|

Spalujeme v chladu více kalorií?

Spalujeme v chladu více kalorií

Studie ukázala, že tělo spaluje více kalorií při fyzické aktivitě v chladném prostředí. Tento jev je známý jako „chladová termogeneze“ a znamená, že tělo musí vynaložit více energie na udržení správné tělesné teploty v chladném prostředí.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Spalujeme v chladu více kalorií?

Proč jíme více, když je zima?

Říkejme tomu „komfortní jídlo“, ale v chladu můžeme spálit více kalorií, protože je to stimuluje chuť k jídlu. Zajímavé však je, že ne každý vždy více v chladu!

A právě to, proč se výsledky liší, se vědci snaží zjistit.

Možná spalujeme více kalorií při cvičení v chladu, což nás nutí jíst více – výzkum zjistil, že termický účinek cvičení se zdá být poněkud vyšší v chladnějších oblastech v důsledku omezujícího účinku oblečení. To znamená, že se nám hůře chodí ve více vrstvách, a proto spalujeme více kalorií.

Výzkum také zjistil, že po příchodu do velmi chladných oblastí se jednoduše zvýší chuť k jídlu, což má za následek vyšší příjem kalorií a nárůst tělesné hmotnosti.

V teplejších klimatických oblastech je – kupodivu – pozorován pravý opak; příjem energie je nižší nejen kvůli snížené fyzické aktivitě, ale také kvůli některým vlivu klimatu na chuť k jídlu.

Co se ale děje v chladnějších klimatických oblastech? Proč tam někteří lidé více přibírají na váze?

 • Chutnost potravin
 • Teplota za studena
 • Roční období
 • emocionální faktory (např. osamělost) a
 • Změny návyků v oblasti fyzické aktivity

Podle vědců je nárůst tělesné hmotnosti pozorovaný v chladných oblastech normální psychofyziologickou reakcí na specifické prostředí – srovnatelnou s tím, co se děje v přírodě na podzim; divoká zvířata začnou více jíst, aby si vytvořila zásoby tělesného tuku jako zdroj energie a dodatečnou izolaci na zimu.

Vědci zdůrazňují, že u lidí to nemusí být stejné, ale poukazují na to jako na pravděpodobný scénář.

Lidé v zimě

Tato stránka studie 12 francouzských vojáků mužského pohlaví, kteří strávili 14 dní v chladném Grónsku, dostávali snadno stravitelné chutné potraviny v nadbytku.

Jejich denní energetický výdej nakonec zůstal po celou dobu expedice relativně konstantní.

Jejich energetický příjem byl však v období od 8. do 14. dne o 17 % vyšší než v období od 1. do 7. dne, což vedlo k neutrální energetické bilanci.

V konečném důsledku studie ukázala, že příjem energie se může během 14denní expedice v mrazu zvýšit.

Vědci však tvrdí, že kompenzace energie byla pravděpodobně způsobena tím, že jim byla podávána snadno stravitelná chutná a známá jídla. Opět nemáme nic definitivního, ale zjištění jsou přesto zajímavá.

Další výzkum zjistil, že k tomu, aby si člověk udržel stabilní teplotu jádra v chladném prostředí, je zapotřebí zvýšit energetický výdej. To je další důvod, proč se můžeme více pohybovat a následně také více jíst.

A nemusíte chodit daleko, abyste se o tom přesvědčili: všímejte si lidí na ulici, když je zima – mají složené ruce a mají tendenci poskakovat z nohy na nohu, aby se zahřáli.

Zdá se, že v chladu spalujeme více kalorií.
Zdá se, že v chladu spalujeme více kalorií.

Spalujete více kalorií, když se třesete?

To nás přivádí k dalším zjištěním: když se třeseme, naše svaly se v rychlém sledu stahují a uvolňují, aby zvýšily teplotu tělesného jádra.

Kdo potřebuje v mrazu posilovnu?!

A když k tomu dojde, aktivují se hnědé tukové tkáně a spalování kalorií. . začíná.

A zde je zajímavá zpráva: třesoucí se také spouští produkci hormonu známého jako irisin, stejného hormonu, který vzniká při cvičení.

Studie zjistila, že u účastníků, kteří odpočívali pod chladivými přikrývkami, došlo ke zvýšení počtu spálených kalorií o 48 %. Navíc u těch, kterým byla zima natolik, že se třásli, došlo k 88procentnímu nárůstu svalové aktivity ve srovnání s 13procentním nárůstem u těch, kteří se netřásli.

To je další způsob, jak můžeme v chladu spalovat více kalorií. I když se zdá, že někteří z nás v důsledku toho více jedí a někteří ne.

Ve hře je však více faktorů, které se vědci snaží rozpracovat, aby nám poskytli definitivní návod.

Proveďte vlastní experiment

Když se ochladí, můžete zkusit zaznamenávat příjem makroživin/kalorií do výživové aplikace a zjistit, zda se váš příjem potravy zvýší.

Korelace nerovná se příčinná souvislost – to, že je chladněji a vy jíte více, neznamená, že je to způsobeno počasím. Mohou to být i jiné faktory, například stres nebo výrazná změna nálady.

Udělejte si vlastní experiment, jak nejlépe umíte, a zjistěte, zda v chladu spalujete více kalorií.
Proveďte vlastní experiment, jak nejlépe umíte, a zjistěte, zda v chladu spalujete více kalorií.

Pointa spalování více kalorií v chladu

Studie se zdají být jednoznačné v tom, že lidé v chladu spalují více kalorií. Může to být způsobeno chutností potravin, nízkou teplotou, ročním obdobím, emočními faktory (např. osamělostí) a změnami v návycích v oblasti fyzické aktivity.

Více kalorií spaluje také prosté chvění. Mohli byste sledovat svůj příjem kalorií během zimy a zjistit, zda jich spotřebujete více, i když chladnější počasí nemusí být jediným důvodem (může to být stres atd.). Je třeba provést další výzkum, abychom zjistili, zda lidé jako celek s příchodem chladnějšího počasí definitivně přijímají více kalorií.

Odkazy:

 1. Charlot K, Chapelot D, Colin P, Bourrilhon C. Denní energetická bilance a stravovací chování během 14denní expedice v chladném počasí v Grónsku. Appl PhysiolNutrMetab. 2023 Sep;45(9):968-977. doi: 10.1139/apnm-2023-0677. Epub 2023 Mar 18. PMID: 32187499.
 2. Institute of Medicine (USA) Committee on Military Nutrition Research; Marriott BM, Carlson SJ, editoři. Nutriční potřeby v chladu a ve vysokohorském prostředí: Applications for Military Personnel in Field Operations (Aplikace pro vojenský personál v polních operacích). Washington (DC): National Academies Press (USA); 1996. 12, Chladová expozice, chuť k jídlu a energetická bilance. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK232851/
 3. Langeveld M, Tan CY, Soeters MR, Virtue S, Ambler GK, Watson LP, Murgatroyd PR, Chatterjee VK, Vidal-Puig A. Mírné účinky chladu na hlad, příjem potravy, sytost a teplotu kůže u lidí. Endocr Connect. 2016 Mar;5(2):65-73. doi: 10.1530/EC-16-0004. Epub 2016 Feb 10. PMID: 26864459; PMCID: PMC5002965.
 4. Lee P, Linderman JD, Smith S, Brychta RJ, Wang J, Idelson C, Perron RM, Werner CD, Phan GQ, Kammula US, Kebebew E, Pacak K, Chen KY, Celi FS. Irisin a FGF21 jsou chladem indukované endokrinní aktivátory funkce hnědého tuku u lidí. Cell Metab. 2014 Feb 4;19(2):302-9. doi: 10.1016/j.cmet.2013.12.017. PMID: 24506871; PMCID: PMC7647184.
 5. McInnis K, Haman F, Doucet É. Lidé v chladu: Regulace energetické bilance. Obes Rev. 2023 Mar;21(3):e12978. doi: 10.1111/obr.12978. Epub 2023 Dec 21. PMID: 31863637.
 6. Torres SJ, Nowson CA. Vztah mezi stresem, stravovacím chováním a obezitou. Nutrition. 2007 Nov-Dec;23(11-12):887-94. doi: 10.1016/j.nut.2007.08.008. Epub 2007 Sep 17. PMID: 17869482.

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Spalujeme v chladu více kalorií?

Ano, studené prostředí může způsobit, že naše tělo spaluje více kalorií, protože se snaží udržet teplotu. Nicméně, to neznamená, že bychom měli zůstat na mrazivém vzduchu po celý den jen proto, abychom zhubli.

Jak to funguje?

Když je nám chladno, naše tělo musí vynaložit více energie na udržení normální tělesné teploty. Zvýšená činnost hnědého tuku může vést k vyššímu energetickému výdeji.

Jaký je nejlepší způsob využití tohoto poznatku?

Nejlepším způsobem, jak využít této informace, je pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava. Studené prostředí může podpořit vyšší spalování kalorií, ale nenahradí to zdravý životní styl.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *