|

Meloun: Výhody pro zdraví, rizika a výživová fakta

Meloun: Výhody pro zdraví, rizika a výživová fakta

Meloun – přehled

Meloun je osvěžující ovoce, které je oblíbené zvláště během letních měsíců. Je známý svým sladkým a šťavnatým masem, které dodává výbornou chuť do salátů, smoothies a jiných pokrmů.

Výhody pro zdraví

Meloun je nejenom skvělou volbou pro ochlazení během horkých dnů, ale také nabízí několik výhod pro naše zdraví. Obsahuje vysoké množství vody, což pomáhá udržovat hydrataci. Obsažená vláknina podporuje zdravou trávení a zlepšuje střevní funkce. Meloun je také vhodný pro ty, kteří se snaží zhubnout, protože je nízkokalorický a zároveň nasycuje.

Rizika

I když je meloun většinou bezpečný pro konzumaci, může způsobit problémy u lidí s cukrovkou. Obsahuje přirozený cukr, který může zvýšit hladinu glukózy v krvi. Proto je důležité, aby osoby s cukrovkou konzumovaly meloun s rozumem a sledovaly svou hladinu cukru v krvi.

Výživová fakta

Meloun je bohatým zdrojem vitamínu C, který pomáhá posilovat imunitní systém a podporuje zdravou kůži. Obsahuje také vitamín A, který je důležitý pro správnou funkci zraku. Meloun je také zdrojem antioxidantů, které bojují proti volným radikálům a chrání buňky před poškozením.

Celkově lze tedy říci, že meloun je chutnou a zdravou volbou, která přináší výhody pro naše tělo.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Meloun (Citrullus lanatus) je chutné ovoce, které obsahuje mnoho živin, je nízkokalorické a neobsahuje tuk. Můžete jíst všechny části melounu včetně slupky a semínek, podle internetových stránek o zdraví.

Podle Healthline obsahuje meloun přibližně 92 % vody. Každé šťavnaté sousto obsahuje značné množství vitaminu A, vitamín B6 a vitamín C, hodně lykopenu, antioxidantants a aminokyseliny. Meloun dokonce obsahuje skromné množství draslíku.

„Aminokyseliny jsou základním stavebním prvkem bílkovin a bílkoviny se používají prakticky při všech životně důležitých funkcích v těle,“ řekla Angela Lemondová, registrovaná dietoložka, odbornice na výživu a mluvčí texaské organizace „Aminokyseliny“. Academy of Nutrition and Dietetics.

Zdravotní přínosy melounu

Meloun obsahuje jedny z nejvyšších hladin lykopenu ze všech druhů čerstvého ovoce. Lykopen je fytonutrient, což je přirozeně se vyskytující sloučenina v ovoci a zelenině, která se vytváří, aby se bránila útokům bakterií, plísní nebo virů. Některé studie naznačují, že fytonutrienty pravděpodobně hrají v těle důležitou roli. Lykopen je také červené barvivo, které dodává barvu melounům, rajčatům, červeným grapefruitům a guave. Podle amerického ministerstva zemědělství, šálek a půl vodního melounu obsahuje přibližně 9 až 13 miligramů lykopenu – o 40 % více lykopenu než syrová rajčata.

Výživové informace o melounu

Zde jsou uvedeny výživové údaje pro meloun podle Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA, který reguluje označování potravin prostřednictvím Národního zákona o označování a vzdělávání:

Velikost porce: 2 šálky nakrájené na kostičky (10 oz / 280 g) Kalorie: 2 šálky nakrájené na kostky (10 oz / 280 g) 80 (Kalorie z tuku 0)

Množství na jednu porci (a %DV*) *Percentní denní hodnoty (%DV) jsou založeny na dietě o 2 000 kaloriích.

Celkový tuk: 0g (0%)

Sacharidy celkem: 21g (7%) Vláknina: 1g (4%) Cukry: 20g

Cholesterol: 0mg (0%) Sodík: 0mg (0%) Draslík: 270mg (8%) Bílkoviny: 1g

Vitamin A: (30%) Vitamin C: (25%) Vápník: (2%) Železo: (4%)

V malých studiích na lidských buňkách a zvířatech byl lykopen spojován se zdravím srdce, kostí a prevencí rakoviny prostaty.

Chcete-li skutečně maximalizovat příjem lykopenu, musíte nechat meloun plně dozrát. Čím je meloun červenější, tím je koncentrace lykopenu vyšší. Se zráním melounu se zvyšuje také obsah beta-karotenu a fenolových antioxidantů.

Studie z roku 2011 v časopise Journal of Food Composition and Analysis, která zkoumala pět druhů melounů ve čtyřech fázích zrání, zjistila, že nezralý meloun s převážně bílou dužinou má téměř nulovou přítomnost beta-karotenu. V době, kdy je plod plně červený, je již vynikajícím zdrojem této fytonutriční látky.

To však neznamená, že jedině červené části jsou dobré. „Všechny části melounu jsou dobré. Je v nich spousta živin,“ říká Victoria Jarzabkowski, odbornice na výživu z Fitness Institute of Texas při Texaské univerzitě v Austinu. Patří sem i bílá dužina nejblíže slupce, která obsahuje více aminokyseliny citrulinu než dužina, jak uvádí studie z roku 2005 v časopise Journal of Chromatography.

Citrulin je aminokyselina, která se mění na aminokyselinu arginin. V laboratorních pokrmech arginin zřejmě stimuluje oxid dusnatý, který může snižovat krevní tlak, jak uvádí studie z roku 2009 v časopise Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology..

Nedávné studie také zjistily, že melounová semena jsou plná dalších živin, zejména pokud jsou naklíčená a vyloupaná. Mají vysoký obsah bílkovin, hořčík, vitamín B a kvalitní tuky, jak vyplývá z analýzy provedené společností International Journal of Nutrition and Food Sciences.

Zdraví srdce a protizánětlivé účinky

Ve studiích na myších snížila vysoká hladina lykopenu riziko poškození způsobeného stravou s vysokým obsahem cholesterolu. Purdue University. Studie publikovaná v časopise American Journal of Hypertension zjistil, že výtažky z vodního melounu pomáhají snižovat hypertenzi a snižují krevní tlak u obézních dospělých.

Meloun může být také obzvláště důležitý pro starší ženy. Studie publikovaná v časopise Menopauza zjistila, že u žen po menopauze, tedy u skupiny, o které je známo, že má zvýšenou tuhost aorty, se u žen, které šest týdnů užívaly extrakt z melounu, snížil krevní tlak a tuhost tepen ve srovnání s těmi, které extrakt z melounu neužívaly. Autoři studie přisuzují tyto účinky citrulinu a argininu.

Studie na zvířatech naznačují, že arginin může pomoci zlepšit průtok krve.

„Lykopen v melounu z něj dělá protizánětlivé ovoce,“ řekl Jarzabkowski. Lykopen je inhibitorem různých zánětlivých procesů a působí také jako antioxidant, který neutralizuje volné radikály.

Další výhody a prevence rakoviny

„Melouny pomáhají s celkovou hydratací, a to je skvělá věc,“ řekl Lemond. „Říká se, že jen stravou můžeme získat 20-30 % potřebných tekutin, a takové potraviny tomu určitě napomáhají.“ Jejich šťáva je navíc plná dobrých elektrolytů. To může dokonce pomoci předcházet úpalu.

Meloun také obsahuje vlákninu, která podporuje zdravý trávicí trakt a pomáhá udržovat pravidelnost.

Šálek melounu obsahuje téměř čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu A.

Stejně jako jiné druhy ovoce a zeleniny mohou melouny díky svým antioxidačním vlastnostem přispívat ke snížení rizika vzniku rakoviny. V laboratorních miskách a ve studiích na zvířatech lykopen snižoval proliferaci buněk rakoviny prostaty, jak uvádí např. National Cancer Institute.

Sportovci, kteří milují meloun, mají štěstí: pití melounové šťávy před intenzivním tréninkem pomáhá snížit bolestivost svalů a tepovou frekvenci následující den, jak ukázala malá studie sedmi sportovců publikovaná v časopise . Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Studie z roku 2015 publikovaná v časopise Journal of Applied Physiology naznačuje, že citrulin obsažený v melounu může také přispět ke zlepšení sportovního výkonu. U účastníků studie, kteří užívali doplňky stravy s citrulinem, se zvýšila výkonnost a produkce energie při vysoce intenzivních cvičeních, jako je jízda na kole a sprint.

Co se stane, když sníte příliš mnoho melounu?

Při konzumaci přiměřeného množství by melouny neměly mít žádné závažné vedlejší účinky.

Vysoká konzumace by však mohla způsobit určité potíže. Například konzumace více než 30 mg lykopenu denně by mohla potenciálně způsobit nevolnost, průjem, zažívací potíže a nadýmání, uvádí se na stránkách American Cancer Society.

Naložit se na potraviny s vysokým obsahem vody, jako je meloun, může být lákavé pro ty, kteří chtějí zhubnout, protože pomáhají cítit se sytí, ale Lemond varuje před extrémem. „Konzumace většího množství ovoce a zeleniny jakéhokoli druhu přirozeně pomáhá snížit celkovou kalorickou (energetickou) hodnotu stravy,“ řekla. „Víme, že lidé, kteří jedí větší množství ovoce a zeleniny, mají obvykle zdravější tělesnou hmotnost. Nedoporučuji však jíst pouze meloun… Sice zhubnete, ale tato váha bude převážně svalová.“

Jarzabkowski také varuje milovníky melounů, aby si dávali pozor na příjem cukru. „I když je cukr v melounu přirozeně obsažen, [watermelon] má přesto poměrně vysoký obsah cukru.“

Bezsemenný meloun

Bezsemenné melouny jsou triploidní, což znamená, že mají tři sady chromozomů. Tento lichý počet chromozomů je činí sterilními a neschopnými produkovat semena. Vzniká sterilní hybrid křížením samčího pylu melounu, který obsahuje 22 chromozomů na buňku, se samičím květem melounu se 44 chromozomy na buňku. Když tento semenný plod dozraje, jsou uvnitř malé bílé semenné obaly. obsahují 33 chromozomů.

 

diety

Meloun – FAQ

Výhody pro zdraví:

– Obsahuje vysoký podíl vody, pomáhá hydratovat organismus
– Je bohatým zdrojem vitamínů (zejména vitamínu C), minerálů a antioxidantů
– Podporuje trávení a reguluje stolici díky obsahu vlákniny
– Pomáhá udržovat zdravou pokožku a vlasy
– Má nízký obsah kalorií, což jej dělá vhodným do diety

Rizika:

– Možné alergické reakce u citlivých jedinců
– Přecitlivělost na meloun může způsobovat zažívací potíže nebo průjem
– Obsahuje cukr, takže by se měl konzumovat s mírou, zejména při cukrovce nebo cukrovém metabolickém problému

Výživová fakta:

– Obsahují vitamíny A, B6 a C, hořčík, draslík a další minerály
– Vysoký obsah antioxidantů
– Obsahují velké množství vody a vlákniny
– Kalorický obsah se liší podle druhu melounu, průměrně se pohybuje kolem 30-40 kcal na 100 gramů.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *