|

Je tofu vhodné pro keto? Získejte fakta o tofu a sóji při keto dietě

Získejte fakta o tofu a sóji

Tofu je vhodné pro keto dietu, protože obsahuje velké množství bílkovin a má nízký obsah sacharidů. Sójové produkty jsou také bohaté na živiny a mohou být součástí vyvážené stravy.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Jste vegetarián nebo vegan a chcete vyzkoušet ketogenní dietu, ale nevíte, co můžete jíst?

Hlavním zdrojem bílkovin pro vegany s nízkým obsahem sacharidů je tofu. Tofu je také jednou z nejdiskutovanějších potravin, o níž mnozí odborníci diskutují, zda je zdravá, nebo ne.

Zatímco mnozí vegani a vegetariáni básní o jeho všestrannosti a chuti, jiní se ptají, jak bezpečný tento výrobek na bázi sóji skutečně je.

Začněme od základů:

Co je tofu?

Tofu je fazolový tvaroh vyrobený ze sójových bobů. Ze sójových bobů se vyrobí sójové mléko, mléko se srazí a tvaroh se slisuje do bílých kostek.

Sto gramů (neboli asi půl šálku) vařených sójových bobů přijde celkem na:

Jak je patrné, sója je vydatným zdrojem bílkovin. Proto jsou lidé konzumující rostlinnou stravu na jejich příjmu bílkovin závislí a tofu je jedním z nejoblíbenějších způsobů jejich získávání.

Sójové boby jsou obzvláště důležité pro ty, kdo drží vegetariánskou keto dietu, protože jsou jednou z mála dostupných rostlinných potravin s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů.

Tofu může mít tři různé konzistence: měkké, pevné a extra pevné tofu.

Existují také různé druhy tofu, včetně čerstvého tofu, hedvábného tofu, zpracovaného tofu, sušeného tofu, smaženého tofu, mraženého tofu, nakládaného tofu a smradlavého tofu.

Ano, čtete správně, smradlavý tofu.

I když se vám možná uleví, když zjistíte, že většina tofu dostupného ve Spojených státech není fermentovaná (to znamená, že tofu není nakládané nebo zapáchající), je to vlastně nevýhoda. Fermentace výrazně zlepšuje nutriční hodnoty tofu, zatímco nefermentované tofu není tak zdravé – přestože je nejoblíbenějším druhem.

Co se týče výživového profilu, není tofu úplně špatné. Půl šálku tofu (asi 124 gramů) obsahuje celkem:

 • 94 kalorií
 • 10 gramů bílkovin
 • 6 gramů tuku
 • 2 gramy sacharidů
 • 1,5 gramu čistých sacharidů

Dodává také mikroživiny, jako je železo, vápník a hořčík.

Bohužel i přes nízký obsah sacharidů v tofu existují určité oprávněné obavy, a proto někteří odborníci jeho konzumaci nedoporučují.

Proč někteří lidé konzumaci tofu odsuzují?

Tofu se tradičně vyrábí ze sójových bobů, které v Asii hrají ve stravě obyvatel velkou roli. V západní civilizaci jsou však zpracované a geneticky modifikované sójové boby mnohem běžnější (ne-li normou).

Tato genetická modifikace zhoršuje nejen kvalitu a výživovou hodnotu tofu, ale i dalších sójových výrobků včetně sójového mléka, sójové omáčky, sójové mouky a sójového proteinového prášku.

Geneticky modifikovaná sója se také používá k výrobě sójového oleje, který obsahuje škodlivé transmastné kyseliny. Jak se dočtete v tomto článku, rostlinné oleje obecně jsou pro vaše zdraví škodlivé. Proto vám doporučujeme jíst sezamový olej, kokosový olej, avokádový olej, olivový olej nebo MCT olej.

Kromě geneticky modifikované sóji je u tofu ještě jeden znepokojující faktor: vysoká koncentrace xenoestrogenů a fytoestrogenů.

Co jsou xenoestrogeny a fytoestrogeny?

Xenoestrogeny jsou sloučeniny obsažené v některých potravinách, které v těle napodobují estrogen. Po strávení se xenoestrogeny připojují k estrogenovým receptorům ve vašich buňkách a přebírají funkce estrogenu.

Bohužel xenoestrogeny nejsou jedinou sloučeninou napodobující estrogen, které se musíte obávat.

Fytoestrogeny jsou další formou živin podobných estrogenům, které se nacházejí v sóji a dalších rostlinách.

I když hormony hrají v těle důležitou roli, příliš mnoho estrogenů může být špatné.

Výzkum zjistil, že vysoká hladina estrogenu může:

 • Podporovat tvorbu cyst, nádorů a myomů.
 • zvyšují riziko rakoviny prsu
 • Vyvolávají přibývání na váze a brání hubnutí
 • Zdržují spalování tuků
 • Přispívají k vysoké hladině cukru v krvi, inzulínové rezistenci a následně k cukrovce 2. typu.

Vzhledem k tomu, že tyto dvě sloučeniny mohou působit jako estrogen a blokovat v těle tvorbu skutečné estrogen, tofu rozhodně není pro každého.

To jsou jen některé z důvodů, proč se sója nedostala na náš seznam potravin pro ketogenní dietu. Tofu se do něj sice dostalo, ale jak se dočtete níže, je vhodné jen pro některé keto-jedy.

Hodí se tofu do ketogenní diety?

Nechme na chvíli stranou negativní pověst tofu a podívejme se na jeho makroživiny.

Tofu je vhodné pro keto dietu, protože v průměrné porci obsahuje pouhých 1,5 gramu čistých sacharidů, což se vejde do limitu standardní ketogenní diety (SKD), který činí přibližně 50 gramů sacharidů za den (někdy méně, někdy více). Technicky vzato můžete konzumovat běžné tofu, aniž byste se museli obávat, že překročíte počet sacharidů.

Vzhledem k různým druhům tofu, které jsou v dnešní době nabízeny, je však třeba stále důležité zkontrolovat čistý počet sacharidů u konkrétních značek. Počet sacharidů se může u jednotlivých výrobků lišit, ale stále by měl být relativně nízký.

Pokud se podíváte pouze na makronutrienty, tofu se zdá být naprosto přijatelnou keto potravinou.

S přípravou keto receptů s tofu však zatím nespěchejte.

Pravdou je, že tofu je není ideální pro většinu lidí na keto. To, že jsou makra vhodná pro keto, ještě neznamená, že je jídlo zdravé – párky v rohlíku jsou technicky vzato keto, ale měly by být. nikdy . být ve vaší stravě.

Jak bylo uvedeno výše, konzumace příliš velkého množství tofu může zvýšit hladinu fytoestrogenů a xenoestrogenů, což zvyšuje riziko hormonální nerovnováhy a tvorby nádorů.

Proto byste ho měli konzumovat pouze v případě, že:

 • držíte vegetariánskou, pescatariánskou nebo veganskou variantu ketogenní diety.
 • Chcete zvýšit hladinu estrogenu při keto dietě – v tomto případě mohou pomoci sloučeniny podobné estrogenu.

Pokud patříte do některého z těchto dvou táborů, ujistěte se, že dostáváte tofu nejvyšší dostupné kvality, ideálně organické a fermentované, abyste se vyhnuli GMO ve stravě.

Pokud do těchto kategorií nespadáte, bude vaše strava pravděpodobně zdravější i bez tofu. Živočišné produkty – například hovězí maso krmené trávou, zakysaná smetana a tučná smetana – vám poskytnou lepší makroživiny bez rizika vyššího obsahu estrogenu.

Tofu by neměli jíst ani ti, kteří drží cyklickou ketogenní dietu a potřebují sacharidy a bílkoviny navíc. Stejně jako v případě arašídového másla, ani bílkoviny v tofu nestojí za riziko.

Je tedy tofu vhodné pro keto stravu?

Tofu je dobrá rostlinná bílkovina, pokud ji získáváte z kvalitního zdroje (čtěte: geneticky nemodifikované sójové boby s nižším obsahem xenoestrogenů), nicméně pokud nemáte omezení týkající se masa nebo nízkou hladinu estrogenů, měli byste pravděpodobně zvolit raději bílkoviny na bázi masa, abyste předešli hormonální nerovnováze.

Měli by je jíst pouze lidé dodržující ketogenní dietu s vegetariánským nebo pescatariánským přístupem nebo ti, kteří se snaží zvýšit hladinu estrogenů na keto dietě. Pokud to nejste vy, tofu není nutné a je potenciálně škodlivé.

 

diety

Je tofu vhodné pro keto?

Co je tofu?

Tofu je produkt vyrobený z sójových bavlníků, které jsou stlačeny, aby se odstranila přebytečná tekutina.

Je tofu vhodné pro keto?

Ano, tofu je vhodné pro keto dietu, protože je nízký obsah sacharidů a vysoký obsah bílkovin, což je ideální pro udržení ketózy.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *