|

Dehydratuje vás káva?

Dehydratuje vás káva?

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a mnoho lidí si její kofeinový stimul potrpí. Nicméně, málo lidí si uvědomuje, že káva může také způsobovat dehydrataci.

Kofein, obsažený v kávě, má diuretické účinky, což znamená, že zvyšuje tvorbu moči a může způsobovat častější močení. To může vést k úbytku tělesné tekutiny a dehydrataci, pokud nepijete dostatek vody.

Pokud jste milovník kávy a chcete se vyhnout dehydrataci, je důležité pít více vody, než obvykle. Doporučuje se například vypít jednu sklenici vody navíc za každou šálkou kávy, kterou vypijete.

Pamatujte, že dehydratace může mít negativní vliv na vaše zdraví a pohodu, včetně únavy, závratí a problémů s trávením. Takže si užívejte svoji kávu, ale nezapomínejte doplnit tekutiny!

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Pokud jste někdy vypili příliš mnoho šálků kávy, možná se obáváte, že vás kofeinový elixír dehydratuje. Koneckonců má diuretické účinky. Ve skutečnosti je však vztah mezi kofeinem a hydratací složitější.

K dehydrataci dochází, když nemáte v těle dostatek vody. Při dehydrataci můžete pociťovat únavu, křeče, závratě a zmatenost – příznaky, o které nikdo nestojí, když potřebuje odpolední povzbuzení. Dehydratuje vás tedy káva? Odborníci říkají toto.

Dehydratuje vás káva?

Otázka, zda vás káva dehydratuje, je složitější, než si myslíte. V minulosti převládal názor, že ano, ale moderní výzkumy prokázaly většinou opak.

„Vedla se debata o tom, zda má káva dehydratační účinek kvůli svým diuretickým vlastnostem, které mohou zvyšovat produkci moči,“ říká autorka článku. David Cutler, MD, lékař rodinného lékařství ve zdravotním středisku Providence Saint John’s Health Center v kalifornské Santa Monice. „Vliv kávy na hydrataci je však obecně považován za méně významný, než se dříve věřilo.“

Dnes se většina poskytovatelů shoduje na tom, že káva není pro dehydrataci „špatná“. I když může mít krátkodobý dehydratační účinek, s největší pravděpodobností vás nepřivede do výrazně dehydratovaného stavu. „Káva sice může dočasně zvýšit výdej moči, ale u lidí, kteří ji konzumují s mírou, nemusí nutně vést k chronické nebo významné dehydrataci,“ říká Dr. Cutler. „Čistý vliv na hydrataci závisí na různých faktorech, včetně množství zkonzumované kávy a celkového příjmu tekutin u daného jedince.“

To, zda vás káva dehydratuje, závisí na tom, kolik jí vypijete, jak vaše tělo obecně reaguje na kofein a na druhu kávy, kterou pijete.

Množství kofeinu

Močopudné účinky kávy jsou způsobeny kofeinem, který je zároveň stimulantem a vyvolává potřebu močit. Čím více kávy tedy vypijete, tím vyšší bude příjem kofeinu a tím větší bude diuretický účinek a ztráta tekutin. Můžete si dát jeden šálek kávy a pocítit mírný diuretický účinek. Ale vypití několika šálků espressa nebo 20 šálků kávy během jedné noci vás zasáhne mnohem silněji, protože miligramy kofeinu jsou mnohem výraznější.

Frekvence konzumace kávy

Dr. Cutler vysvětluje, že to, jak vaše tělo reaguje na kofein, závisí na tom, jak často pijete kávu nebo jiné kofeinové nápoje. „Pravidelní konzumenti kávy si mohou časem vytvořit určitou toleranci na diuretický účinek kofeinu,“ říká. „To znamená, že vliv na hydrataci může být u jedinců, kteří kávu konzumují pravidelně, méně výrazný.“

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Typ kávy

V neposlední řadě je důležité vzít v úvahu typ kávového nápoje, protože obsah vody v různých kofeinových nápojích se liší. „Vliv kávy na hydrataci může záviset také na obsahu vody v samotném kávovém nápoji,“ říká Dr. Cutler. „Pokud pijete černou kávu, obsahuje vodu, která přispívá k celkovému příjmu tekutin. Pokud si však do kávy přidáte značné množství cukru a smetany, může diuretický účinek kofeinu převážit nad hydratačním účinkem obsahu vody.“

Ačkoli se tedy obecně předpokládá, že je bezpečné pít kávu a nehrozí dehydratace, neznamená to, že je bezpečné zcela vyloučit vodu z denního příjmu tekutin. Pokud pijete pouze . kávu a žádnou vodu, mohli byste být dehydratovaní. Pokud tedy budete konzumaci kávy vyvažovat hydratačnějšími nápoji, jako je například voda, nemělo by vám její mírné množství vadit.

Počítá se káva do příjmu vody?

Teď, když víte, že denní příjem kávy neprokazuje dehydrataci , možná vás zajímá, zda by váš venti cold brew mohl skutečně způsobit dehydrataci. pomoci se stavem hydratace. Ne, říká Hannah Goldberg, MD, lékařka primární péče v Mercy Medical Center v Baltimoru ve státě Maryland. Podle ní by se káva neměla započítávat do denního příjmu vody, který činí 125 uncí pro muže a 91 uncí pro ženy. Konkrétní cíl denního příjmu tekutin závisí na velikosti, úrovni aktivity a dalších faktorech.

Dr. Goldberg vysvětluje, že kofein je diuretikum, a proto „způsobuje, že z ledvin ztrácíte více vody ve formě moči. Takže i když vypijete větší objem tekutiny, vaše tělo může vyloučit větší objem, než jste spotřebovali z kávy.“

Diuretický účinek kofeinu sice stimuluje ledviny k vyplavení přebytečného sodíku a vody, ale protože je tento účinek mírný a krátkodobý, nemusíte se obávat žádného (současného ani trvalého) poškození ledvin. Jinými slovy, káva vaše ledviny nedehydratuje.

Chcete-li však pomoci svým ledvinám a svému celkovému zdraví, měli byste se snažit dosáhnout denního příjmu vody prostřednictvím vody a jiných hydratačních nápojů – nikoli kávy.

Měl/a bych se vyhnout kávě, pokud jsem dehydratovaný/á?

Obecně platí, že pokud jste dehydratovaní, nemusíte se kávě bezpodmínečně vyhýbat, ale není to nejlepší volba. I když možná nezhorší vaši hydrataci výrazněji, než je tomu nyní, nijak tomu nepomůže. Namísto toho je lepším rozhodnutím pít více vody, nebo ještě lépe pít vyvážený roztok vody, cukru a soli, jako např. Pedialyte.

Když jste dehydratovaní, máte již nedostatek vody. Jak zmiňuje Dr. Goldberg, kofein je diuretikum a způsobuje, že ztrácíte více vody než obvykle. Jakákoli hydratační voda, která vašemu tělu zbyla, by mohla být spláchnuta při vaší příští návštěvě toalety po vypití šálku kávy.

Ačkoli je tedy nepravděpodobné, že by konzumace kofeinu v době, kdy jste dehydratovaní, způsobila vážné problémy, možná se nevyplatí riskovat. Pokud pijete kávu, když jste dehydratovaní, můžete krátkodobě pocítit výraznější příznaky, jako jsou závratě, mozková mlha a bolest hlavy, ale to přejde. Pokud se chcete těmto příznakům raději vyhnout, vynechejte kávu, když už máte žízeň, a dejte si sklenici vody.

Pití doporučeného množství vody je nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak udržet tělo optimálně hydratované. Pokud nejste příznivci obyčejné vody, můžete do ní přidat čerstvé ovoce nebo pít vodu perlivou. Můžete si také dát džus s nízkým obsahem cukru, čaj bez kofeinu a ovoce s vysokým obsahem vody, jako je meloun, citrusové plody a jahody. A vždycky je tu čaj. Tmavý čaj, jako je lapsang souchong, může mít chuť podobnou kávě a srovnatelné energetické vlastnosti s přibližně polovičním množstvím kofeinu.

Sečteno a podtrženo: Nenahrazujte kávu vodou

Pokud se obáváte dehydratace z každodenního šálku kávy, nezoufejte. Kofein sice působí močopudně, ale nápoj vás nijak drasticky nedehydratuje. Měli byste si dávat pozor na obsah kofeinu v kávě, protože vyšší obsah kofeinu způsobuje velké diuretické účinky. Přesto byste měli dát přednost hydrataci a wellness. To znamená pít vodu při každé příležitosti a v horkých dnech nebo při cvičení zůstat extra hydratovaní.

„Význam správné hydratace nelze přeceňovat, protože rovnováha vody a chemických látek je klíčová pro udržení celkového zdraví a pohody,“ radí doktor Cutler.

 

diety

Často kladené otázky o dehydrataci způsobené kávou

Co je dehydratace?

Dehydratace je stav, kdy tělo ztrácí větší množství tekutin než přijímá. V tomto případě se jedná o dehydrataci způsobenou konzumací kávy.

Dehydratuje káva opravdu?

Ano, káva může mít mírně diuretický účinek, což znamená, že podporuje tvorbu moči a zvýšenou frekvenci močení. Tím pádem se z těla odstraňuje více tekutin, což může vést k mírné dehydrataci.

Je kofein dehydratační látka?

Kofein je jemný diuretikum, což znamená, že může způsobit mírné zvýšení produkce moči. To může přispět k odstranění více tekutin z těla. Nicméně, pokud pijete kávu v normálním množství a zároveň dostatek vody, pravděpodobně nebude mít káva vliv na celkové množství tekutin ve vašem těle.

Jak se vyhnout dehydrataci způsobené kávou?

Pokud chcete minimalizovat riziko dehydratace způsobené kávou, můžete přijímat více tekutin. Doporučuje se doplňovat pitný režim o vodu a další nápoje bez kofeinu. Zároveň můžete také omezit konzumaci kávy nebo volit kávu s nižším obsahem kofeinu.

Může dehydratace způsobit zdravotní problémy?

Pokud se jedná o mírnou dehydrataci z důvodu konzumace kávy, obvykle to nezpůsobuje vážné zdravotní problémy. Nicméně, v případě výrazné dehydratace může dojít k únavě, bolesti hlavy, závratím a dalším negativním projevům. Proto je důležité udržovat si vyvážený příjem tekutin a sledovat příznaky dehydratace.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *