| |

Je káva vhodná při hubnutí?

Je káva vhodná při hubnutí?

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů po celém světě. Mnoho lidí se ptá, zda je káva vhodná při hubnutí. Odpověď na tuto otázku není jednoznačná.

Káva obsahuje kofein, který může zvýšit metabolismus a energii, což může pomoci zrychlit hubnutí. Kromě toho může káva také snížit chuť k jídlu a zabránit přejídání.

Aby však káva opravdu přispívala k hubnutí, je důležité konzumovat ji s rozumem a v míře. Příliš mnoho kávy může způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je nervozita, nespavost nebo žaludeční problémy.

Dávejte také pozor na přidané přísady do kávy, jako je mléko, cukr nebo sirupy, které mohou přidat kalorie a negativně ovlivnit hubnutí.

V zásadě je tedy káva vhodná při hubnutí, ale je důležité konzumovat ji s rozvahou a zdravě se stravovat celkově.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Pokud se spoléháte na kofein, který vám pomáhá překonat každodenní zátěž, nejste sami – ale je káva dobrá při hubnutí? Káva je jistě nejoblíbenější psychoaktivní látkou na světě a existují důkazy o tom, že je třeba Journal of the International Society of Sports Nutrition naznačují, že zvyšuje koncentraci a zlepšuje výkon při tréninku. Jaké jsou však další pozitivní účinky?

Zatímco některé výzkumy důkazů naznačují, že kofein může mírně snižovat chuť k jídlu a zvyšovat metabolismus, celkový obraz je složitý. Mnoho studií je malého rozsahu, takže je obtížné vyvodit definitivní závěry.

Existují také značné rozdíly v závislosti na způsobu pití kávy – například ochucené latté bude pravděpodobně mnohem kaloričtější než espresso. Kofeinové doplňky jsou také často koncentrované, což s sebou nese riziko vedlejších účinků, jako je nespavost, neklid, zvýšená srdeční frekvence a nevolnost.

Při všech těchto rozporuplných informacích se tedy můžete ptát: „je káva dobrá na hubnutí?“. Abychom na tuto otázku odpověděli, zeptali jsme se odborníků a prošli jsme vědecké poznatky o vlivu kávy na hmotnost. Dozvíte se také o vědeckých poznatcích o kofeinových tabletách, protože jsme odfiltrovali vědecké poznatky od humbuků. Při sledování vašich pokroků vám mohou pomoci i nejlepší chytré váhy, které mají špičkové technologické poznatky o složení těla.

Prozatím vám prozradíme, jaký vztah má káva k hmotnosti.

Je káva dobrá při hubnutí?

Nejprve je důležité se zabývat tím, jak se hubne. Ačkoli faktory, jako jsou hormony a věk, hrají roli, v konečném důsledku je to prostřednictvím vyvážené stravy. Podle CDC, pravděpodobně dosáhnete maximálních výsledků, pokud se zaměříte na výživově bohatou stravu a kontrolu porcí a zároveň zvýšíte množství pohybu. Vzhledem k tomu, že černá káva obsahuje zanedbatelné množství kalorií, můžete si ji v rámci svého plánu dopřávat s mírou.

Káva sice může hrát roli při zrychlování metabolismu a snižování chuti k jídlu, ale rozsah jejího vlivu je zatím neznámý. Výzkum také ukazuje, že kofein působí na jednotlivé lidi různě, takže je obtížné jeho účinky zobecnit.

„Pomáhá vám káva zhubnout?,“ ptá se autorka článku. Dr. Shyamala Vishnumohan, kvalifikovaná odbornice na potraviny a výživu, certifikovaná prenatální dietoložka a zakladatelka kliniky One to One Thousand Nutrition Clinic se sídlem v australském Perthu. „Pravděpodobně ne, a už vůbec ne bez kalorického deficitu. Regulace hmotnosti je mnohem složitější než popíjení šálků kávy a sledování, jak se kila tuku rozpouštějí.“

Může potlačovat chuť k jídlu

Výzkum naznačuje, že kofein může snižovat chuť k jídlu, což může vést k tomu, že sníte méně kalorií. Existují však určité námitky.

„Káva sice může mírně snižovat hladový hormon ghrelin, ale nejsme si jisti, jak významné jsou účinky potlačující chuť k jídlu,“ říká Dr. Vishnumohan. „Například jedna studie v International Journal of Food Sciences and Nutrition zjistila, že pití kávy před jídlem mírně snižuje příjem kalorií. Účinky potlačující chuť k jídlu však netrvaly déle než tři až čtyři hodiny.“

Důkazy jsou však rozporuplné. Jedna studie v Obezita zjistil, že účastníci s nadváhou, kteří konzumovali kávu, snížili svůj kalorický příjem při dalším jídle. Další studie, o níž se píše v časopise Chuť k jídlu dospěli k závěru, že káva nemá žádný vliv na množství zkonzumovaných kalorií.

Odborníci plně nerozumějí mechanismu, který stojí za snížením hladiny grelinu, ale jedna malá studie ve Journal of the American College of Nutrition přinesl překvapivé výsledky. Výzkumníci zjistili, že káva bez kofeinu potlačuje chuť k jídlu více než káva s kofeinem. K úplnému pochopení této oblasti je zapotřebí dalších studií.

Může zvyšovat metabolismus

Další uváděnou výhodou kofeinu je, že zvyšuje metabolismus a pomáhá spalovat více kalorií.

„Příjem kávy zrychluje metabolismus, pravděpodobně díky obsahu kofeinu,“ vysvětluje autor článku. Lon Ben-Asher, registrovaný dietolog v Pritikin Longevity Center. „Zvyšuje spalování tuků prostřednictvím zvýšené termogeneze. [the production of heat] a stimulaci neurotransmiterů, jako je adrenalin.“

Jedna malá studie z roku 2017 v Klinická fyziologie a funkční zobrazování zjistil, že kombinace kávy a cvičení zlepšuje proces odbourávání tuků. Přesto se jednalo o studii malého rozsahu – potřebujeme další výzkum.
Postupem času si na kofein vybudujete toleranci a jeho účinky se snižují, což znamená, že nemá dlouhodobý vliv, uvádí se v článku National Institutes of Health. Nenechte se zlákat k nadměrnému pití – může mít nežádoucí vedlejší účinky, včetně nervozity a zrychleného srdečního tepu.

Může káva škodit hubnutí?

I když káva může hrát ve vašem plánu hubnutí skromnou roli, měli byste se vyvarovat běžných chyb, které by mohly vést k nechtěnému nárůstu hmotnosti.

Pozor na přidané kalorie

Pokud chcete shodit nadváhu, pijte černou kávu. Kalorie se rychle sčítají, když přidáte mléko, smetanu, cukr a sirupy. Výzkum publikovaný v časopise Diabetes Care prokazuje souvislost mezi nápoji slazenými cukrem a obezitou. Máte chuť na sladké? Dr. Vishnumohan má tip: „Kalorie můžete snížit tím, že si kávu osladíte skořicí.“
Když už mluvíme o přidaných kaloriích, odolejte nutkání přidat si k objednávce kávy dortík. Zkuste si kávu doma zkonzumovat s vejci, abyste se cítili sytí a vyhnuli se pokušení.

Vyhněte se pozdně odpolední opravě

Pokud je vaším cílem hubnutí, dejte si kávu ráno nebo brzy odpoledne, abyste si nenarušili spánek.
„Kofein v kávě může ovlivnit spánek. To se týká i doby potřebné k usnutí a délky spánku, v závislosti na tom, jak jste citliví,“ říká Dr. Vishnumohan.
Kofein se totiž váže na adenosinové receptory, čímž blokuje pocit ospalosti. „Víme, že špatný nebo nedostatečný spánek byl opakovaně spojován s přibýváním na váze,“ dodává.

Pomáhají kofeinové doplňky stravy zhubnout?

Pokud toužíte po rychlých výsledcích, můžete zvážit doplňky stravy s kofeinem, abyste dosáhli svých cílů v oblasti hmotnosti. Dávejte si pozor na nereálná tvrzení. Neexistují výzkumy, které by je potvrzovaly – rychlé řešení pro hubnutí neexistuje. Jedna studie v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics (Časopis Akademie výživy a dietetiky) zjistil, že kofeinové doplňky nevedly k významnému rozdílu ve snížení chuti k jídlu.
Ještě horší je, že koncentrace kofeinu v tabletách může mít nebezpečné vedlejší účinky. „Většina vědeckých důkazů ukazuje, že bychom měli omezit příjem kofeinu na 400 mg denně. Kofeinové pilulky mohou obsahovat podstatně více, což představuje zdravotní rizika, jako je zvýšený krevní tlak a srdeční frekvence,“ radí Ben-Asher.
Dávejte pozor na to, co dalšího kofeinové pilulky obsahují. „Tyto doplňky stravy nejsou regulovány a představují další zdravotní rizika, jako je kontaminace těžkými kovy a dalšími přídatnými látkami,“ dodává Ben-Asher.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

diety

FAQs

Je káva vhodná při hubnutí?

Ano, káva může být vhodnou volbou při hubnutí. Studie naznačují, že káva může zvýšit metabolismus a tím přispět k lepšímu spalování kalorií. Také se uvádí, že kofein obsažený v kávě může zvyšovat fyzickou výkonnost a pomáhat redukovat pocit hladu.

Přesto je důležité konzumovat kávu s mírou a v rámci vyvážené stravy. Přílišné množství kávy může způsobit nepříjemné vedlejší účinky jako nervozita, nespavost nebo žaludeční potíže.

Naše rada je konzumovat kávu s umírněností a poslouchat své tělo. Pokud máte zdravotní potíže nebo jste citliví na kofein, je vždy nejlepší se poradit se svým lékařem nebo nutričním specialistou.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *