|

Je kokosový cukr vhodný pro keto dietu?

Je kokosový cukr keto?

Kokosový cukr je přírodní sladidlo získávané z květů kokosového palmového stromu. Je nízký na glykemickém indexu a obsahuje některé minerály, ale není vhodný pro ketogenní stravu, protože obsahuje sacharidy, které mohou narušit ketózu.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Kokosové ořechy si možná spojujete s keto kvůli jejich vysokému obsahu tuku a nízkému obsahu sacharidů. Když však přijde řeč na kokosový cukr, vyvstává otázka: „Je kokosový cukr vhodný pro keto?“. V tomto článku se budeme zabývat tím, zda je kokosový cukr vhodný pro keto, a prozkoumáme některé vhodnější alternativy.

Co je to kokosový cukr?

Kokosový cukr je přírodní sladidlo, které pochází z mízy kokosových palem. K jeho výrobě se odřízne květ stromu a sbírá se odkapávající míza.

Tato míza se pak zahřívá, dokud se neodpaří všechna voda, a zůstane po ní sladký granulovaný cukr, který vypadá a chutná jinak než běžný bílý cukr. Cukr má jedinečnou sladkou chuť, která připomíná karamel nebo hnědý cukr.

V posledních několika letech si kokosový cukr získal oblibu, protože lidé začali hledat zdravější alternativy běžného cukru. Ve srovnání s bílým cukrem sice nabízí určité nutriční výhody, ale nemusí se nutně jednat o zdravou potravinu.

Nejčastěji lidé používají kokosový cukr stejně jako běžný cukr. Můžete ho použít do kávy, pečených dezertů nebo i slaných pokrmů, které vyžadují trochu cukru.

Je kokosový cukr keto?

Ne, kokosový cukr není keto. Jedna porce kokosového cukru o hmotnosti dvou lžiček obsahuje přibližně 8 gramů sacharidů. Pro někoho, kdo drží keto dietu s denním limitem přibližně 50 gramů sacharidů, spotřebuje jedna porce kokosového cukru 16 % denního přídělu sacharidů, což z něj činí nepraktickou volbu.

Kokosový cukr sice není vůbec vhodný pro keto, ale ve srovnání s bílým cukrem (58) má nižší glykemický index (až 35). Glykemický index měří, jak rychle potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi po jídle. Potraviny s nízkým GI se tráví a vstřebávají pomaleji, což způsobuje pomalejší vzestup hladiny cukru v krvi, což může být pro kontrolu hladiny cukru v krvi prospěšné.

Měli byste si však uvědomit, že i když je GI kokosového cukru nižší, stále se nejedná o nízkokalorickou variantu.

Sacharidy v kokosovém cukru

Jedna čajová lžička kokosového cukru obsahuje asi 4 gramy čistých sacharidů (*). Kokosový cukr neobsahuje žádnou vlákninu, což znamená, že jeho sacharidové složení tvoří 100 % jednoduchých sacharidů neboli cukrů, které tělo dokáže rychle využít na energii.

V kokosovém cukru jsou sice přítomny některé mikroživiny, například železo, draslík a vápník, ale jejich množství je velmi malé. Museli byste zkonzumovat velké množství kokosového cukru, abyste získali významné množství těchto živin.

I když je tedy technicky vzato pravda, že kokosový cukr obsahuje více živin než stolní cukr, z praktického hlediska to pro vaši celkovou výživu neznamená významný rozdíl.

Porovnáme-li kokosový cukr se stolním cukrem, zjistíme, že z hlediska složení sacharidů jsou oba cukry téměř totožné, hlavní rozdíl je ve způsobu zpracování.

Kokosový cukr se zpracovává méně než stolní cukr. Obvykle není bělený ani chemicky upravovaný, což by pro vás mohlo být lákavější.

Náhrada kokosového cukru vhodná pro ketofenyly

Pokud hledáte náhradu kokosového cukru vhodnou pro keto, můžete zvážit několik možností. Mějte na paměti, že tyto náhražky mohou mít mírně odlišné chuťové profily, takže je dobré experimentovat a najít tu, která nejlépe vyhovuje vašim preferencím:

  • Stévie: Stévie je sladidlo pocházející z listů rostliny Stevia rebaudiana. Toto sladidlo neobsahuje žádné kalorie a žádné sacharidy, takže je ideální pro nízkosacharidovou dietu. A co víc, stévie nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi (*). Kromě toho je stévie zdrojem antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a oxidačním stresem (*). Stévii můžete používat podobně jako cukr: do kávy nebo čaje, na cereálie nebo ovoce nebo jako přísadu do receptů na pečení s nízkým obsahem sacharidů. Jelikož je však mnohem sladší než cukr, budete jí k dosažení stejné sladkosti potřebovat méně.
  • Mnišské ovoce: Mnišské ovoce, známé také jako Luo Han Guo, je další vynikající náhražkou cukru, která neobsahuje žádné kalorie ani sacharidy. Podobně jako stévie nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi. Mnišské ovoce má také antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, což potenciálně pomáhá snižovat záněty v těle.
  • Erythritol: Erythritol vyniká mezi cukernými alkoholy svými minimálními vedlejšími účinky. Na rozdíl od některých jiných cukerných alkoholů obvykle nezpůsobuje nadýmání ani zažívací potíže, pokud je konzumován s mírou. Technicky vzato je erytritol sacharid. Tělo ho však nedokáže strávit, takže se nepřeměňuje na glukózu a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Je třeba si uvědomit, že erythritol není tak sladký jako běžný cukr. Obvykle má asi 70 % sladivosti stolního cukru. Při jeho nahrazování v receptech nebo nápojích proto možná budete muset použít o něco více erytritolu, abyste dosáhli stejné úrovně sladkosti.
  • Alulóza: Alulóza je vzácný cukr, který se v malém množství přirozeně vyskytuje v pšenici, některých druzích ovoce a dalších potravinách. Pozoruhodné na alulóze je, že ačkoli se jedná o cukr, tělo ji nemetabolizuje, a proto nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani inzulínu. Není také tak sladká jako stolní cukr, takže k dosažení požadované chuti jí možná budete potřebovat trochu více.

Závěr

Kokosový cukr má sice jedinečnou chuť a o něco lepší nutriční profil než stolní cukr, ale kvůli vysokému obsahu sacharidů není vhodný pro keto. Naštěstí alternativy, jako je stévie, monk fruit, erythritol a alulóza, poskytují sladkost bez sacharidů, takže jsou vynikající volbou pro ty, kteří dodržují nízkosacharidový životní styl.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

 

Často kladené otázky o kokosovém cukru keto

Je kokosový cukr keto kompatibilní?

Ano, kokosový cukr je keto kompatibilní, protože má nízký obsah sacharidů a glykemický index. Může být použit jako alternativa bílého cukru při keto dietě.

Jaký je glykemický index kokosového cukru?

Glykemický index kokosového cukru je pouze 35, což je hodně nižší než u bílého cukru. To znamená, že nezpůsobuje takové rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *