|

Módní diety, které nevydrží

Módní diety, které nevydrží

Módní diety jsou často v pořádku, ale některé nevydrží testem času. Módní svět je rychle se měnící a to, co je dnes in, může být zítra passé. Je důležité zaměřit se na trvalý a osobní styl, který bude reflektovat vaši jedinečnost a bude stále aktuální.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Detoxikace a šťávy diety jsou populární dietní strategie, které jsou propagovány pro čištění, detoxikaci, dobíjení, nebo „tuk-pláchnout“ vaše tělo tím, že eliminuje nebezpečné toxiny a nečistoty z těla. Jedná se o atraktivní řešení pro jedince, kteří hledají rychlé řešení, jak zlepšit složení těla a zdraví rychlým spalováním nežádoucího tělesného tuku. Důvod pozoruhodného snížení tělesné hmotnosti je však zavádějící.

Společnosti a propagátoři takových diet naznačují, že abyste zhubli, musíte držet dietu, která nezahrnuje nic jiného než sklenice zelených džusů, plných co největšího množství „superpotravin“ ovoce a zeleniny, spolu s práškovými doplňky stravy a multivitaminovými kapslemi. To vám pomůže shodit tuk tím, že očistí vaše tělo od všech toxinů.

Ano, zhubnete, pokud budou sklenice zelené kaše základem vašeho jídelníčku a nahradí celé potraviny.

Co je to džusová dieta?

Džusová dieta je jednou z nejoblíbenějších diet v poslední době. Je také známá jako režim rychlé nápravy, který pomáhá k rychlému úbytku hmotnosti ve velmi krátkém časovém období. Tvrdí, že je to zdravá strategie hubnutí, která napomáhá dalším zdravotním přínosům, jako je čistší pleť, lepší nálada a detoxikace jater.

Nicméně negativa, která převažují nad těmito, protože je to

  • neudržitelná,
  • obtížný přechod zpět k normálním stravovacím návykům
  • úbytek hmotnosti, ke kterému dojde za týden, je většinou úbytek hmotnosti vody,
  • velmi nízký obsah kalorií a bílkovin, což představuje riziko ztráty svalové hmoty a síly. Hlavní výhodou je, že pomáhá lidem konzumovat mnohem více ovoce a zeleniny, což však lze provádět v rámci běžné vyvážené stravy.

Jak to funguje?

Téměř všechny džusové diety jsou založeny na konzumaci mnoha ovocných a zeleninových šťáv. Příjem kalorií je však při šťávových dietách obecně velmi omezen, což vede k velkému úbytku hmotnosti (vody).

Šťávové diety jsou obvykle omezeny na tři dny až jeden týden, protože je nelze udržet déle. Není to zázračné řešení a nedetoxikuje játra – to je nepravdivé tvrzení, protože tělo to zvládá dokonale samo.

Přínosy odšťavňování: Proč je šťávová dieta důležitá?

Džusová dieta není důležitá. Je to neudržitelné rychlé řešení, které lidem dlouhodobě neprospívá. Nechci propagovat (velmi omezený) přínos takovýchto módních diet, prosím.

Je tedy třeba zodpovědět několik otázek…

Funguje tato dieta? Je zdravá? Dá se to vydržet dlouhodobě?

Podívejme se, zda výhody zelené šťávy převažují nad nevýhodami…

Úbytek hmotnosti

Přiznal jsem, že při této dietě zhubnete, takže to musí být dobrý nápad, pokud potřebujete zhubnout? Ne nutně.

Při jakékoli dietě, pokud spotřebujete méně energie (kalorií), než kolik vydáte, což způsobí kalorický deficit, budete hubnout. A v případě typické šťávové a detoxikační diety jste chronicky energeticky omezeni, proto dochází k rychlému úbytku hmotnosti.

Přechod z běžného denního režimu, kdy sníte 3-4 jídla sestávající z 2 000-2 500 kcal, na džusovou dietu, při níž vypijete 3-4 sklenice ovoce a zeleniny, které mají přirozeně nízký obsah kalorií a poskytují přibližně 150-200 kcal každá… je jistě jasné, že zhubnete?!

Pro vaše tělo to bude obrovský šok a drastické snížení dostupnosti energie bude kompenzovat tím, že bude potřebnou energii získávat z uloženého tělesného tuku, ale také z libové tkáně, např. svalů a kostí. Zde může dojít k dlouhodobým negativním zdravotním důsledkům.

To je neudržitelné. Vaše tělo bude mozku říkat, že hladoví (návaly hladu). Musíte svému tělu naslouchat. Džus nebo „detox“ není lékem na úbytek tuku… je to kalorický deficit.

Teď myslete na to, až tuto dietu ukončíte a začnete se opět správně stravovat. Když přejdete z pití pouhých 600 kcal zpět na pravidelnou konzumaci 2 000-2 500 kcal, jaké myslíte, že budou krátkodobé účinky?

Jezte kvalitní výživné potraviny a také trochu potravin, které máte rádi, jen kontrolujte velikost porcí a celkově jezte méně, jako součást vyváženého & aktivního životního stylu. To je udržitelný, zdravý & realistický způsob, jak ztratit tělesný tuk.

Je to zdravé?

Výhody odšťavňování spočívají v tom, že každodenním pitím šťáv z pestrobarevného ovoce a zeleniny získáte týdenní zásobu vitamínů a minerálů. Vaše tělo však přijme jen tolik a velké množství z toho vymočí, pokud je konzumujete pravidelně během dne bez jakéhokoli jiného jídla. Je to jistě klíč k úspěšné dietě?!

To je pravděpodobně jediná výhoda toho, že držíte šťávovou dietu. Chybí však mnoho dalších živin, které jsou pro zdraví zásadní.

Za prvé, a jak již bylo zmíněno, je to výrazný nedostatek kalorií. Energeticky omezená strava může mít negativní důsledky, ať už se jedná o 300 kcal nebo 1 300 kcal. Je zřejmé, že čím větší je deficit, tím větší jsou důsledky, a při dietách s džusy je výrazné omezení kalorií běžné. Únava, nevolnost, zácpa a průjem, nemoci, slabost a zranění jsou spojeny s velmi nízkokalorickými dietami.

Pouhé pití ovoce & zeleniny vede k nedostatku živin. Nejenže se vyhýbáte cenným mikroživinám (vitamínům & minerálům), které se nacházejí v jiných potravinách, ale bílkoviny & tuky jsou životně důležité pro mnoho fyziologických funkcí. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a obnovu a tuky pro tvorbu hormonů a přenos vitaminů A, D, E a K.

Šťávová strava má také nízký obsah vlákniny, kterou tělo potřebuje pro správné trávení. Vláknina se nachází ve slupce a dužině ovoce a zeleniny, která se při odšťavňování často vyřazuje. Studie prokázala pozitivní souvislost pro zvýšené riziko diabetu II. typu při konzumaci ovocných šťáv ve srovnání s celým ovocem, zejména borůvek, hroznů & jablek (Muraki et al., 2013). To lze přičíst odstranění vlákniny a dalších fytonutrientů při procesu odšťavňování.

Jaké je tedy nejlepší řešení?

Je to opravdu jednoduché. Jezte CELÉ potraviny včetně ovoce a zeleniny, abyste získali VŠECHNY živiny.

Tělo se již dokáže „detoxikovat“ samo!

Tělo si udržuje homeostázu tím, že samo odstraňuje toxiny. Játra & ledviny jsou mnohem lepší než jakákoli vymyšlená, zelená ovocná a zeleninová kaše.

Neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly zelené šťávy pro detoxikaci jater nebo jakoukoli dietu, která by dokázala „vyčistit“ toxiny a nečistoty nahromaděné v důsledku nadměrného přibírání na váze a nezdravého přejídání.

Poselství, které si z toho můžete odnést

Myslím, že je jasné, že negativa převažují nad pozitivy.

Detoxikační šťávové diety nejsou praktickou dietní strategií pro zdravé hubnutí a je to právě snížení kalorií, které je hnacím motorem hubnutí, ne detoxikace!

Pokud nejste milovníky ovoce & zeleniny, zejména tmavě zelené listové zeleniny, je jejich rozmixování do smoothie, které si můžete vychutnat, praktickou metodou, jak získat základní živiny, které vaše tělo potřebuje. Jen se ujistěte, že jste na nich nechali slupky, abyste získali vlákninu, a nenahrazujte ji za skutečné jídlo!

Toxiny nejsou nebezpečné a můžete věřit, že vaše tělo si poradí samo a odstraní vše, co se mu nelíbí. Nadměrná konzumace ovocných šťáv to neumožní.

Nejdůležitější je vychutnávat si jídlo, zaměřit se na kontrolu porcí, pravidelně cvičit a vypracovat si výživovou strategii, která bude vyhovovat vašim cílům & životnímu stylu.

Jsem zastáncem přístupu 80/20, který vám pomůže vychutnat si jídlo, což znamená, že 80 % času můžete jíst dobře a zbylých 20 % si můžete dovolit dopřát. Všechny plány a strategie jsou přizpůsobeny vašim potřebám a pomáhají vám dosáhnout vašich cílů snadným způsobem. Pokud máte zájem o mé individuální podpůrné služby, kontaktujte mě prostřednictvím kontaktní stránky.

Nyní se podívejme na vegetariánskou & veganskou stravu klady a zápory také.

Odkazy

Halton, T.L., & Hu, F. B. (2004). The effects of high protein diets on thermogenesis, satiety and weight loss: a critical review (Účinky stravy s vysokým obsahem bílkovin na termogenezi, sytost a hubnutí: kritický přehled). Journal of the American College of Nutrition, 23, 373-385. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15466943

Muraki, L., et al. (2013). Konzumace ovoce a riziko diabetu 2. typu: výsledky tří prospektivních longitudinálních kohortových studií. British Medical Journal, 28, 347 – 360. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23990623

Často kladené otázky:

Detoxikuje odšťavňování vaše tělo?

Ne. Tělo se dokáže detoxikovat samo. V porovnání s jakoukoli připravenou zelenou ovocnou a zeleninovou kaší jsou na tom játra a ledviny mnohem lépe. Ty dokáží toxiny a nečistoty odstranit úplně samy. Džusová dieta je redukce kalorií, která pohání hubnutí, nikoli detoxikace.

Který džus sníží množství břišního tuku?

Jakékoli ovocné a zeleninové šťávy jsou vhodné k hubnutí, ale některé společnosti a propagátoři mohou navrhovat diety pouze s džusy, aby rychle zhubli, jednoduše proto, aby vydělali peníze. Diety pouze s džusy však nejsou dobrým nápadem, protože nejsou ničím jiným než krátkodobým řešením, bez jakéhokoli udržitelného řešení při opětovném zavedení celých potravin.

Může šťávová dieta nahradit jídlo?

Ze zelených šťáv získáte dostatek vitamínů a minerálů, ale ne, šťávovou dietou nemůžete nahradit jídlo, abyste trvale zhubli.

Co bych měl jíst při odšťavňování, abych zhubl?

Nedodržujte dietu s džusy, jezte jen menší porce kvalitních potravin.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Často kladené otázky o módních dietách, které nevydrží

1. Co jsou módní diety?

Módní diety jsou stravovací režimy, které se rychle rozšíří a získají popularitu, ale obvykle nedokážou dlouhodobě fungovat.

2. Proč bych se měl/a vyvarovat módních diet?

Módní diety často slibují rychlé a extrémní výsledky, ale mohou být nezdravé a neudržitelné. Místo toho je lepší investovat do dlouhodobějších a zdravějších stravovacích návyků.

3. Jak poznám, že se jedná o módní dietu?

Módní dietu obvykle poznáte tím, že slibuje rychlé a extrémní výsledky, vylučuje celé skupiny potravin, nebo se opírá o magické přísady nebo nápoje.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *