|

Má rýže místo v nízkosacharidové dietě?

Má rýže místo v nízkosacharidové dietě?

Rýže je výborný zdroj sacharidů, což by mohlo být problematické pro ty, kteří se drží nízkosacharidové diety. V tomto článku se podíváme na to, jaký dopad má rýže na nízkosacharidovou stravu a jak ji začlenit.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Rýže je základní potravinou na celém světě. Je všestranně použitelná, ekonomicky výhodná a rozšiřuje vaše jídla. Přestože však obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, má extrémně vysoký obsah sacharidů.

Existuje mnoho odrůd rýže, přičemž většina druhy rýže pohybuje se kolem 45 gramů sacharidů na šálek. Některé druhy, jako např. hnědá rýže, divoká rýže a rýže basmati, obsahují některé zdraví prospěšné látky. Další, jako např. bílá rýže, jsou klasifikovány jako rafinované sacharidy.

Na stránkách sacharidy na bílá rýže jsou považovány za „špatné sacharidy„, protože obiloviny jsou zpracovány, čímž se odstraní většina jejich vlákniny a výživné složky.

Níže se dozvíte o zdravotních přínosech některých druhů rýže. Dozvíte se také o alternativách rýže s nízkým obsahem sacharidů.

Zdravotní účinky rýže

Ačkoli carbs v rýži jsou příliš vysoké na to, aby se daly považovat za vhodné pro keto, má však některé pozoruhodné vlastnosti. zdravotní výhody, včetně:

 • Vysoké hladiny manganu[*]
 • Vysoká hladina hořčíku[*]
 • Schopnost zlepšit hladinu cholesterolu
 • Může snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu

Rýže obsahuje více než 85 % denního množství manganu

Hnědá rýže obsahuje více než 85 % doporučeného denního množství manganu[*]. Mangan hraje klíčovou roli v antioxidačních a enzymových funkcích, které pomáhají metabolizovat přijímanou potravu. Zlepšuje také kognitivní funkce, snižuje rizikové faktory spojené s cukrovkou a může pomáhat podporovat hubnutí[*].

Mangan hraje důležitou roli pro zdraví kostí, jater, slinivky a ledvin. Tento minerál také zabraňuje tvorbě krevních sraženin, reguluje vaše glukózu v krvi a může snížit účinky premenstruačního syndromu.[*].

Je dobrým zdrojem hořčíku

Hořčík je pro tělo nezbytný k výrobě energie. Je to minerál, který se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, jako je zelená listová zelenina, potraviny bohaté na vlákninu. celozrnné produkty jako např. hnědá rýže[*].

Hořčík zlepšuje funkci nervů a pomáhá regulovat vaše glukózu v krvi hladin. Napomáhá syntéze bílkovin, vývoji kostí a svalů a pomáhá regulovat krevní tlak.[*]. Správná hladina hořčíku pomáhá optimalizovat spánkový cyklus, snižuje nespavost a úzkost, podporuje trávení a reguluje hladinu vápníku, draslíku a sodíku.

Rýže pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu

Celozrnné potraviny rýže obsahuje otruby bohaté na vlákninu – vnější vrstvu zrna, která se u rafinovaných zrn odstraňuje.

Vláknina v hnědá rýže snižuje hladinu cholesterolu tím, že se váže na odpadní látky v trávicím traktu a odstraňuje je z těla. Výzkumy ukazují, že vláknina může také pomáhat předcházet vzniku malých krevních sraženin a snižovat tak rizikové faktory infarktu nebo mrtvice.[*].

Může pomoci předcházet Diabetes 2. typu

Celá zrna rýže se může pochlubit mnohem nižší glykemický index než rafinované obiloviny, jako je bílý chléb a celozrnné pečivo. Na glykemický index je měřítkem potenciálu určité potraviny zvýšit váš glykemický index. glukózy v krvi hladiny[*].

Obecně platí, že nižší množství celkového množství sacharidů v potravině, tím nižší je obsah těchto látek v potravině. glykemický index. Potraviny s nízkým glykemickým indexem pomáhají předcházet prudkým výkyvům cukru v krvi. Udržování přiměřené hladiny cukru v krvi je klíčem k prevenci cukrovky[*].

Mohu při nízkosacharidové dietě jíst rýži?

Když jste v ketóze, vaše tělo spaluje ketony tak, že využívá k získávání energie tukové zásoby. Sacharidy uložené v těle tomu brání. Takže pokud jste začínáte s ketogenní dietou a snažíte se dosáhnout ketózy, budete se chtít vyhnout rýži.

Na rozdíl od jiných diet se při přechodu do ketózy mění váš metabolismus. Když jíte potraviny s vysokým obsahem sacharidů, můžete se dostat z ketózy. Vysoký obsah množství sacharidů v rýži může způsobit, že vaše inzulín a narušit tak pokrok, kterého jste dosáhli na cestě k dosažení ketózy. Pokud máte příliš mnoho sacharidů, vaše tělo se opět uchýlí k využívání sacharidů jako zdroje energie.

Někteří lidé, kteří již nějakou dobu dodržují ketogenní dietu, si osvojí tzv. cyklickou keto dieta (CKD), dieta používaná sportovci, např. kulturisty, která povoluje určité množství sacharidů.

Zvažte alternativy rýže s nízkým obsahem sacharidů

Zatímco celozrnné rýže obsahuje některé zdravotní výhody, měli byste se mu z větší části vyhnout na nízkosacharidové, ketogenní dieta. Rýže je přijatelným doplňkem stravy pouze v případě, že:

 • Dodržujete cyklickou ketogenní dietu (CKD).
 • Neměli žádné sacharidy na den. V takovém případě si můžete dát až 1/2 šálku hnědé rýže (asi 22,5 gramů sacharidů).

Existuje spousta keto-friendly, chutné alternativy rýže. Mnoho veggie lze „rozmělnit“ pomocí kuchyňského robotu nebo struhadla na sýr, aby vznikla vlákna podobná rýži. Ty pak můžete opéct nebo osmažit. zelenina na sporáku, abyste je mohli přidávat do různých pokrmů.

4 Neuvěřitelné Low-Carb Alternativy rýže

Pokud máte chuť na rýži, zkuste do jídelníčku zařadit květák rýži, zázračnou rýži nebo jiné alternativy rýže do svého jídelníčku. Mají daleko méně kalorií a celkový sacharidy než rýže. Ve skutečnosti, zázračná rýže má nulový obsah kalorií.

Mezi vhodné alternativy rýže patří:

 • Rutabaga: Rutabaga je kořenová zelenina, která má podobnou strukturu jako brambory. Obsahuje pouze 9 gramů čistých sacharidů v jedné porci a 3,5 gramu vláknina, je to vynikající nízkosacharidové náhražka rýže[*].
 • Rýže shirataki: Tato bezkalorická rýže s nulovým obsahem kalorií je známá také jako zázračná rýže.sacharidů náhražka rýže je vynikající zdroj rozpustné vlákniny. Navíc to nevyžaduje žádnou námahu – můžete si ji jednoduše koupit online na Amazonu nebo v obchodě s potravinami.
 • Rýže z máslové dýně: 13,6 gramů čistých sacharidů na šálek, možná byste měli omezit příjem „máslové rýže“. Máslová dýně je však stále skvělým doplňkem jídelníčku. zdravého jídelníčku, protože je to vynikající zdroj . vitamin A s téměř 300 % vašeho denní hodnotu, vitamín Ca vitamin E[*].
 • Květák rýže: Pravděpodobně nejznámější náhražka rýže, květák rýže je velmi všestranná. Můžete použít květák rýže v mexických, thajských a italských pokrmech. Tato brukvovitá zelenina je neuvěřitelně zdravá, obsahuje 2,5 gramů vlákniny5 gramů celkový obsah sacharidůa pouhých 25 kalorií v 1 šálku[*].

Tyto alternativy rýže můžete vyzkoušet v těchto dokonalých keto receptech:

Alternativy rýže, které nejsou vhodné pro keto stravu

Když hledáte s nízkým obsahem sacharidů rýže, je třeba si dát pozor na škrobnatou zeleninu, komplexní sacharidya potraviny s vysokým GI. Zde je několik příloh, kterým byste se měli při keto dietě vyhnout:

 • Čočka: Na obsah vlákniny je v čočce velmi vysoký – téměř 16 gramů na šálek. Bohužel má čočka téměř 40 gramů celkového obsahu bílkovin. sacharidů na velikost porce, takže je třeba se jim vyhnout[*].
 • Sladké brambory: Sladké brambory jsou přirozenou, plnohodnotnou potravinou, ale na žebříčku se umístily na 63. místě. glykemickém indexu, který není o mnoho lepší než divoká rýže, hnědá rýženebo dlouhozrnné rýže[*]. Proto je třeba se vyhnout sladkým bramborám a jiné škrobnaté zelenině.
 • Quinoa: Quinoa je stejně jako rýže bezlepková obilovina. A stejně jako rýže má neuvěřitelně vysoký obsah bílkovin. sacharidů – při 40 gramech sacharidy na šálek, je lepší se mu vyhnout[*].

Obsah sacharidů v rýži je příliš vysoký na to, aby mohl být považován za vhodný pro keto.

Rýže je bezlepková obilovina s vysokým obsahem sacharidů. Vzhledem k množství sacharidů v rýži se nepovažuje za keto-friendly, ačkoli některé její druhy – konkrétně hnědá rýže – mají několik zdravotních výhod.

Pokud hledáte alternativu rýže s nízkým obsahem sacharidů, zvažte květákovou rýži, zázračnou rýži nebo rýži z máslové dýně. Snažte se vyhnout alternativám rýže s vysokým obsahem sacharidů, včetně čočky, quinoy a rýže ze sladkých brambor.

Potřebujete další nápady na keto recepty? Jezte méně sacharidů a dodržujte stravovací plán abyste se připravili na úspěch. Projděte si stránky Perfect Keto rozsáhlou knihovnu receptů a nakupujte produkty které vám pomohou zahájit keto dietu.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Má rýže místo v nízkosacharidové dietě?

Co je nízkosacharidová dieta?

Nízkosacharidová dieta je stravovací režim, který omezuje příjem sacharidů a preferuje konzumaci bílkovin a zdravých tuků.

Může se rýže konzumovat v rámci nízkosacharidové diety?

Při nízkosacharidové dietě by měla být konzumace rýže omezena, protože obsahuje vysoké množství sacharidů. Místo klasické bílé rýže lze v rámci této diety preferovat konzumaci rýže s nižším obsahem sacharidů, jako je například kvásková rýže nebo květáková rýže.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *