|

Vynechání snídaně: Co říkají odborníci

Vynechání snídaně

Co říkají odborníci

Vynechání snídaně může mít různé dopady na náš organismus. Někteří odborníci tvrdí, že je to nezdravé a může vést k metabolickým poruchám a nárůstu hmotnosti. Na druhou stranu existují i studie, které naznačují, že vynechání snídaně může mít prospěšné účinky na metabolismus a hubnutí.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Názory lidí na vynechávání snídaně se často různí. Někteří například považují snídani za nejdůležitější jídlo dne, zatímco jiní ji považují za nepovinné.

Pokud jde o druhou skupinu, vynechání snídaně se někdy provádí v rámci přerušovaného půstu, který zlepšuje hubnutí a metabolické zdraví. To dokazuje, že to, že vynecháte snídani, neznamená, že budete méně zdraví než ti, kteří ji nesnídají.

V tomto článku odpovídáme na otázku „Měli byste snídat?“. Dále se zabýváme tím, co se stane, když nebudete snídat, včetně jejích výhod a nevýhod, a to na základě výzkumu a názorů odborníků.

Je snídaně opravdu nutná?

Rčení, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, vychází z myšlenky, že nastartuje metabolismus a dodá vám energii k výkonu. To, zda někdo snídá, však záleží na konkrétním člověku (jeho aktuálním zdravotním stavu, cílech, míře hladu atd.) – což znamená, že snídaně nemusí být vždy nutná.

Brittany Lubecková, registrovaná dietoložka a konzultantka společnosti Oh So Spotless, píše: „Ačkoli existují důkazy, které naznačují, že snídaně je nezbytnou součástí zdravé stravy, je obtížné, ne-li nemožné, označit snídani za jedinou příčinu zdraví. Spousta lidí snídani vynechává a žije dlouhý zdravý život.“

Ačkoli Brittany přiznává, že je pro snídani, upozorňuje, že mnoho studií o prospěšnosti snídaně je pozorovacích. Jinými slovy, tyto studie pouze prokazují možný vztah, ale ne příčinnou souvislost.

Předchozí studie například uvádějí, že snídaně častěji než třikrát týdně je spojena se sníženým rizikem diabetu 2. typu, metabolického syndromu, kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Není však jasné, jak snídaně tyto nemoci ovlivňuje (*).

Proč někteří lidé vynechávají snídani?

Lidé vynechávají snídani z různých důvodů. Jedním z nich je, že ráno spěchají a jednoduše nemají dostatek času na přípravu snídaně.

Dalším důvodem je, že ráno vůbec necítí hlad. Je možné, že předchozí večer snědli velkou večeři nebo půlnoční svačinu, která obsahovala hodně tuků, bílkovin nebo obojího. Tuky a bílkoviny zvyšují pocit sytosti a regulují chuť k jídlu. Zejména tuky ve stravě zpomalují vyprazdňování žaludku (* , *).

Pokud to není z důvodu sytého večerního jídla, někteří lidé snídani vynechávají, protože spadá do jejich postního období. Absolvování přerušovaného půstu 16:8 – při němž se 16 hodin vyhýbáte jídlu a zbývajících 8 hodin jíte – znamená vynechání snídaně a oběd jako první jídlo.

Christine Kingsleyová z Plicní institut, registrovaná zdravotní sestra s pokročilou praxí (APRN), která spolupracuje s odborníky na výživu, upozorňuje, že někteří lidé, kteří cvičí ráno, dávají přednost jídlu po tréninku, nikoli před ním.

Nejenže se tím předejde nevolnosti a refluxu (obvykle v důsledku vydatné snídaně), ale výhodou je i větší spalování tuků, protože zásoby glykogenu jsou nízké. Nevýhodou však je, že ti, kteří vynechávají snídani před tréninkem poprvé, mohou pociťovat nízkou hladinu cukru v krvi, závratě a točení hlavy.

Blanca Garcia, registrovaná dietoložka a nutriční terapeutka ve společnosti Zdravotní kanál, dodává: „Lehká snídaně po tréninku snižuje denní únavu a udržuje energii po celý den.“

Je snídaně zdravější?

Zařazení snídaně do zdravého jídelníčku není nutností, ale přináší některé důležité výhody, například lepší kontrolu chuti k jídlu, uspokojení výživových potřeb a zvýšení výkonnosti při cvičení.

Podle starší studie lze snídani bohatou na bílkoviny použít jako strategii, která zabrání přejídání a nezdravému mlsání později večer (*). Jídlo pozdě v noci, pokud se jí často, může zvýšit riziko přibývání na váze a vzniku chronického onemocnění (*).

„Nejlepší a nejzdravější variantou je snídaně s vysokým obsahem bílkovin,“ říká Isaac Robertson, spoluzakladatel společnosti Total Shape a certifikovaný profesionál CISSN a ISSA.

Mezi dobré příklady bílkovin patří vejce, řecký jogurt, uzený losos a tvaroh. Pokud vaše snídaně obsahuje sacharidy, zaměřte se na komplexní sacharidy – například brokolici, zelené fazolky, ořechy a bobulovité ovoce. Komplexní sacharidy jsou ideální také pro snídaně diabetiků, kteří dodržují nízkosacharidovou nebo keto dietu, aby se vyhnuli prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi.

Pokud jde o získání denní potřeby vitaminů a minerálů ze snídaně, je nejlepší zaměřit se na celozrnné potraviny. Jsou vaše rána vždy rušná? Začněte s jednoduchými recepty na snídaně, které si můžete připravit předem. Vyhněte se vysoce zpracovaným variantám, jako jsou cereálie a muffiny. Ty mají vysoký obsah přidaného cukru a většinou obsahují prázdné kalorie.

Výhody vynechání snídaně

Je špatné vynechat snídani, pokud je součástí stravovací strategie, která zlepšuje vaše zdraví? Určitě ne. Platí to zejména tehdy, když to děláte na podporu nutriční ketózy a autofagie, které mají vědecky podložené výhody.

Vynechání snídaně je běžnou součástí přerušovaného půstu, který zlepšuje hubnutí, což má za následek další zdravotní výhody, jako je nižší hladina cukru v krvi a krevní tlak, lepší citlivost na inzulín a vyšší hladina HDL cholesterolu (*).

Půst spouští autofagii, proces, při kterém se vaše tělo zbavuje starých a poškozených buněk, aby vás ochránilo před chronickými nemocemi (*). Nekonzumování snídaně, byť jen několikrát týdně, prodlouží půst o něco déle (pokud jste půst zahájili den předtím), což je jednoduchý způsob, jak zlepšit autofagii.

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Další výhodou vynechání snídaně je metabolická flexibilita. Termín „metabolická flexibilita“ znamená, že jste plně schopni přepnout z glukózy na svůj uložený tělesný tuk a naopak, abyste získali energii. Jinými slovy, můžete využívat jakoukoli dostupnou energii (*).

Naproti tomu člověk, který je metabolicky nepružný, pociťuje kolísání hladiny cukru v krvi, únavu, úzkost a podrážděnost, když nemá snadno dostupné jídlo nebo během cvičení nalačno. Vynechání snídaně spolu s dalšími strategiemi, jako je snížení množství sacharidů a udržování fyzické aktivity, může vycvičit váš metabolismus k větší flexibilitě.

Některé nevýhody, které můžete pociťovat při vynechání snídaně

Jak jste se dozvěděli, existují dobré důvody, proč snídat, a důvody, proč snídani vynechávat. Je také důležité si uvědomit některé potenciální problémy spojené s vynecháváním snídaně, které se týkají určitých situací. Např:

  • Pokud se snažíte otěhotnět: Vynechání snídaně není pro ty, kteří se snaží otěhotnět, dobrý nápad. Pro zvýšení plodnosti je třeba konzumovat správné množství mikroživin, jako je zinek, omega-3 a železo. Početí je pro ženy energeticky náročný proces – takže hladovění pravděpodobně není nejlepší nápad.
  • Závodní sportovci: Váš výkon pravděpodobně utrpí, pokud nebudete mít dostatek paliva z jídla. Vynechání snídaně může pomoci s adaptací související s tréninkem, ale pravděpodobně nepomůže s výkonem ve hře.
  • Užívání léků na cukrovku: Vynechání jídla může být rizikové, pokud užíváte léky, které snižují hladinu cukru v krvi. Mohlo by to vést k hypoglykémii (hodnoty cukru v krvi nižší než normální). Na druhou stranu může hladina cukru v krvi stoupnout, pokud nejíte dostatečně kvůli nemoci (*).

Často kladené dotazy

Získejte další informace o vynechávání snídaně a jeho účincích.

Zvyšuje snídaně váš metabolismus?

Mnoho odborníků doporučuje snídani, protože se domnívají, že zrychluje metabolismus. Ať už je to pravda, nebo ne, vynechání snídaně v rámci protokolu přerušovaného půstu metabolismus také nezpomaluje. Ve skutečnosti může půst metabolismus mírně povzbudit a naučit vaše tělo metabolické flexibilitě a zároveň hubnout.

Mohu zhubnout vynecháním snídaně?

Ano, můžete. Vynechání snídaně (nebo jiného jídla) snižuje celkový denní příjem kalorií, což přispívá ke snížení hmotnosti. Může však dojít k opačnému efektu – přibírání na váze – pokud se kvůli vynechání snídaně budete večer přejídat nezdravým jídlem.

Kdo by neměl vynechávat snídani?

Určitým skupinám lidí snídaně prospívá, například těhotným nebo kojícím, lidem, kteří se snaží otěhotnět, těm, kteří užívají léky snižující hladinu glukózy v krvi, a závodním sportovcům.

Je v pořádku vynechávat snídani každý den?

Navzdory všeobecnému přesvědčení je každodenní vynechávání snídaně v pořádku, pokud tím podporujete své celkové zdravotní cíle a pokud se během oběda, večeře a po tréninku správně zásobujete (plnohodnotnými potravinami s vysokým obsahem živin).

Pokud máte zdravotní potíže, poraďte se také se svým lékařem, abyste určili nejlepší přístup pro vás.

Měli byste snídat, nebo snídani vynechat?

Snídaně má své výhody, stejně jako její vynechání. Snídaně bohatá na bílkoviny by vám například mohla prospět tím, že sníží vaše chutě na nezdravé jídlo během dne – zejména v noci. Případně vás vyhýbání se snídani uvede do stavu hladovění, který zlepšuje spalování tuků, vyvolává autofagii a pomáhá vám dosáhnout metabolické flexibility.

Volba je nakonec na vás. Vždy poslouchejte své tělo a klaďte důraz na hustotu živin. Plánování jídel, bez ohledu na jejich načasování, bude mít spolu s dalšími strategiemi, jako je pohyb, spánek a zvládání stresu, obrovský vliv na vaše celkové zdraví a kondici.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

 

Vynechání snídaně: Co říkají odborníci

Zde najdete odpovědi na časté dotazy týkající se vynechání snídaně.

Proč bych neměl(a) vynechávat snídani?

Odborníci v oblasti výživy doporučují, aby lidé nevynechávali snídani, protože je to důležitý způsob, jak načerpat energii na začátek dne a udržet metabolismus v chodu.

Co se stane, když vynechám snídani?

Nejenže budete mít nižší energii a hladší, ale můžete také mít problémy s koncentrací a pamětí. Dlouhodobé vynechávání snídaně může mít negativní dopady na vaše zdraví.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *