Opravdu vám káva dodá “energii”?
Opravdu vám káva dodá “energii”?
Káva je oblíbený nápoj, který mnoho lidí pijí pro svůj povzbuzující účinek. Během dne, kdy se cítíme unavení, si často sáhneme po šálku kávy, aby nám dodala energii.
Při pití kávy se do našeho těla dostává kofein, stimulant, který ovlivňuje naši nervovou soustavu. Kofein může způsobit zvýšení našeho stavu ostražitosti a snížení pocitu únavy. Tento efekt může pomoct zvýšit naši energii a kognitivní funkce.
Nicméně, je důležité si uvědomit, že výsledky kofeinu se mohou lišit u každého člověka. Někteří jedinci mohou mít vyšší toleranci kofeinu a necítit výrazný stimulační účinek, zatímco jiní se mohou cítit nepříjemně nespaví.
Takže zda vám káva opravdu dodá “energii” závisí na individuálních reakcích vašeho těla. Je důležité si uvědomit své limity a nezneužívat konzumaci kávy, aby nedošlo k negativním účinkům na zdraví. Doporučuje se také pít dostatek vody, čemuž byste mohli přidat kávu, abyste udrželi své tělo hydratované.
NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací
Mnozí z nás chtějí (nebo spíš bych měl říct potřebují?) naše ranní káva, která nám dodá “vstát a jít”. Celkem lidé na světě vypijí každý den více než dvě miliardy šálků kávy.
Možná si myslíte, že vám káva dodá energii na ráno nebo na celý den – ale káva vám možná nedává tolik energie, kolik si myslíte.
Hlavním stimulantem v kávě je kofein. A hlavní způsob, jak kofein působí, je změna způsobu, jakým buňky v našem mozku interagují se sloučeninou, která se nazývá adenosin.
Zaneprázdněnost, únava
Adenosin je součástí systému který reguluje náš cyklus spánku a bdění a je součástí toho, proč vysoká aktivita vede k únavě. Když se věnujeme svým dnům a děláme různé věci, hladina adenosinu stoupá protože se uvolňuje jako vedlejší produkt při spotřebě energie v našich buňkách.
Nakonec adenosin se váže na svůj receptor (části buněk, které přijímají signály), který říká buňkám, aby zpomalily, což způsobuje, že se cítíme ospalí a ospalí. To je důvod, proč se po náročném dni cítíte unavení. Zatímco spíme, spotřeba energie klesá snižuje hladinu adenosinu, protože se přemisťuje zpět do jiných forem. Ráno se probudíte s pocitem svěžesti. Tedy pokud se dostatečně vyspíte.
Pokud se po probuzení stále cítíte ospalí, může vám na chvíli pomoci kofein. Funguje tak, že se váže na adenosinový receptor, což může udělat, protože má podobný tvar. Není však natolik podobný, aby vyvolal signál zpomalení spánku jako adenosin. Místo toho jen vyplňuje místa a brání adenosinu, aby se tam navázal. To je to, co oddaluje pocit ospalosti.
Žádná jízda zdarma
Má to však háček. Ačkoli je to pocitově povzbuzující, tento malý kofeinový zásah je spíše propůjčením pocitu bdělosti než vytvořením nějaké nové energie.
Je to proto, že kofein se nebude vázat navždy, a adenosin, který blokuje, nezmizí. Nakonec se tedy kofein rozpadne, pustí receptory a všechen ten adenosin, který čekal a hromadil se, se na ně přichytí a pocit ospalosti se vrátí – někdy najednou.
Takže dluh, který máte vůči kofeinu, je vždy nakonec třeba splatit a jediným skutečným způsobem, jak ho splatit, je spánek.
Načasování je důležité
Kolik volného adenosinu, který se ještě nenavázal na receptory, se nachází ve vašem těle a jak moc jste v důsledku toho ospalí, ovlivní, jak moc vás vypitý kofein probudí. Takže káva, kterou pijete později během dne, kdy máte více ospalých signálů, může se váš systém cítit silnější.
Pokud je kofein příliš pozdě během dne, může vám ztížit usínání před spaním. “Poločas rozpadu” kofeinu (jak dlouho trvá, než se polovina kofeinu odbourá) je přibližně pět hodin. To znamená, že jsme všichni metabolizují kofein různě, takže u některých z nás účinky odeznívají rychleji. Pravidelní pijáci kávy mohou pociťovat menší kofeinový “punč”, přičemž tolerance na stimulant, která se časem vytvoří.
Kofein může také zvýšit hladinu kortizolu, stresového hormonu, který může zvýšit vaši bdělost. To může znamenat, že kofein se cítí účinnější později ráno, protože již po probuzení dochází k přirozenému zvýšení hladiny kortizolu. Vliv kávy hned po vylezení z postele se vám z tohoto důvodu nemusí zdát tak silný.
Pokud je váš kofeinový nápoj zároveň sladkým nápojem, může to pocit vrcholu a pádu ještě zhoršit. Protože zatímco cukr sice vytváří v těle skutečnou energii, volné cukry v nápoji mohou způsobit prudký nárůst hladiny cukru v krvi, což pak může způsobit, že se budete cítit unavení, když se poté přijde propad.
Pití kávy nalačno sice není prokazatelně škodlivé, káva s jídlem nebo po jídle vás může zasáhnout pomaleji. Je to proto, že jídlo může zpomalit rychlost vstřebávání kofeinu.
A co silný čaj nebo šumivá cola?
Káva samozřejmě není jediným kofeinovým nápojem, který vám může dodat energii.
Kofein v čaji, energetických nápojích a dalších nápojích působí na organismus stále stejným způsobem. Protože však složky většinou pocházejí z rostlin, má každý kofeinový nápoj svůj vlastní profil dalších sloučenin, které mohou mít své vlastní stimulační účinek., nebo mohou s kofeinem interagovat a měnit jeho účinky.
Kofein může být užitečný, ale není to magie. K vytvoření energie a opětovnému nabití organismu potřebujeme dostatek jídla, vody a spánku.
Frequently Asked Questions
Opravdu vám káva dodá “energii”?
Ano, káva obsahuje stimulantní látku nazývanou kofein, která může zvýšit úroveň energie a povzbudit vaše tělo. Nicméně, reakce na kofein může být individuální a závisí na různých faktorech jako je citlivost na kofein, množství konzumované kávy a dalších potravin či nápojů obsahujících kofein. Někteří lidé se cítí povzbuzeni a plnější energie po vypití šálku kávy, zatímco jiní mohou pociťovat nepříjemné vedlejší účinky, jako je nervozita nebo nespavost.
>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<
Podívejte se, jak dieta funguje:
Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.
Jsem Hana, odbornice na výživu a hubnutí. Snažím se inspirativně sdílet cesty k zdraví a pohodě skrze správnou stravu a aktivitu. Ráda vám pomůžu na vaší vlastní cestě k lepšímu životnímu stylu.