|

Je hnědý cukr vhodný pro keto? Hnědý cukr při nízkosacharidové dietě

Je hnědý cukr vhodný pro keto?

Hnědý cukr při nízkosacharidové dietě není ideální, protože obsahuje vysoké množství sacharidů. Při keto dietě se doporučuje minimalizovat příjem sacharidů, a tudíž je lepší volit alternativy jako jsou sladidla nebo nízkosacharidové cukry, které neporušují ketózu.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Hledáte dokonale sladké, bohaté sladidlo, které dodá jen tolik textury, aby vytvořilo dokonalou jemnou, slanou pochoutku?

Někomu může stačit obyčejný třtinový cukr. Ale pro konkrétní recepty běžný cukr prostě nestačí. Cukr totiž není potřeba jen do receptů na pečení. Může být klíčovou složkou pokrmů včetně masa a omáček.

Nelze však přidávat jen tak ledajaký cukr. Zde přichází na řadu hnědý cukr.

Co je hnědý cukr?

Jednoduše řečeno – hnědý cukr je cukr, který obsahuje melasu. Tento pigmentovaný cukr se vyrábí přidáním melasy do tradičního zpracování rafinovaného bílého cukru. Pokud jde o hnědý cukr, existuje několik různých druhů.

Dva hlavní typy jsou světlý hnědý cukr a tmavý hnědý cukr. Světlý hnědý cukr je lepší volbou, pokud ho chcete přidávat do sladkostí na pečení, omáček a polev. Tmavý hnědý cukr se naopak nejčastěji používá v receptech, které vyžadují hustší konzistenci díky své bohaté melasové chuti. Patří sem recepty, jako jsou perníky nebo sekaná.

Co je to tedy za látku, kterou přidáváme do cukr, aby vznikl hnědý cukr? Melasa je sytě hnědý hustý sirup, který se získává při rafinaci surového cukru. Ve skutečnosti, je to pravděpodobně jediná skutečná složka hnědého cukru, která mu dává nějakou výživovou hodnotu. (a to opravdu ne moc). Melasa byla poprvé objevena v Karibiku, kde se nejvíce pěstovala cukrová třtina a cukrová řepa. S výrobou této tmavé omáčky se však setkáváme i v Thajsku, Indii, Brazílii, na Tchaj-wanu, Filipínách a ve Spojených státech.

Dnes existuje také několik různých druhů melasy. Mezi některé druhy melasy patří melasa černá, melasa třtinová, melasa sirná, melasa nesirná a hydrol (melasa získaná hydrolýzou škrobu).

Melasa má také několik různých zdravotních přínosů. Některé z těchto výhod zahrnují klíčové antioxidační vlastnosti, zlepšení sexuálního a reprodukčního zdraví, udržení zdravých kostí, zmírnění akné, zvýšení tvorby červených krvinek, zvládání cukrovky a zvládání obezity.

Tyto výhody pocházejí z čistá melasa. Konzumace hnědého cukru, ať už je jakkoli tmavý, za účelem získání těchto výhod by byla špatná a zavádějící.

Vzhledem k tomu, že hnědý cukr se technicky vyrábí z obsahu cukrové třtiny a melasy, nemusí být nutně považován za ovoce nebo zeleninu, i když cukrová třtina může být pěstována ve vegetativním rozmnožování.

Bez ohledu na to, jak škodlivý je pro vás rafinovaný cukr, někteří lidé ho stále chtějí jíst, a to i při keto. Takže… je hnědý cukr low carb nebo keto friendly?

Typická porce hnědého cukru jsou dvě polévkové lžíce, což tvoří celkem 96 kalorií. Tyto kalorie zahrnují nula gramů tuku, nula gramů bílkovin, 24 gramů sacharidů a 24 gramů cukru. Jak si dokážete představit, lžíce se sčítají rychleji, než by se mohlo zdát.

Jak a kdy se hnědý cukr hodí do nízkosacharidové nebo ketogenní diety?

Hnědý cukr s 24 gramy sacharidů na porci asi tušíte, že není ideální potravinou pro nízkosacharidový životní styl. Zůstává však také otázka, jak a kdy si tuto přísadu můžete ve svém jídelníčku ještě dopřát (pokud vůbec). Pokud se obáváte, že hnědý cukr je zcela mimo dosah, možná existuje řešení.

Pokud jde o keto dietu, existuje několik různých typů.

Na standardní ketogenní dieta (SKD) je tradiční keto dieta, na které začíná většina lidí. Touto keto dietou se bude řídit většina lidí, kteří drží dietu s nízkým obsahem sacharidů, aby si udrželi ketózu a začali spalovat ketony jako palivo místo sacharidů. Tato dieta vyžaduje průměrný denní limit sacharidů od 20 do 50 gramů denně. Toto množství se však může u jednotlivých osob lišit. V takovém případě může být přidání hnědého cukru do jídelníčku trochu obtížné vzhledem k tomu, že jedna porce by vás dostala přesně do sladkého bodu vašeho denního limitu sacharidů.

Pokud jste jedinec s aktivnějším životním stylem, nemusí vám toto množství sacharidů stačit. Zbývá vám tedy několik různých možností.

Cílená keto dieta (TKD) je určena pro ty, kteří vyžadují více sacharidů v období kolem tréninkového okna. TKD umožňuje až 20 až 50 gramů sacharidů navíc do hodiny jak před a . po tréninkovém okně.

Pro jednotlivce nebo sportovce, kteří trénují tak intenzivně, že jim toto množství sacharidů stále nestačí k pohánění tréninku, může být nejlepší cyklická ketogenní dieta (CKD).

CKD se řídí tradiční SKD po většinu týdne (až pět dní) s maximálně jedním nebo dvěma dny sacharidového backloadingu. To znamená, že po dobu 24 až 48 hodin dodržujete příjem makronutrientů s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků v množství až 400 až 600 gramů sacharidů, abyste zcela doplnili svalový glykogen a dosáhli tak nejvyššího výkonu.

V těchto sacharidových backloadingových dnech bude ideální čas na to, abyste do svého jídelníčku zařadili hnědý cukr (pokud vůbec existuje ideální čas na konzumaci něčeho tak vysoce zpracovaného).

Kdy se při nízkosacharidové nebo ketogenní dietě vyhnout hnědému cukru?

Ačkoli obsah melasy v hnědém cukru poskytuje tomuto sladidlu některé další zdravotní výhody, stále poskytuje vysoké množství cukru a sacharidů obecně.

To může mít negativní dopad na vaše zdraví, konkrétně na hladinu glukózy v krvi. Jedinci, kteří se potýkají s cukrovkou a dalšími problémy s hubnutím, by se měli i nadále vyhýbat jakýmkoli potravinám, které způsobují prudký nárůst hladiny inzulínu.

Spolu s jedinci, kteří bojují s obezitou nebo cukrovkou, pokud se snažíte vůbec omezit příjem sacharidů – hnědému cukru byste se měli zcela vyhnout. Pokud při dodržování ketogenní diety konzumujete hnědý cukr, je pravděpodobné, že budete „vyřazeni“ z ketózy. To znamená, že se vaše tělo uchýlí zpět ke svému přirozenému stavu, kdy místo z tuků čerpá palivo z těchto sacharidů.

Je hnědý cukr vhodný pro keto?

Hnědý cukr sice může mít ve srovnání s běžným třtinovým cukrem určité zdravotní výhody, ale ve srovnání s tradičním bílým cukrem obsahuje ještě více sacharidů a kalorií. S počtem sacharidů 24 gramů na porci se hnědému cukru při keto dietě raději vyhněte, pokud:

  • Dodržujete cyklickou ketogenní dietu a hnědý cukr konzumujete pouze ve dnech, kdy se zavážíte sacharidy.
  • Dodržujete cílenou ketogenní dietu a hnědý cukr si dáte bezprostředně před nebo po tréninku.
  • Váš denní příjem sacharidů včetně hnědého cukru nepřesáhne 50 g sacharidů.

Hnědý cukr není vhodný pro nízký obsah sacharidů ani pro keto.

 

diety

Je hnědý cukr vhodný pro keto?

Ano, hnědý cukr je vhodný pro keto dietu, ale s mírou. Mějte však na paměti, že při konzumaci hnědého cukru je třeba dbát na množství sacharidů, které přijímáte během dne.

Hnědý cukr při nízkosacharidové dietě

Pokud se rozhodnete konzumovat hnědý cukr při nízkosacharidové dietě, doporučujeme ho používat opatrně a sledovat celkový příjem sacharidů z ostatních zdrojů, abyste zůstali v ketóze.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *