| |

Jaký je nejlepší čas na večeři, pokud chcete zhubnout

Jaký je nejlepší čas na večeři, pokud chcete zhubnout

Když se snažíte zhubnout, výběr správného času na večeři může hrát důležitou roli. Existuje mnoho různých teorií a doporučení, ale neexistuje žádný univerzální nejlepší čas na večeři pro všechny.

Užitečné je však vědět, že večeře by měla být lehká a snadno stravitelná. Pokud si dáte těžkou večeři příliš pozdě večer, může to vést k potížím se spánkem a pomalému metabolismu.

Doporučené je večeřet nejpozději 2-3 hodiny před tím, než jde člověk spát. To umožňuje tělu dostatek času na trávení jídla před spaním a pomáhá udržovat metabolismus aktivní.

Během večeře je také důležité vybrat si zdravé a vyvážené jídlo, bohaté na bílkoviny, zeleninu a celá zrna. To pomáhá udržovat pocit sytosti a dodává tělu potřebné živiny.

Večerní čas na večeři si nastavte podle svého denního rozvrhu a preferencí. Každý člověk je jiný a může vyžadovat odlišný přístup. Je však důležité dávat pozor na jídlo a vyhýbat se těžkým a mastným pokrmům před spaním.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

 

Jaký je nejlepší čas na večeři, pokud chcete zhubnout, odpovědi odborníků

 

Pokud se snažíte zhubnout, možná jste zvažovali, co a jak jíst. Ale co když vám řeknu, že na vaši cestu za hubnutím má vliv i to, kdy jíst, zejména večeři?

Porozumění časování večeře a hubnutí

„Záleží nejen na čase, ale také na době mezi večeří a dobou, kdy jdete spát,“ řekl Raniwal. Dodala, že pokud jíte příliš blízko doby spánku, může to narušit přirozený rytmus vašeho těla a zhoršit kvalitu vašeho spánku, což ztěžuje hubnutí.

Studie z roku 2023 publikovaná v časopise British Journal of Nutrition zjistil, že jedinci, kteří během redukčního plánu večeřeli dříve, nakonec zhubli více než ti, kteří dodržovali stejný plán, ale večeřeli později. Vědci předpokládali, že by to mohlo být způsobeno tím, že pozdní večeře může ovlivnit geny související s vnitřními hodinami těla, takže pro lidi, kteří jedí pozdě, je těžší zhubnout.

Další výzkum, publikovaný v časopise Cell, podporuje tuto myšlenku, přinejmenším u zvířat. Studie zjistila, že pozdní konzumace jídla narušuje vnitřní hodiny těla, tzv. cirkadiánní rytmus, což by mohlo ztížit hubnutí.

Pozdní večeře, zejména těsně před spaním, může být pro hubnutí kontraproduktivní. Pozdní večeře jsou často spojeny s bezmyšlenkovitým mlsáním a nezdravým výběrem potravin. Kromě toho se metabolismus vašeho těla večer přirozeně zpomaluje, protože se připravuje na odpočinek, takže konzumace těžkého jídla v této době může vést k ukládání přebytečných kalorií ve formě tuku namísto jejich efektivního využití.

Kdy tedy jíst večeři?

„V ideálním případě byste se měli snažit povečeřet alespoň 2-3 hodiny před plánovaným spánkem. To poskytne tělu dostatek času na strávení jídla a pomůže vám vyhnout se tomu, abyste šli spát s plným žaludkem,“ doporučuje odborník.

Podle odborníka je konzumace časné večeře, kolem 18:00-19:00 hodin, spojena s různými potenciálními přínosy pro hubnutí. „Jedním z klíčových důvodů je, že umožňuje tělu spálit kalorie zkonzumované během večeře prostřednictvím večerních aktivit a bazální metabolické rychlosti,“ dodala.

„Časná večeře může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a zabránit tak nočním chutím na nezdravé pochutiny. Když jíte brzy, poskytujete také tělu dostatek času na zpracování potravy a účinné vstřebání živin,“ dodala Raniwalová.

Co mít na paměti?

Trávení

„Ideální doba večeře se může u každého člověka lišit. Při určování nejvhodnějšího času k večeři hrají roli faktory, jako je váš denní program, tréninková rutina a osobní preference,“ řekl Raniwal. Klíčem k úspěchu je najít rovnováhu mezi tím, aby vaše tělo mělo dostatek času na strávení jídla a necítilo se před spaním příliš hladové.

Kromě zvážení načasování večeře hraje na vaší cestě za hubnutím zásadní roli i její obsah. Můžete se rozhodnout pro vyvážené jídlo, jako jsou libové bílkoviny (např. kuřecí prsa, jogurt a tvaroh), zelenina bohatá na vlákninu (např. brokolice), celozrnné výrobky (např. quinoa) a zdravé tuky (losos a vejce). Kromě toho byste se měli vyhýbat těžkým, mastným a příliš zpracovaným potravinám, protože nejen narušují trávení, ale také brzdí váš pokrok v hubnutí.

Závěr

Pokud se snažíte zhubnout, ideální čas na večeři je obecně kolem 18:00-19:00. Tento časový rámec umožňuje efektivní trávení, lepší kvalitu spánku a využití kalorií zkonzumovaných během večeře. Existují však individuální rozdíly, takže při rozhodování o nejvhodnějším čase večeře je důležité naslouchat svému tělu a zohlednit svůj denní režim. Pamatujte, že klíčová je důslednost; zavedení pravidelného rozvrhu večeří může pomoci regulovat vnitřní hodiny vašeho těla a podpořit vaše úsilí o hubnutí.

 

diety

Jaký je nejlepší čas na večeři, pokud chcete zhubnout?

Obvykle se doporučuje večeřet nejpozději 2-3 hodiny před spaním.

Večeře je jedním z nejdůležitějších jídel dne, ale pokud chcete zhubnout, je důležité si vybrat správný čas na její konzumaci. Nejlepší je večeřet nejpozději 2-3 hodiny před spaním, aby vaše tělo mělo čas strávit jídlo a dokonale ho vstřebat.

Pokud jíte příliš pozdě v noci, váš metabolismus se zpomaluje a tělo nemá dostatek času na zpracování kalorií a energie získané z večeře. To může vést ke zvýšení hmotnosti a problémům se spánkem.

Navíc, pokud se večeříte příliš těžce, váš žaludek bude pracovat hodně dlouho a tělo nebude moci pořádně odpočívat během spánku. To může způsobit pocit nekomfortu a nepříjemný spánek.

Je také důležité si vybrat zdravé jídlo na večeři, které obsahuje dostatek živin a je lehce stravitelné. Dbejte na vyváženou stravu s dostatkem zeleniny, bílkovin a vlákniny. Snažte se vyhnout mastným a těžkým jídlům.

Večeře by měla být spíše menší a lehčí než předchozí jídla. Měla by obsahovat dostatek bílkovin, aby se udržela svalová hmota, a zároveň nepřidávat zbytečně mnoho kalorií.

Správný čas na večeři se může lišit v závislosti na vašem osobním životním stylu a denním režimu. Je důležité poslouchat své tělo a přizpůsobit večeři tak, aby vám vyhovovala a nepřekážela při spánku.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *