte, jaký vliv má keto dieta na hladinu cholesterolu v krvi.

Je keto dieta pro cholesterol dobrá?

Keto dieta může mít pozitivní vliv na hladinu cholesterolu u některých lidí. Mnoho studií ukázalo, že konzumace více tuků a méně sacharidů může vést ke zlepšení hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu a snížení hladiny „špatného“ LDL cholesterolu.

Pro koho může být keto dieta škodlivá?

Pro některé lidi může být keto dieta škodlivá, zejména pokud mají problémy s hladinou cholesterolu nebo srdce. Je důležité konzultovat s lékařem nebo výživovým specialistou, zda je keto dieta vhodná pro vaše konkrétní zdravotní stav.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *