| |

Kávová dieta: Může vám skutečně pomoci zhubnout nadobro?

Kávová dieta: Může vám skutečně pomoci zhubnout nadobro?

Kávová dieta je jednou z populárních metod hubnutí, která spojuje konzumaci kávy s určitými stravovacími návyky. Tato dieta slibuje rychlé a trvalé snížení hmotnosti. Avšak, je důležité si uvědomit, že každá dieta vyžaduje zdravý a vyvážený přístup.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Obecně lze říci, že kvalitní káva může být způsobem, jak bez pocitu viny zvýšit příjem antioxidantů, a některé studie dokonce prokazují prodloužení délky života s konzumací kávy. Jde však káva a hubnutí dohromady – jinými slovy, může být „kávová dieta“ prospěšná pro kontrolu hmotnosti?

Podle jedné 2023 britské studie, konzumace kávy stimuluje „hnědý tuk“, což je obranný systém lidského těla, který bojuje s tukem.

Když pomineme výhody konzumace kávy, měli byste zvážit, zda vyzkoušet kávovou dietu? Tento plán je lákavý zejména pro všechny milovníky kávy – recenze na kávovou dietu se však různí a není jasné, zda budou výsledky fungovat dlouhodobě.

I když neexistuje nic takového jako zázračná káva na hubnutí, podle jedné relativně nové kávové diety vytvořené doktorem Bobem Arnotem může každodenní pití správného druhu kávy spolu s omezenou kalorickou dietou právě vést ke shození kil. Někteří lidé hlásí úspěch, ale mnozí odborníci jsou na vážkách, zda se jedná o dietní plán, který stojí za zvážení.

Co je to kávová dieta?

Verze kávové diety se liší, existují varianty jako desetihodinová kávová dieta nebo čtrnáctidenní kávová dieta, ale jednu z nejnovějších kávových diet vytvořil doktor Bob Arnot, bývalý lékařský zpravodaj pořadů „60 minut“ a „Noční zprávy NBC“.

Dr. Arnot je autorem knihy „Dieta milovníka kávy“. Tato dieta v podstatě doporučuje černou kávu (běžnou i bez kofeinu) spolu s dietním plánem podobným mnoha jiným – zaměřuje se na celé potraviny a vyhýbá se zpracovaným potravinám a rafinovaným sacharidům, přičemž celkově omezuje kalorie.

Podle doktora Arnota nejde jen o pití kávy, ale o pití správného druhu kávy. Výzkum, který provedl se svým týmem, odhalil, že světle pražené kávy mají nejvyšší obsah prospěšných polyfenolů.

Studie prokázaly, že kávové polyfenoly mají antioxidační, protizánětlivé, protirakovinné, protidiabetické a antihypertenzní účinky.

Dr. Arnot také po testování tisíců odrůd kávových zrn tvrdí, že některé z káv s největším obsahem polyfenolů se pěstují v bohaté vulkanické půdě ve vysokých nadmořských výškách v místech, jako je Kolumbie, Brazílie, Etiopie a Keňa.

Stejně jako u jiných kávových diet i zde Dr. Arnot uvádí, že konzumace kávy několikrát denně může zvýšit váš metabolismus, spálit více tuků, zablokovat vstřebávání kalorií a snížit chuť k jídlu.

Jak to funguje

Plán Dr. Arnota doporučuje pro hubnutí dietu s černou kávou, takže v ní nebude žádná smetana ani cukr. Doporučuje vypít jeden šálek hned ráno … po zbytek dne si pak můžete dát, kolik chcete, ale v ideálním případě zkonzumujte denně alespoň tři šálky kávy s vysokým obsahem fenolů.

Kromě kávy nahradíte jedno z jídel smoothie (recepty v jeho knize). Další dvě jídla jsou nízkotučná a s vysokým obsahem vlákniny.

Jeho doporučené denní jídelní plány obsahují přibližně 1 500 kalorií denně.

Vzorový jídelníček (ukázka jídelníčku)

Než si začnete představovat, jak budete v dohledné době žít na banánové a kávové dietě, pojďme se podívat na příklady toho, co se skutečně jí při kávové dietě Dr. Arnota na hubnutí.

Kromě pití kávy jsou níže uvedeny některé doporučené potraviny při dodržování kávové diety Dr. Arnota pro hubnutí:

 • Svačiny (jedna až tři denně, pokud je to nutné ke zvládnutí hladu), jako např:
  • ¼ melounu
  • ½ šálku tvarohu (1 %)
  • Hrst syrových mandlí
  • 2 polévkové lžíce rozmačkaných bobulí, 2 lžičky ořechového másla a 1 lžička divokého medu na plátku naklíčeného pšeničného toastu.
  • 2 unce lahůdkového masa bez dusičnanů, ¼ avokáda, hořčice podle chuti zabalené do velkého listu salátu
 • Volitelná jídla (jedna možnost k obědu a/nebo večeři, pokud si nedáte smoothie):
  • Varianta 1: ¾ šálku nízkotučné naklíčené müsli, ¾ šálku řeckého jogurtu, ¾ šálku nakrájených jahod, špetka skořice.
  • Varianta 2: ½ šálku ohřátého tofu s příchutí teriyaki; ½ šálku loupaného edamame; nakrájená okurka, mrkev a koriandr podle chuti na ¾ šálku hnědé rýže. Zakápněte směsí 1 lžíce rýžového octa, 1 lžičky sójové omáčky, ¼ lžičky mletého česneku a ½ lžičky sezamového oleje.
  • Varianta 3: 4 unce lososa, bylinky a citron; nakrájená okurka a červená cibule s čerstvou mátou, limetkovou šťávou, solí a 2 lžičkami olivového oleje; 1 šálek quinoy nebo hnědé rýže; 1 lžička olivového oleje.
  • Varianta 4: 4 unce tuňáka nebo 2 nakrájená vejce uvařená natvrdo; ¼ šálku odtučněného řeckého jogurtu; ⅓ šálku směsi nakrájeného celeru a cibule; špetka kari v celozrnné pitě; jablko nebo jakékoli ovoce.
  • Varianta 5: Letní očistný salát: Vhodný způsob: 3 unce vařených krevet nebo kuřecího masa, ¾ šálku bobulí nebo jakéhokoli čerstvého ovoce, kukuřice nakrájená na plátky z jednoho kukuřičného klasu a 1 lžíce nakrájených opražených mandlí na velké míse sezónní zeleniny, červené cibule a cukrového hrášku se 2 lžícemi zálivky.

Podporuje hubnutí? Potenciální přínosy pro zdraví

Pokud dodržujete paleo nebo keto dietu, káva je schválená, protože neobsahuje cukr ani sacharidy, ale pomáhá káva hubnout?

Vědecký výzkum skutečně ukazuje, že jedním z potenciálních přínosů konzumace kávy může být úbytek hmotnosti. Důvodem je to, že káva zřejmě u některých lidí podporuje metabolismus i spalování tuků.

Tyto potenciální přínosy jsou známy již delší dobu.

A studie publikovaná v roce 1995 v časopise Annals of Nutrition & Metabolism ukazuje, jak kofein dokázal během tří hodin po konzumaci u zdravých osob zvýšit metabolismus v průměru o 7 %. Stejně jako nedávný výzkum však byla studie provedena na velmi malém počtu lidských subjektů (12 mladých mužů).

Některé z novějších výzkumů prováděných opět na malém počtu lidských subjektů jsou zatím v počáteční fázi, ale zatím se zdá, že káva může pomáhat v boji proti tukům. Vědci však stále hledají způsob, jak určit, zda je to právě kofein a/nebo jiné aspekty kávy, které přispívají k jejímu aktivace hnědého tuku, který hraje hlavní roli v tom, jak rychle dokážeme spalovat kalorie.

Rizika a vedlejší účinky

Káva přirozeně obsahuje kofein, který je spojován s potlačením chuti k jídlu a zvýšeným spalováním kalorií. Není však jasné, zda případný úbytek hmotnosti v důsledku kávové diety bude fungovat dlouhodobě.

Podle odborníků na Mayo Clinic, „Kofein může mírně podpořit hubnutí nebo zabránit přibývání na váze, ale neexistují žádné spolehlivé důkazy, že zvýšená konzumace kofeinu vede k významnému nebo trvalému úbytku hmotnosti.“

Káva sice obsahuje vysoké množství antioxidantů, které jsou prokazatelně zdraví prospěšné v podstatných ohledech, ale pokud kofein nezvládáte, můžete zvolit kávu bez kofeinu.

Většina kávy bez kofeinu se však vyrábí pomocí chemikálií a během procesu extrakce ztrácí některé své cenné vlastnosti. Pokud se chcete rozhodnout pro kávu bez kofeinu, hledejte verze vyrobené metodou oxidu uhličitého, při které se nepoužívají žádné chemikálie.

Zvednout zítra návyk na kávu a nic jiného nezměnit rozhodně není zázračná kulka na hubnutí. Jak upozorňuje např. nedávno . Forbes článek„Američané vedou ve světě ve spotřebě kávy, vypijí více než 400 milionů šálků denně, přesto mají dvanáctou nejvyšší míru obezity.“

Je tedy pravděpodobné, že káva a hubnutí jdou skutečně dohromady pouze tehdy, když někdo pije kvalitní kávu spolu se zdravou stravou a životním stylem.

Je také důležité poznamenat, že mnoho tvůrců kávových diet neuvádí výhody konzumace organické kávy namísto konvenčních odrůd, aby se zabránilo pesticidům, což je velmi důležité, protože káva je známá jako jeden z nejvíce pesticidy postřikovaných plodin. na světě po tabáku a bavlně.

Káva je obecně považována za bezpečnou pro dospělé, ale neměla by se podávat dětem.

Mezi možné nežádoucí účinky konzumace kofeinu z kávy nebo jiných zdrojů patří nervozita, neklid, nespavost, žaludeční nevolnost, nevolnost, zvracení, zvýšená srdeční frekvence, zvýšená dechová frekvence a další.

Pití nadměrného množství kávy může také způsobit vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, úzkost, rozrušení, zvonění v uších a nepravidelný srdeční tep.

Než začnete pít kávu nebo zvýšíte její konzumaci, poraďte se se svým lékařem, pokud jste těhotná, kojíte, léčíte se s nějakým onemocněním a/nebo v současné době užíváte léky.

Závěrečné myšlenky

 • Co je to kávová dieta? Existuje mnoho variant této diety, ale jedna z nejnovějších verzí, kterou vytvořil Dr. Bob Arnot, podporuje konzumaci lehce pražené kávy spolu s omezeným kalorickým stravovacím plánem.
 • U některých lidí dochází při kávové dietě k úbytku hmotnosti, který však nemusí být dlouhodobý a může být způsoben i jinými faktory (například zdravějším stravováním a omezením kalorií).
 • Obecně je dobré volit pokud možno organickou kávu, abyste se vyhnuli pesticidům a maximalizovali potenciální přínosy kávy, ať už si vyberete tmavé nebo světlé pražení.
 • Velkou potenciální nevýhodou kávové diety je každodenní konzumace vysokého množství kofeinu.
 • Potenciální vedlejší účinky a nebezpečí konzumace kofeinu by se neměly přehlížet. Pro mnoho lidí může být pití tří šálků kávy denně příliš.
 • Je důležité nezačínat s pitím kávy nebo nezvyšovat její konzumaci bez předchozí konzultace s lékařem.

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Kávová dieta

Může vám skutečně pomoci zhubnout nadobro?

Ano, kávová dieta může být účinná při hubnutí, pokud je kombinována s vyváženou stravou a pravidelným cvičením. Kofein obsažený v kávě může zvýšit metabolismus a také snížit chuť k jídlu, což může vést ke snížení hmotnosti.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *