|

Jsou brambory keto? Sacharidy v bramborách a jejich náhražkách

Jsou brambory vhodné pro keto dietu?

Brambory jsou běžnou součástí keto stravy, ale je důležité brát v potaz jejich obsah sacharidů.

Sacharidy v bramborách a jejich náhražkách

Brambory obsahují sacharidy, ale existují také alternativy, jako například květák nebo tuřín, které mají nižší obsah sacharidů a jsou tak vhodnější pro keto stravu.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Vzhledem k tomu, že brambory jsou tak všestrannou potravinou, není divu, že je spousta lidí miluje. Jsou ale brambory keto? To je důležitá otázka, kterou si musíte položit, když máte velmi nízkokalorický plán. Stoupenci keto diety konzumují různé rostlinné zdroje, ale některé možnosti budou mimo hru. Například škrobová zelenina.

Chybí vám při keto stravě sacharidy?

Získejte naše nejlepší keto recepty pro milovníky sacharidů.

Než přejdete na keto, zde se dozvíte, kolik čistých sacharidů obsahují brambory, zda a jak je můžete jíst při keto a jaké jsou jejich náhrady, které vás udrží v ketóze.

Jsou brambory vhodné pro keto?

Brambory obsahují příliš mnoho sacharidů na kus, což ztěžuje udržení ketózy. Odpověď tedy zní ne – brambory nejsou keto. Brambory sice neobsahují lepek (což je mnoho potravin vhodných pro keto), ale bohužel mají vysoký glykemický index, což znamená, že rychle zvyšují hladinu cukru v krvi (*).

Konzumace potravin, které nezvyšují hladinu cukru v krvi nebo způsobují jen pomalý nárůst (např. salát a okurky), je nejlepší způsob, jak dodržovat keto a využívat jeho zdravotní výhody.

Kolik sacharidů obsahují brambory?

Podle USDA obsahuje 100gramová porce brambor přibližně 15,4 gramů čistých sacharidů (*). Protože však existují různé odrůdy brambor, můžete si všimnout rozdílu v jejich počtu v závislosti na druhu. Podívejte se na níže uvedenou tabulku:

Typ brambor Hmotnost Celkový obsah sacharidů Vláknina Čisté sacharidy
Bílá (*) 100 gramů 21 gramů 2,2 gramu 18,8 gramů
Russet (*) 100 gramů 18 gramů 1,3 gramu 16,7 gramů
Červená (*) 100 gramů 15,9 gramů 1,7 gramu 14,2 gramů
Žlutá (*) 100 gramů 17,57 gramů 1,4 gramu 16,17 gramů
Carisma (*) 100 gramů 10,3 gramů 1,6 gramu 8,7 gramů

Poslední položkou v tabulce jsou brambory Carisma, které byly nedávno uvedeny na trh. Pokud vás zajímá, proč má tato brambora v porovnání s ostatními nejméně sacharidů na porci, je to proto, že se vyrábí křížením určitých semen brambor, čímž vznikají brambory, které nezvyšují rychle hladinu cukru v krvi. Zajímavé je, že nejsou geneticky modifikované.

Ačkoli tedy brambory nejsou obecně keto, brambory Carisma mohou být volbou pro lidi, kteří mají rádi brambory, ale snaží se udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Jedinou výhradou je, že mohou být poměrně drahé.

Můžete jíst brambory při keto?

Protože brambory jsou obecně škrobovité a mají vysoký obsah sacharidů, je třeba se jim při keto dietě vyhnout. Při konzumaci běžných brambor se snadno dostanete z ketózy. Jedinou výjimkou jsou brambory Carisma, které mají GI 55 ve srovnání s bílými bramborami, jejichž GI je 82 bodů.

Chybí vám při keto dietě sacharidy?

Získejte naše nejlepší keto recepty pro milovníky sacharidů.

Pokud se však rozhodnete jíst brambory na keto, bez ohledu na druh brambor – je možné to udělat během dnů s vyšším obsahem sacharidů v rámci tzv. Cyklická keto dieta (CKD). Případně můžete konzumovat 200 g brambor, které mají méně než 40 g čistých sacharidů, v době kolem tréninku v rámci cílené keto diety (TKD).

V opačném případě dodržujte potraviny doporučené v rámci standardní keto diety, kterou se řídí většina jedinců pro celkové snížení hmotnosti a zdraví. Také pokud držíte keto dietu kvůli zdravotnímu stavu, který vám předepsal lékař, nezapomeňte se ho zeptat, jak jíst brambory při keto dietě – kdy je to možné, jaké množství a další pravidla, která možná budete muset dodržovat.

Náhrady brambor vhodné pro keto stravování

Místo brambor zvolte tuto zeleninu s nižším obsahem sacharidů. Můžete je použít v řadě receptů, které vyžadují brambory, jako jsou hranolky, nákypy a saláty. Níže je uveden náš seznam bramborových náhražek a jejich čistých sacharidů na porci:

  • Cuketa: Cuketa je jednou z nejlepších zelenin, které pomáhají snížit příjem sacharidů, má nízký obsah kalorií a poskytuje vitamín A, vitamín C, B6 a antioxidanty. Ve 100gramové porci cukety je 2,11 gramů čistých sacharidů (*).
  • Daikon: Daikon, nazývaný také „zimní ředkev“, „japonská ředkev“ nebo „čínská ředkev“, je oblíbený v asijské kuchyni. Je křupavý a má vysoký obsah vitaminu C. Ve 100gramové porci daikonu je 2,5 gramu čistých sacharidů (*).
  • Květák: Tato brukvovitá zelenina je další náhradou za brambory – například předkrm na večírek s pečenými bramborami. Ve 100gramové porci květáku jsou 3 gramy čistých sacharidů (*).
  • Dýně máslová: Máslová dýně má sice o něco více sacharidů než ostatní varianty na tomto seznamu, ale stále je lepší než brambory. Ve 100gramové porci máslové dýně je 9,7 gramů čistých sacharidů (*).
  • Kedlubny: Kedlubny, které se chutí a strukturou podobají brokolici, lze použít k přípravě polévek a dušených pokrmů. Ve 100gramové porci kedlubny je 2,6 gramu čistých sacharidů (*).
  • Rutabaga: Tato zelenina je sladší než brambory. Uvařte ji vařením nebo pečením. Ve 100gramové porci brukve je 6,32 gramů čistých sacharidů (*).
  • Tuřín: Tuřín obsahuje velké množství vitaminu C a mnoho přírodních antioxidantů. Ve 100gramové porci tuřínu je 4,63 gramů čistých sacharidů (*).

Podtrženo a sečteno

V bramborách je sice hodně sacharidů, což znamená, že nejsou vhodné pro někoho, kdo drží keto dietu, ale naštěstí si můžete vybrat ze zdravějších alternativ. A co víc, můžete je použít i v receptech zahrnujících brambory. Vyzkoušejte cuketu, daikon, květák, máslovou dýni, kedlubny, brukev a tuřín!

Chybí vám při keto dietě sacharidy?

Získejte naše nejlepší keto recepty pro milovníky sacharidů.

Ti, kteří chtějí vědět, jak jíst brambory v rámci nízkosacharidového životního stylu, to dělají, když záměrně vystupují z ketózy – tedy při cyklické keto dietě – nebo kolem tréninku při cílené keto dietě.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Jsou brambory vhodné pro keto dietu?

Brambory obsahují sacharidy, což může být problematické pro keto dietu.

Jaké jsou sacharidy v bramborách?

V průměru obsahuje jedna středně velká brambora asi 30 gramů sacharidů.

Se kterými alternativami mohu nahradit brambory?

Místo brambor můžete zvážit konzumaci zeleniny s nižším obsahem sacharidů, jako jsou květák, brokolice, nebo cuketa.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *