5 potravin, které pomáhají při akné

5 Potravin, které pomáhají při akné

Zde je seznam 5 potravin, které mohou pomoci při akné:

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Podívejte se na pět potravin, které byste měli zařadit do svého každodenního stravovacího plánu, abyste si zlepšili pleť.

Akné, známé také jako acne vulgaris, postihuje více než 20 % populace. 50 milionů lidí. lidí v USA, jak uvádí Americká akademie dermatologické asociace. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže, které se nejčastěji vyskytuje u dospívajících a mladých dospělých. Akné sice nepředstavuje vážné zdravotní riziko, ale může vést k jizvení, špatnému sebevědomí, emocionálnímu stresu a nižší kvalitě života.

Zajímavé je, že existuje souvislost mezi vaší stravou a akné. „Strava může ovlivňovat záněty a hormonální změny,“ říká doktorka Dana Ellis Hunnesová, RD, vedoucí klinická dietoložka v lékařském centru UCLA a autorka knihy Recept na přežití. „Potraviny, které jíme, mohou v závislosti na druhu a kvalitě potravin zánět v těle zvyšovat nebo snižovat. Potraviny také ovlivňují naše hormony, například estrogen, testosteron a inzulín.“ Tyto hormonální změny a zánět mohou hrát roli při vzniku akné.

Jak strava ovlivňuje akné?

Výskyt akné se u každého člověka liší. Mohou se objevit jako černé a bílé tečky, cysty a pupínky na obličeji, zádech, hrudníku a ramenou. Kůže má miliony otvorů zvaných póry. Každý pór obsahuje vlasový folikul. Akné vzniká, když se vlasové folikuly (a póry) ucpou kožním mazem (přirozený olej produkovaný mazovými žlázami), odumřelými kožními buňkami a bakteriemi. Ucpání pórů mohou způsobit různé faktory, například zvýšená aktivita některých hormonů – androgenů (mužských pohlavních hormonů) a růstového faktoru podobného inzulinu-1 neboli IGF-1 (růstových hormonů) – které přispívají k nadměrné produkci kožního mazu.

Při vzniku akné hraje roli také strava. Často se uvádí, že se na tom podílí západní strava. Studie ukazují, že u některých národů, jako jsou kanadští Inuité, jihoafričtí Zulové a japonští Okinawané, se akné v minulosti nevyskytovalo, dokud nepřijali západní stravu s vysokým obsahem zpracovaných potravin, mléčných výrobků a rafinovaných sacharidů.

„Pravé akné je souhrou hormonálních spouštěčů, které zvyšují množství oleje a kožního mazu v našich pórech, a bakterií tzv. Cutibacterium acnes která vyvolává zánět,“ říká doktor Erum N. Ilyas, certifikovaný dermatolog a zakladatel společnosti AmberNoon. „Aby potraviny mohly hrát roli při vzniku akné, musely by pravděpodobně buď ovlivnit naše hormony, ovlivnit bioflóru na naší kůži, aby umožnily přemnožení bakterií souvisejících s akné, a zapálit naši kůži přímo způsobem, který Cutibacterium can.“

Podle odborníků, potraviny obsahující vysokou glykemickou zátěž (velké množství sacharidů, které rychle zvyšují hladinu cukru v krvi) a mléčné výrobky mohou vést k uvolňování inzulínu a inzulínu podobných růstových faktorů. Tyto dva hormony mohou vyvolat nebo zhoršit akné tím, že produkují nadměrné množství kožního mazu. Zvýšený příjem sacharidů je také spojován se zvýšeným zánětem, který může vést k vyrážkám. Na druhou stranu strava složená z omega-3 mastných kyselin snižuje výskyt akné díky tomu, že se v ní protizánětlivé účinky vlastnosti. K potvrzení souvislosti mezi stravou a akné je zapotřebí dalšího výzkumu.

5 potravin, které pomáhají při akné

Existuje mnoho potravin, které jsou skvělé pro zdraví pleti. Zde je přehled pěti potravin, které jsou dobré na akné, se zaměřením na zvládání příznaků.

1. Potraviny s nízkým glykemickým indexem

Glykemický index potravin je termín používaný k popisu potravin, které zvyšují hladinu glykémie. hladinu glukózy v krvi dvě hodiny po jídle.

„Nízkoglykemické potraviny způsobují pomalejší a pozvolnější vzestup hladiny cukru v krvi,“ říká doktorka Alpana Mohta, certifikovaná dermatoložka a lékařská poradkyně společnosti BetterGoods.org. „To je prospěšné pro lidi s akné, protože vysoká hladina cukru v krvi může vést k zánětům a ucpávání pórů. Konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem, jako jsou celozrnné potraviny. [such as brown rice], ořechy, luštěniny (fazole, hrách a čočka), ovoce a zelenina, pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, což snižuje pravděpodobnost vzniku akné.“

Je to proto, že potraviny s nízkým glykemickým indexem snižují aktivitu androgenních hormonů a IGF-1. Snižují také hladinu cukru v krvi, aby nevyvolávaly záněty – kvůli nimž se ucpávají póry olejem a způsobují akné. „Navíc jsou tyto potraviny bohaté na antioxidanty a další důležité vitaminy a minerály, které mohou pomoci chránit pokožku před poškozením. Proto je stravovací plán složený z nízkoglykemických potravin prospěšný pro osoby s pletí náchylnou k akné,“ vysvětluje Dr. Mohta.

2. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v tučných rybách, jako je losos, makrela a sardinky. Potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastné kyseliny snižují produkci látek aktivujících akné – IGF-1. Jak již bylo uvedeno, IGF-1 způsobuje nadměrnou produkci oleje a ucpávání folikulů. Z tohoto důvodu se očekává, že konzumace potravin bohatých na omega-3 může pomoci snížit výskyt akné. Navíc kyselina eikosapentaenová (typ omega-3 mastné kyseliny pocházející z rybího oleje) snižuje syntézu leukotrienu B4 – látky, která způsobuje záněty a akné.

3. Potraviny bohaté na zinek

Zinek je základní mikroživinou pro udržení zdravé pokožky. Studie skutečně naznačují, že zinek může ničit bakterie akné.Cutibacterium acnes. Bylo také prokázáno, že v některých dřívějších klinických studiích že někteří lidé s akné měli nedostatek zinku a při léčbě doplňky zinku se jejich stav zlepšil. Zvažte proto zařazení potravin bohatých na zinek, jako jsou ústřice, avokádo, obiloviny a ořechy, do svého jídelníčku.

4. Potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty jsou velmi doporučovány lidem, kteří se léčí s akné a jinými kožními vadami. Některé známé antioxidanty patří vitaminy C, beta-karoten, selen a mangan. Tyto antioxidanty snižují množství reaktivních zánětlivých látek, které se obvykle vyskytují u pacientů s akné. Například katechiny, antioxidant obsažený v zeleném čaji, potlačují tvorbu kožního mazu. A resveratrol obsažený v červených hroznech, červeném víně, arašídech a moruších má vrozené vlastnosti, které podporují čistotu pleti. Resveratrol je antioxidant, který ničí Cutibacterium acnes.

5. Potraviny bohaté na vitamin A a E

Mezi významné vitaminy pro udržení zdravé pokožky patří vitaminy A a E. Vitamin E je vitamin rozpustný v tucích, který chrání buňky před poškozením a pomáhá pokožce udržovat vlhkost. Vitamin A je také dalším vitaminem rozpustným v tucích, jeho deriváty retinoidy regulují funkci mazových žláz a omezují tvorbu kožního mazu. Vědci pozorovali souvislost mezi nízkou hladinou vitaminů A a E u pacientů s těžkými případy akné. Při léčbě vitaminy A a E došlo u pacientů ke zlepšení stavu akné. Zvažte proto zařazení vitaminů A a E do svého jídelníčku při akné. Vybírejte si zdroje vitaminu A, jako jsou vejce, játra, tmavá listová zelenina a mrkev. Pro dostatečné množství vitaminu E volte špenát, brokolici a další zelenou zeleninu.

5 potravin, kterým se při akné vyhněte

I když nemusí být nutné vyřadit z jídelníčku některé potraviny, Hyemin Pomerantz, MD, certifikovaný dermatolog s VivaSkin, radí, že pokud si všimnete, že některé potraviny vyvolávají vzplanutí akné (např. akné se vám objeví pokaždé, když pijete mléčné koktejly), vyhněte se potenciálnímu viníkovi po dobu několika měsíců a sledujte, zda to skutečně sníží závažnost vašich kožních problémů. K zaznamenání osobních spouštěčů může být užitečné vést si deník o jídle a akné.

1. Potraviny s vysokým glykemickým indexem

Trávení potravy zvyšuje hladinu cukru v krvi a potraviny s vysokým glykemickým indexem způsobují velmi rychlý vzestup hladiny cukru v krvi,“ říká Dr. Pomerantz. „Výkyvy hladiny cukru v krvi způsobují hormonální kaskády vedoucí ke zvýšené tvorbě kožního mazu. Velké množství kožního mazu znamená více ucpaných pórů a zdroje potravy pro bakterie žijící v našich pórech, což vede ke zhoršení akné. Kromě toho dlouhodobé rychlé vzestupy hladiny cukru v krvi také zvyšují zánět v celém těle a vysoký zánětlivý stav v těle může akné zhoršovat.“

Zvažte omezení bílého pečiva, kukuřičných lupínků, pufované rýže, bramborových lupínků, bílých brambor nebo hranolků, koblih nebo jiného pečiva, sladkých nápojů, jako jsou limonády, a bílé rýže.

2. Mléčné výrobky

„Mléčné výrobky obsahují hormony, které mohou vyvolat vyrážku. Přirozeným úkolem mléka je zvyšovat růst; obsahuje anabolické steroidy, růstové hormony a další růstové prvky, které stimulují akné.“ Dr. Mohta říká: „V případě, že se jedná o akné, je třeba ho odstranit. „Mléčné výrobky mohou také zvyšovat zánět v těle, což vede ke zvýšenému ucpávání pórů a vzplanutí akné. I když není nutné se mléčným výrobkům zcela vyhýbat, pokud máte akné, je důležité omezit nebo vyloučit všechny potraviny, které mohou způsobit nerovnováhu v kožním mikrobiomu.“ A co víc, a studie zjistila, že odtučněné mléko způsobuje akné častěji než ostatní mléčné výrobky, jako je plnotučné mléko a nízkotučné mléko.

3. Hořká čokoláda

„Hořká čokoláda se vyrábí s různým obsahem kakaa a stále může obsahovat kravské mléko, které je také spojováno s výskytem akné,“ říká Dr. Pomerantz.

Jeden malé studie zjistila, že při konzumaci průměrného množství po dobu čtyř týdnů může hořká čokoláda zhoršit akné u mužů se sklonem k akné. Výzkum však zůstává neprůkazný protože studie se zúčastnila pouze malá skupina lidí (25 mužů), kteří již měli akné, a pro studii byla použita pouze jedna značka čokolády.

4. Jód

Jód je minerál, který se nachází v některých potravinách, jako je kuchyňská sůl a mořské řasy. Někdy se po konzumaci potravin obsahujících jód může objevit akné. Tento typ akné se pozná podle náhlého výskytu mnoha papul. A Studie z roku 2010 zkoumala souvislost mezi akné a stravovacími návyky dvou skupin – jedna skupina měla akné, zatímco druhá skupina akné neměla. Vědci zjistili, že u pacientů s akné hrála při zhoršování akné zřejmě roli konzumace stravy s vysokým obsahem jódu, například mořských řas.

5. Tučné potraviny

Omezte příjem tučných potravin, zejména potravin s nasycenými a trans tuky, které se vyskytují v jehněčím, hovězím a vepřovém mase, másle, mléce, smažených pokrmech a jídlech rychlého občerstvení. Diety s vysokým obsahem nasycených a transmastných kyselin je spojována se zhoršováním akné. Navíc konzumace velkého množství nezdravých tuků ve stravě (např. nasycené tuky) mohou ovlivňovat imunitní systém, způsobovat záněty různými cestami a přispívat ke vzniku akné.

Další způsoby zvládání akné

Nyní, když už víte, co jíst a čemu se vyhýbat ve stravě při akné, vám nabízíme několik dalších možností, které vám pomohou zvládat příznaky akné.

Správně pečujte o svou pleť

Při léčbě akné je důležité osvojit si zdravou, každodenní péče o pleť jako např:

  • Používejte nekomedogenní produkty péče o pleť – produkty obsahující složky, které neucpávají ani neblokovaly póry.
  • Používejte jemné čisticí prostředky na pleť. Vyhněte se peelingům a drsným mýdlům.
  • Vyhněte se nadměrnému drhnutí pokožky. Postačí jemná masáž konečky prstů. Neodebírejte výsevy akné, protože to může zhoršit jizvení.
  • Používejte mycí prostředky na obličej bez obsahu mýdla a hydratační a opalovací krémy bez obsahu oleje podle doporučení dermatologa.
  • Pravidelně provádějte jemný peeling, abyste odstranili odumřelé kožní buňky, nečistoty a mastnotu, které mohou ucpávat póry a vést k tvorbě pupínků. „Při exfoliaci je důležité být jemný, protože agresivní drhnutí může podráždit pokožku a způsobit další záněty,“ říká Dr. Mohta. „Pravidelný peeling také podporuje výměnu buněk, což vede k jasnější a rovnoměrněji vypadající pleti.“

Zvládněte hladinu stresu

Podle Dr. Mohty: „Snížení hladiny stresu může pomoci odstranit akné tím, že sníží zánět v těle. Stres může vyvolat několik hormonů, které podporují zánět, což vede k výskytu akné. Stres také může způsobit, že sáhneme po nezdravých potravinách nebo jídlo úplně vynecháme, což může mít negativní vliv na zdraví pokožky.“

Dopřejte si dostatek spánku

Pravidelný spánek je pro zdravou pleť zásadní a kvalitní spánek je nezbytný pro udržení integrity pleti. Výzkum Dostatek spánku může posílit imunitní systém a podpořit tvorbu kolagenu. Kolagen je hlavní složkou pokožky, která ji udržuje v dobrém stavu. Kromě toho studie publikovaná v časopise Journal of Clinical and Experimental Dermatology. naznačuje, že po vystavení slunečnímu záření se lidé s dobrým spánkem výrazně lépe zotavovali z erytému a byli spokojenější se vzhledem své pokožky.

Hydratace

Suchá pokožka vede s větší pravděpodobností ke vzniku akné. Pití dostatečného množství vody snižuje záněty a omezuje akné, říká Hunnes.

Doplňky stravy

Vitamin A (a retinoidy), vitamin C, vitamin D a vitamin E. doplňky stravy jsou součástí účinného multimodálního přístupu k léčbě acne vulgaris.. Tyto doplňky poskytují několik výhod, jako je tvorba nových kožních buněk, snížení produkce kožního mazu, prevence ucpávání pórů, protizánětlivé účinky a hydratace pokožky. Rybí olej a minerální doplňky, jako je zinek a selen, jsou také prospěšné při léčbě vzplanutí akné.

Ačkoli je třeba provést další výzkum, při léčbě akné se osvědčily probiotické doplňky stravy. Probiotické doplňky stravy obsahující Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus gasseria Lactobacillus lactis bylo prokázáno, že omezují růst bakterií akné.Cutibacterium acnes. V 2013 publikovaná v časopise Journal of Cutaneous Medicine and Surgery, vědci zjistili, že probiotické doplňky stravy byly nejen účinné při léčbě akné, ale také snižovaly vedlejší zánětlivé účinky, které pacienti pociťovali při léčbě akné antibiotiky.

Kdy navštívit lékaře kvůli akné

„Vztah mezi stravou a akné není tak jednoznačný, jak bychom si přáli, protože akné je stav, který se může zlepšit nebo zhoršit bez zjevného spouštěče,“ říká Dr. Pomerantz. „Je to jako vzplanutí, ke kterému může dojít, i když jste neudělali nic jiného ve své rutině.“

Před úpravou stravy a při závažných příznacích akné je vždy dobré navštívit lékaře. Většina rodinných lékařů a pediatrů, kteří se starají o dospívající, je dobře vyškolena v léčbě akné.

 

diety

FAQs

1. Jaké potraviny pomáhají proti akné?

Některé potraviny mohou pomoci bojovat proti akné a zlepšit stav pokožky. Zde je seznam pěti potravin, které byste měli zahrnout do své stravy:

2. S jakým účinkem tyto potraviny působí proti akné?

Určité potraviny mají přirozené vlastnosti, které mohou pomoci redukovat zánět v těle a přispívat k lepšímu stavu pokožky. Například potraviny bohaté na vitaminy A, C a E jsou známé svým protizánětlivým účinkem.

3. Jakou roli hrají vitamíny při léčbě akné?

Vitamíny jsou nezbytné pro správnou funkci našeho těla a mohou také pomoci pokožce zůstat zdravá. Například vitamin A pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu, zatímco vitaminy C a E jsou antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a zánětům na pokožce.

4. Co obsahuje strava bohatá na vitaminy A, C a E?

Jednou z potravin bohatých na vitaminy A, C a E jsou ovoce a zelenina. Příklady zahrnují mrkev, špenát, brokolici, pomeranče, kiwi a avokádo. Doporučuje se zařadit tyto potraviny do své stravy, abyste získali maximální přínos pro svou pokožku.

5. Jak dlouho trvá, než se projeví účinky správné stravy při akné?

Doba, než se projeví účinky správné stravy na akné, se může lišit u každého jednotlivce. Obecně platí, že změna stravy by měla být součástí komplexního přístupu ke zlepšení stavu pokožky. To znamená dodržovat správnou stravu, pravidelné pokožkové ošetření a další zdravé návyky. Mějte trpělivost a sledujte změny na své pokožce. Pokud se problémy nezlepší, obraťte se na svého dermatologa.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *