|

Atkinsova vs. Keto dieta: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Atkinsova vs. Keto dieta: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Atkinsova dieta a Keto dieta jsou obě low-carb diety, ale mají některé zásadní rozdíly. Atkinsova dieta je zaměřena na omezení sacharidů, zatímco Keto dieta klade důraz na vysoký příjem tuků a mírný příjem bílkovin. Dalším rozdílem je, že Atkinsova dieta má fáze, zatímco Keto dieta je konstantní. Obě diety mají své vlastní unikátní výhody a nevýhody, a je důležité zvážit individuální potřeby při výběru mezi nimi.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Keto a Atkinsova dieta jsou dvě populární nízkosacharidové diety.

Keto i Atkinsova dieta mají společnou hlavní myšlenku: své zdraví můžete zlepšit omezením příjmu sacharidů – vyřazením potravin s vysokým obsahem sacharidů, jako jsou celozrnné výrobky, zpracované potraviny s vysokým obsahem sacharidů, škrobová zelenina, například brambory, a dezerty.

Pokud se s nízkosacharidovou dietou teprve seznamujete, mohou vám tyto dvě diety připadat dost podobné. Ale i když mezi nimi existují určité podobnosti, existuje také několik zásadních rozdílů, které je od sebe odlišují.

Co je ketogenní dieta?

 

Na Keto dieta je dieta s nízkým obsahem sacharidů, středním obsahem bílkovin a vysokým obsahem tuků.

Cílem keto diety je dostat tělo do ketózy, metabolického stavu, kdy se jako palivo spalují především tuky, nikoli cukry nebo sacharidy.

Když jste v ketóze, vaše tělo funguje na ketony, malé svazky energie, které pocházejí buď z tuků, které sníte, nebo z uloženého tělesného tuku.

Ketóza je spojena s širokou škálu zdravotních výhod, včetně snížení hmotnosti, stabilní hladiny cukru v krvi a lepší funkce mozku.

Aby se lidé dostali do ketózy, musí většina z nich sníst méně než 50 g čistých sacharidů (celkový obsah sacharidů minus vláknina) denně. Typické rozdělení makronutrientů pro keto je následující:

   • 75 % tuků
   • 20 % bílkovin
   • 5 % sacharidů

Co je Atkinsova dieta?

Atkinsova dieta je také nízkosacharidová dieta, ale funguje trochu jinak než keto.

Atkinsova dieta je rozdělena do čtyř fází zaměřených na hubnutí. Stanovíte si cílovou váhu a pak procházíte čtyřmi fázemi podle toho, kolik zhubnete:

 • Indukční fáze. Během této první fáze jíte méně než 20 gramů čistých sacharidů denně, dokud se nedostanete na 15 kg od svého cíle. Během této fáze Atkinsovy diety budete téměř jistě v ketóze.
 • Fáze 2. Zvýšíte příjem sacharidů na 25-50 gramů čistých sacharidů denně, dokud se nedostanete na 10 kg své cílové hmotnosti.
 • Fáze 3. Chcete-li zhubnout posledních 10 kilogramů, zvýšíte příjem sacharidů na 50-80 gramů čistých sacharidů denně, dokud nedosáhnete svého cíle při hubnutí a neudržíte si cílovou hmotnost po dobu jednoho měsíce.
 • Fáze 4. Jakmile si udržíte svou cílovou hmotnost po dobu jednoho měsíce, můžete jíst až 100 gramů čistých sacharidů denně. Fáze 4 se držíte po neomezenou dobu, abyste si udrželi úbytek hmotnosti.

U Atkinsovy diety postupně zvyšujete příděl sacharidů, jak hubnete.

Keto vs. Atkins: Podobnosti a rozdíly

 

Keto a Atkinsova dieta jsou si v některých ohledech podobné, ale mají také zásadní rozdíly, které vedou k významným změnám v tom, jak ovlivňují vaše zdraví a cíle hubnutí.

Podobnosti

Keto a Atkinsova dieta se překrývají v několika různých ohledech. Jednak jsou to obě nízkosacharidové diety, které kladou důraz na vysoký příjem tuků a mírný příjem bílkovin.

Ve skutečnosti jsou indukční fáze a fáze 2 Atkinsova stravovacího plánu téměř totožné s keto. V těchto dvou fázích omezujete čisté sacharidy na méně než 50 gramů denně (~5 % denních kalorií), což by vás mělo uvést do stavu ketózy.

Obě diety se zaměřují na konzumaci mírného množství bílkovin a vyššího množství tuků a obě se soustředí na vyhýbání se sacharidům, zejména rafinovaným sacharidům a cukru.

Keto a Atkinsova dieta mají také silné výzkumy, které ukazují, že jsou dobré pro hubnutí. Ve studiích zaměřených na udržitelné a dlouhodobé hubnutí obě překonaly diety s vyšším obsahem sacharidů.[*][*].

Rozdíly

Hlavní rozdíl mezi keto a Atkinsovou dietou spočívá v tom, že při ketogenní dietě jste neustále v ketóze.

Při Atkinsově dietě jste v ketóze pravděpodobně první dvě fáze (můžete se setkat s názvy těchto fází Atkins 20 a Atkins 40). To znamená, že jako palivo spalujete především tuky, nikoli cukr a sacharidy.

Ve třetí fázi a udržovací fázi Atkinsovy diety však pravděpodobně přejdete z ketózy a budete jednoduše jíst mírně nízkosacharidovou stravu.

Naproti tomu keto dieta je trvale velmi nízkosacharidová, což znamená, že vaše tělo je trvale ve stavu ketózy.

Ketóza nabízí několik dalších výhod, které v pozdějších fázích Atkinsova programu nemusíte získat. Někteří lidé však zjistili, že se jim lépe daří při mírně vyšším příjmu sacharidů a že neketoidní nízkosacharidová dieta, jako je Atkinsova, jejich tělu vyhovuje lépe.

Která dieta je nejlepší, závisí na vašich jedinečných výživových potřebách.

Výhody ketózy

Pokud se v ketóze cítíte dobře, možná byste měli zvážit dodržování keto diety. Ketóza s sebou přináší několik výhod, které v pozdějších fázích Atkinsovy diety nezískáte.

Potlačení hladu

Když jste v ketóze, spalujete místo cukru jako hlavní zdroj paliva tuk. Tělo přeměňuje tuk na ketony, malé svazky energie, které pohánějí vaše buňky.

Ketony jsou skvělým zdrojem energie, ale také pomáhají při dietě. Vypínají ghrelin, hlavní hormon hladu ve vašem těle, který potlačuje chuť k jídlu.[*].

To je jeden z důvodů, proč existuje tolik keto příběhy o úspěchu pokud jde o hubnutí (zde, zdea zdenapříklad). Při keto dietě můžete zůstat v mírném kalorickém deficitu a postupně, trvale hubnout, aniž byste pociťovali neustálý hlad, který se dostavuje při jiných dietách.

Rychlejší metabolismus

Lidé v ketóze také spálí v průměru asi 300 kalorií denně navíc ve srovnání s lidmi na nízkosacharidové dietě s makry podobnými Atkinsově fázi 3/4.[*].

Při ketogenní stravě spalujete více kalorií a cítíte se plní při menším množství jídla. To je skvělý recept na hubnutí – ale neděje se tak při vyšším příjmu sacharidů, jako je tomu u Atkinsovy diety nebo nízkotučné diety.

Dodatečné spalování kalorií při keto dietě může také ochránit před přibýváním na váze, když se přestanete snažit vědomě hubnout.

Hladina cukru v krvi a léčba diabetu 2. typu

Omezení sacharidů je obecně dobrou volbou, pokud dochází k poklesu hladiny cukru v krvi nebo máte chuť na cukr, nebo pokud máte cukrovku 2. typu. Omezení sacharidů a cukru udržuje hladinu cukru v krvi stabilnější a keto i Atkinsova metoda jsou vhodné pro kontrolu hladiny cukru v krvi.[*][*].

Ketogenní dieta se však zdá být nejlepší volbou pro regulaci hladiny cukru v krvi.

Při keto dietě jíte tak málo sacharidů, že hladina cukru v krvi zůstává trvale nízká a stabilní – do té míry, že mnoho lidí s cukrovkou 2. typu může zcela vysadit léky.[*][*].

Atkins také kontroluje hladinu cukru v krvi a může lidem pomoci snížit dávky léků na cukrovku 2. typu, ale ve studiích nepomohl lidem zcela vysadit léky tak, jak to dokáže keto.[*].

Zlepšuje zdraví mozku

Protože ketony snadno překonávají hematoencefalickou bariéru, může je mozek efektivně využívat k získávání energie, což vede k trvalému růstu. mentální výkonnost. První výzkumy dokonce naznačují, že ketogenní dieta může chránit mozek před nemocemi, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba a celková neurodegenerace.[*].

Ketony mohou udělat zázraky pro vaše duševní zdraví a funkci mozku, včetně.[*][*]:

   • Zachování neuronů a synapsí, což zlepšuje krátkodobou paměť, soustředění, pozornost a učení.
   • Snížení neurozánětu
   • Zlepšení poznávacích schopností u lidí s demencí

Tyto výhody jsou opět specifické pro ketogenní dietu.

Snížení rizika srdečních onemocnění

Váš kardiolog by mohl být také rád, kdybyste přešli na keto. Ketony mají antioxidační účinky na výstelku cév, zlepšují krevní oběh a zvyšují výkonnost vašeho srdce.

Studie zjistily, že mechanická účinnost srdce se zvýšila o 30 % a průtok krve se zvýšil o 75 %, když běžíte na ketonech.[*][*][*].

Uvedení do stavu ketózy také snižuje rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně snížení hladiny triglyceridů a zvýšení hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu.[*].

Výhody Atkinsovy diety

Při Atkinsově dietě zvyšujete příjem sacharidů, zejména v pozdějších fázích diety.

Někteří lidé dávají přednost větší flexibilitě, kterou Atkinsova dieta nabízí. Jíst více sacharidů, než umožňuje keto dieta, může být v určitých situacích užitečné.

Sportovní výkonnost

Sportovci na vysoké úrovni mohou mít prospěch z mírně vyššího příjmu sacharidů, než je tomu u keto stravy, i když výzkumy se různí.

Nedávná studie supervytrvalostních sportovců zjistila, že lidé v ketóze a lidé konzumující sacharidy podávají během tříhodinového běhu stejně dobré výkony.[*].

Jiná studie však zjistila, že vytrvalostní sportovci adaptovaní na keto si bez sacharidů jako paliva nevedou tak dobře.[*].

Neoficiální zprávy od lidí jsou podobně smíšené. Některým se při cvičení na keto daří dobře, zatímco u jiných dochází ke snížení výkonnosti.

Pokud jste vrcholoví sportovci a vaše výkonnost při keto trpí, je Atkinsova metoda dobrým způsobem, jak do jídelníčku zařadit více sacharidů.

Můžete také vyzkoušet varianty keto, které jsou zaměřené speciálně na sportovce, jako např. cyklická keto dieta nebo cílená keto dieta.

Hormony štítné žlázy

Ketogenní dieta může u některých lidí snížit produkci hormonů štítné žlázy.[*] – ačkoli výzkumy se opět různí.

Většina lidí dodržuje keto dietu bez problémů se štítnou žlázou a někteří lidé s autoimunitními problémy se štítnou žlázou skutečně hlásí zlepšení svých příznaků, když přejdou na keto.

Hormony štítné žlázy regulují metabolismus sacharidů a někteří odborníci na keto teoretizují, že ke snížení aktivity štítné žlázy dochází proto, že při keto dietě výrazně klesá potřeba metabolizovat sacharidy.

V současné době se však jedná o pouhou teorii a někteří lidé, kteří zkoušejí keto, zejména ženy[*], může dojít k poklesu produkce hormonů štítné žlázy, což může způsobit únavu a další zdravotní problémy.

Pokud jste měli v minulosti problémy se štítnou žlázou, poraďte se o zahájení keto diety se svým lékařem. Pokud potřebujete více sacharidů, může být pro vás lepší volbou Atkinsova dieta.

Závěr

Keto i Atkinsova dieta jsou si podobné, ale klíčovým rozdílem, který je odlišuje, je ketóza.

Při ketogenní dietě jste v ketóze neustále, což přináší další výhody pro vaše celkové zdraví, které se v pozdějších fázích Atkinsovy diety nemusí projevit. Ketóza je užitečná zejména pro hubnutí, zdraví srdce, funkci mozku a řízení hladiny cukru v krvi.

Trvalá ketóza však není pro každého. Vysoce výkonní sportovci a lidé s poruchami štítné žlázy mohou lépe zvládat dietu s vyšším obsahem sacharidů, jako je Atkinsova dieta. Nebo se prostě můžete cítit lépe, když budete jíst více sacharidů.

Nejdůležitější je najít dietu, která je pro vás dlouhodobě udržitelná, a nejlepší způsob, jak zjistit svůj ideální jídelníček, je spolupracovat s odborníkem na výživu nebo dietologem a vyzkoušet několik různých diet, abyste zjistili, co funguje.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Atkinsova vs. Keto dieta

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Atkinsova dieta se zaměřuje na omezení množství sacharidů, které konzumujete, a na zvýšení příjmu bílkovin a tuků. Na druhou stranu, keto dieta se soustředí na dosažení stavu ketózy, kdy tělo spaluje tuk jako hlavní zdroj energie.

Rozdíl mezi nimi spočívá v podrobnostech stravy – na atkinsově dietě jsou povoleny určité druhy sacharidů, zatímco na keto dietě jsou vyřazeny téměř všechny sacharidy. Dalším rozdílem je také to, že atkinsova dieta se skládá z několika fází, zatímco keto dieta je spíše stálým stravovacím režimem.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *