Je dietní kola lepší než běžná kola?

Je dietní kola lepší než běžná kola?

Stále častěji diskutuje o tom, zda je dietní kola lepší než běžná kola. Tato otázka je stále předmětem vědeckého výzkumu a diskuzí o výhodách a nevýhodách dietních nápojů.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Může být dietní kola užitečná při hubnutí, nebo zdravotní rizika převyšují její výhody?

Dietní nápoje s nízkokalorickými sladidly (NKS) jsou považovány za stejně špatné jako jejich sladké alternativy, tj. „plnotučná“ kola (stále nechápu tento termín), protože jde o čistý cukr, nikoliv o tuk.

Otázkou však je, zda pro to existují nějaké důkazy a co přesně výzkumy říkají o účincích dietní koly a LCS (aspartamu) na zdraví a regulaci hmotnosti?

Protože má nízký obsah kalorií, lze dietní kolu používat k podpoře hubnutí? Je tedy dietní kola lepší než běžná?

Co je dietní kola?

Dietní Coca-Cola je nízkokalorická alternativa studeného nápoje bez cukru k běžné Coca-Cole. Na rozdíl od běžné koly, která obsahuje stolní cukr, dietní kola obsahuje umělá sladidla, jako je aspartam a cyklamáty, která je oslazují.

Škodí vám dietní kola?

Vypití jedné nebo dvou sklenic dietní koly vám pravděpodobně neublíží. Vzhledem k tomu, že dietní kola neobsahuje cukr, mohli bychom předpokládat, že by mohla pomáhat při hubnutí, ale studie se různí. Účinky dietní koly na hubnutí jsou rozporuplné.

Studie ukazují, že umělá sladidla, jako je aspartam a cyklamáty, jsou spojena se zvýšeným rizikem obezity a metabolických onemocnění a mohou zvyšovat chuť k jídlu, nicméně je pravděpodobné, že k tomu dochází pouze při velmi vysokém příjmu těchto umělých sladidel, blížícím se 6 plechovkám dietní koly denně.

Zdravotní přínosy dietní sody

Ačkoli není provedeno mnoho rozsáhlých výzkumů o přínosech dietní koly, bylo prokázáno, že zlepšuje ztučnění jater a snižuje některé škodlivé účinky, které má běžná kola.

Aspartam a leukémie: Co říká věda?

Aspartam je spojován s vyvoláváním rakoviny, zvyšováním hmotnosti a mnoha dalšími zdravotními problémy. Věda však nepotvrzuje, že by tomu tak bylo u lidí.

V roce 2006 provedl americký Národní institut pro výzkum rakoviny studii na téměř půl milionu lidí, v níž porovnával ty, kteří konzumovali nápoje obsahující aspartam, s těmi, kteří je nekonzumovali, a zjistil, že aspartam nezvyšuje riziko vzniku leukémie, lymfomu nebo  rakoviny mozku.

Proč vám škodí obyčejná limonáda

Běžné limonády a kola jsou spojovány s obezitou, problémy s ledvinami a rakovinou. Cola a limonády obsahují velké množství cukru, jehož konzumace může vést k přibývání na váze, cukrovce a kardiovaskulárním onemocněním. Pravidelná konzumace může také vést ke zvýšení krevního tlaku.

Problém s cukrem

Sladké nápoje, jako je běžná kola a limonády, výrazně zvyšují spotřebu přidaných cukrů, které jsou spojovány s obezitou, nárůstem hmotnosti, srdečními chorobami, metabolickými poruchami atd.

Jaký je rozdíl mezi dietní a běžnou sodovkou?

Běžné limonády obsahují velké množství cukru, který přispívá k obezitě, přibývání na váze, cukrovce, kardiovaskulárním onemocněním a mnoha dalším. Zatímco dietní limonáda obsahuje umělá sladidla místo tradičního cukru a nemá žádné kalorie, čímž dosahuje podobné chuti.

Dietní limonády jsou stejně špatné jako běžné limonády

Běžná limonáda obsahuje velké množství cukru, zatímco dietní kola obsahuje umělá sladidla, jako je aspartam.

Přestože má dietní kola nízký nebo nulový obsah kalorií, nenabízí žádnou výživovou hodnotu.

Dietní kola není zdravý nápoj, ale pokud vám pomůže snížit příjem kalorií pouhým přechodem z běžné koly na dietní, pak může podpořit hubnutí.

Dietní limonády a zdraví ledvin

Ve výzkumné studii lékaři uvedli, že pití kolových nápojů bez cukru může mít vliv na zdraví ledvin.

Zdá se, že funkce ledvin se zhoršila, když lidé vypili několik plechovek dietní limonády denně.

Tyto studie ukazují, že v průběhu 20 let se funkčnost ledvin snížila o více než 30 % než u těch, kteří ji nepili.

Souvislost mezi dietní kolou a funkčností ledvin přetrvávala i při zkoumání dalších faktorů zdravotních problémů. Tento výzkum byl proveden na základě studie Nurse’s Health Study.

Dietní kola souvisí s předčasnými porody a dětskou obezitou

Zatímco plechovka nebo dvě dietní koly vám z dlouhodobého hlediska neublíží, nadměrná konzumace dietní koly v těhotenství byla spojena s některými negativními důsledky, které byly spojeny s o 11 % vyšším rizikem předčasného porodu.

Je dietní limonáda nebezpečnější než nápoje slazené cukrem?

Zatímco jedna nebo dvě plechovky dietní i běžné koly vám pravděpodobně nijak neublíží, vysoká konzumace dietní i běžné koly je spojena s vyšším rizikem srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů.

Je dietní kola lepší než běžná kola při hubnutí?

Za prvé, abyste zhubli, musíte být v kalorickém deficitu, což znamená, že musíte spotřebovat méně energie, než kolik jí vydáte. Abyste dosáhli dlouhodobého úspěchu, musíte to dělat důsledně.

Okamžitě se vám vybaví myšlenka, že byste vyměnili 500ml láhev koly (200 kcal; 50 g cukru) za 500ml láhev dietní koly (4 kcal; 0 g cukru), která vám pomůže získat mnohem více kalorií než 500ml láhev dietní koly (4 kcal; 0 g cukru). snížit kaloriea zabránit konzumaci 50 g rafinovaného cukru. Ale co to obrovské množství aspartamu?!

Rogers a kol. 2016 provedli metaanalýzu, která ukázala, že konzumace LCS zlepšuje úbytek hmotnosti u dospělých a dětí ve srovnání s alternativami na bázi cukru, v rámci ad libitum stravy.

Další metaanalýza z roku 2014 nezjistila žádnou souvislost mezi LCS a tělesnou hmotností nebo hmotností tuku a může mít pozitivní souvislost s BMI.

Autoři dospěli k závěru, že „údaje z RCT, které poskytují nejkvalitnější důkazy pro zkoumání potenciálně kauzálních účinků příjmu LCS, naznačují, že nahrazení variant LCS jejich běžnými kalorickými verzemi vede k mírnému úbytku hmotnosti a možná je užitečným nástrojem pro zlepšení dodržování dietních plánů na snížení nebo udržení tělesné hmotnosti..“

Je dietní kolu lepší než běžná kolu

Nedávno Higgins et al 2018 v RCT porovnávali účinky tří denních dávek aspartamu (0, 350 mg nebo 1050 mg) po dobu 12 týdnů, aby posoudili účinky jednotlivých dávek na kontrolu glykémie, chuť k jídlu a regulaci hmotnosti..

Ujasněme si to… 350 mg aspartamu odpovídá vypití 2 x 330ml plechovek dietní koly. Takže 1050mg se rovná 6 plechovkám!!!

Studie ukázala, že pití 0, 2 nebo 6 (330ml) plechovek dietní koly denně po dobu 12 týdnů nemá žádný vliv na hladinu glukózy a inzulínu, chuť k jídlu a hodnocení hladu nebo tělesné hmotnosti. HbA1c (ukazatel hladiny glukózy v krvi), celkový cholesterol, HDL, LDL a funkce jater se mezi jednotlivými studiemi rovněž nelišily.

Zdravé alternativy koly

I když se přechod od koly a limonád může zdát nemožný, zde je několik zdravých alternativ k limonádám:

 • Obyčejná voda
 • Ledový čaj nebo káva
 • Limonáda
 • Kombucha
 • Kokosová voda
 • Zeleninové šťávy
 • Zelený čaj/káva
 • Perlivá voda, Cordial bez cukru.

Přečtěte si také o: Zjistěte více: Je kofein diuretikum?

Poselství domů: Dietní a obyčejná kolu

Abychom to uvedli na pravou míru, neznamená to, že dietní kola/soda je zázračný lék na hubnutí.

Ve výživě dietní koly stále není absolutně žádná nutriční hodnota, a proto se nedoporučuje začít pít 6 plechovek dietní koly denně.

Občasné vypití plechovky však nezpůsobí rakovinu ani cukrovku, ale může podpořit hubnutí.

– Pijte během dne co nejvíce vody, ale občasná plechovka koly vám neuškodí.

– Pokud máte rádi perlivé nápoje, ale snažíte se zhubnout, může výměna za dietní verze podpořit hubnutí.

Často kladené dotazy

Co se stane, když budete pít dietní kolu každý den?

Záleží na tom, kolik jí vypijete. Výzkumy ukazují, že je třeba konzumovat hodně dietních nápojů, aby umělá sladidla způsobila nějaké zdravotní problémy, takže jedna plechovka denně příliš neuškodí. Lidem, kteří pijí hodně dietní koly, se doporučuje pít méně, protože tím nahrazují zdravější varianty a mohou snížit možnosti příjmu živin.

Je dietní kola návyková?

Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, který by naznačoval, že dietní kola je návyková. Lidé, kteří ji pravidelně konzumují, si tyto návyky zabudovali do svého životního stylu, ale přestat s tím není stejné jako přestat kouřit nebo brát drogy.

Co dělá dietní kola se žaludkem?

Kromě pocitů nadýmání a celkového nepohodlí z nadměrné konzumace není v současné době znám rozsah (jakéhokoli) poškození způsobeného dietní kolou, jehož by bylo zapotřebí velmi velkého příjmu. Většina studií prokazujících jakékoli negativní účinky na zdraví byla provedena na hlodavcích, nikoli na lidech.

Můžete pít dietní kolu při keto dietě?

Ano, protože neobsahuje cukr.

Jaké jsou zdravotní problémy spojené s dietní kolou?

Obsah umělých sladidel v dietní cole je spojován s rakovinou, přibýváním na váze, vysokým krevním tlakem a mozkovými nádory, což však bylo prokázáno pouze ve studiích na hlodavcích, nikoli na lidech.

Má aspartam vliv na vaše srdce?

Existují určité důkazy, které naznačují, že ženy, které pijí dva a více dietních nápojů denně, jsou vystaveny vyššímu riziku mrtvice, ischemické choroby srdeční a úmrtí ze všech příčin.

Mají nízkokalorická sladidla vliv na vaše srdce?

Existují určité důkazy, které naznačují, že ženy, které pijí dva a více dietních nápojů denně, jsou vystaveny vyššímu riziku mrtvice, ischemické choroby srdeční a úmrtí ze všech příčin.

Co mohu pít místo dietní koly?

Voda je to nejlepší, co může každý pít. Přijatelnou alternativou je však také srdečný nápoj bez cukru.

Měli by diabetici pít dietní kolu?

Občasné pití malého množství dietní koly by diabetikům nemělo vadit. Velký příjem se však nedoporučuje. Tato oblast vyžaduje další výzkum, ale každý diabetik by se měl snažit vyhýbat jakýmkoli potravinám nebo nápojům, které mohou způsobit poruchy regulace cukru a strategie hubnutí.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

 

Je dietní kola lepší než běžná kola?

Proč je tento dotaz důležitý?

Dietní kola a běžná kola jsou oba oblíbené nápoje, které jsou často konzumovány. Je důležité znát jejich rozdíly a vliv na naše zdraví.

Jaký je rozdíl mezi dietním kolou a běžným kolou?

Běžná kola obsahují cukr a kalorie, zatímco dietní kola jsou slazené umělými sladidly a mají nízký obsah kalorií nebo jsou bez kalorií.

Je dietní kola lepší volbou?

Existuje rozporuplné výzkumy ohledně toho, zda je dietní kola lepší než běžná kola. Některé studie naznačují, že umělé sladidla v dietních kola mohou mít negativní vliv na zdraví, zatímco běžná kola obsahují cukr, který je spojován s obezitou a dalšími zdravotními problémy.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *