Zničí jeden den podvádění ketózu?

Zničí jeden den podvádění ketózu?

Ketóza je stav, kdy tělo spaluje tuky místo cukru jako zdroje energie. Pro dosažení a udržení ketózy je nezbytné dodržovat specifickou ketogenní stravu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků. Nicméně může se stát, že člověk se rozhodne podvádět s ketogenní stravou a do jídelníčku zahrne věci, které jsou bohaté na sacharidy, jako jsou sladkosti, pečivo nebo těstoviny.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Ketóza je metabolický stav, který nastává, když tělo nemá dostatek glukózy, kterou by mohlo využívat jako hlavní zdroj energie.

To způsobuje, že tělo štěpí tuky na ketony, které se pak používají jako palivo pro tělo místo sacharidů. Tento proces spouští keto dieta.

Udržet se v ketóze může být obtížné, takže vás možná zajímá, jak přísně musíte keto dietu dodržovat, abyste v ní zůstali.

Pokud držíte keto dietu nebo se o ní teprve snažíte dozvědět něco víc, tady je vše, co potřebujete vědět, jestli jeden cheat day ketózu zničí.

Co je cheat day?

Cheat day je den, kdy si dovolíte jíst potraviny, které nejsou vhodné pro keto. To znamená, že si dopřejete potraviny s vysokým obsahem sacharidů, které si při keto dietě nemůžete dopřát.

Například vysokosacharidové pochutiny, jako jsou těstoviny, pizza, chléb, zákusky, chipsy, limonády atd.

Zničí jeden podváděcí den ketózu?

Ano, i jedno jídlo bohaté na sacharidy vás může rychle vyvést z ketózy. Sacharidy snědené během cheat day okamžitě zastaví tvorbu ketolátek, dokud je tělo všechny nezpracuje.

Dosáhnout ketózy není tak složité, ale vyžaduje to čas a úsilí. Pokaždé, když si dopřejete cheat day, váš pokrok se vynuluje a budete muset začít znovu.

Tato výměna mezi tím, že jste v ketóze, a tím, že máte cheat days, může bránit přínosům keto diety zejména pro hubnutí a celkovou pohodu vůbec.

Co se stane s vaším tělem v den podvodu?

Než se během svého cheat day pustíte do sacharidového záchvatu, nezapomeňte na tyto věci myslet. Mohou se u vás projevit následující věci:

  • Výkyvy hladiny cukru v krvi
  • Budete mimo ketózu
  • Přibývání na váze
  • Zvýšený hlad a chutě
  • Keto chřipka

Může nějakou dobu trvat, než se po dni, kdy jste se stravovali, vrátíte k používání ketonů jako zdroje energie.

Jak dlouho trvá návrat do ketózy po kontrolním dni?

Odpověď závisí na tom, co jste v den podvádění jedli. Pokud jste jedli nízkokalorické svačinky vhodné pro keto, pak vám návrat do ketózy zabere méně času, než kdybyste jedli věci jako chléb, pizzu nebo zmrzlinu.

Záleží také na tom, kolik dní jste byli v ketóze před cheat day. Pokud je to váš první cheat day, bude vám návrat do ketózy trvat déle, protože vaše tělo do té doby spalovalo jako palivo výhradně tuky.

Průměrně může trvat asi 1-2 týdny, než tělo začne po cheat day produkovat dostatek vlastních ketonů.

Jak správně podvádět při dietě Keto?

 

keto toast a cheat snack

Správný způsob podvádění je pomocí keto-friendly jídel. Pokud máte chuť na něco konkrétního, zkuste se poohlédnout po náhražkách, které jsou v souladu s keto. Na internetu najdete spoustu receptů, které vám pomohou přetvořit vaše oblíbená jídla do keto-friendly verze.

Dalším způsobem, jak podvádět správným způsobem, je dát si místo cheat day cheat meal. Na rozdíl od cheat day bude mnohem snazší udržet se v ketóze při jednorázovém cheat meal.

Čas od času je v pořádku dát si nějaké sacharidy, pokud je udržíte pod hranicí 50 g, takže se snažte co nejvíce využít denní dávku.

Závěr

Podvádění při dietě může výrazně ztížit pokrok, zejména pokud se snažíte zhubnout.

Cheat days mohou vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což není ideální, pokud jste diabetik. Může to také způsobit, že budete mít chuť na nezdravé potraviny a přiberete na váze. Zvažte, zda si místo cheat days nedopřát cheat meals.

A konečně, abyste udrželi rovnováhu mezi stravováním podle keto diety a možností dopřát si cheat meal, vyzkoušejte keto-friendly alternativy ke své oblíbené svačině bohaté na sacharidy.

Nezapomeňte se podívat do naší sekce svačin, nabízíme několik druhů od chipsy a krekry na tyčinky a čokolády spolu se spoustou receptů vhodných pro keto.

Případně se můžete rozhodnout pro naše keto koučovací program kde se o vše postaráme za vás. Od dodávek jídla až po individuální poradenství s naším keto trenérem. Podívejte se na to hned teď!

Odkazy

Kampus University of British Columbia Okanagan. (2023, 27. března). Na keto dietě? Vykašlete se na cheat day: Pouhá jedna dávka sacharidů může poškodit cévy. ScienceDaily

Dashti HM, Mathew TC, Hussein T, et al. Long-term effects of a ketogenic diet in obese patients. Exp Clin Cardiol. 2004;9(3):200-205.

 

diety

Často kladené otázky o ketóze

Zničí jeden den podvádění ketózu?

Nejednorázové porušení stravy ve formě podvádění o den ve výživě s nízkým obsahem sacharidů nemusí okamžitě zničit stav ketózy. Ketóza je založena na zásadě minimalizace příjmu sacharidů, což způsobuje, že tělo spaluje tuky namísto sacharidů jako zdroje energie. Pokud dojde k jednomu dni podvádění, tělo se stále bude snažit udržovat ketózu, pokud se rychle vrátíte ke ketogenní stravě.

Je však důležité si uvědomit, že opakované podvádění nebo pravidelný příjem většího množství sacharidů může způsobit, že tělo přejde zpět na spalování sacharidů a přestane produkovat ketony. Proto je důležité dodržovat ketogenní stravu co nejd

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *