Jak poznáte, že jste v ketóze?

Jak poznáte, že jste v ketóze?

Ketóza je fyziologický stav, ve kterém tělo spaluje tuky jako hlavní zdroj energie, namísto sacharidů. Tento stav je typicky dosažen při low-carb dietách, jako je například ketogenní strava. Jak poznáte, že jste v ketóze?

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Ketóza je metabolický stav, kdy tělo začíná odbourávat tuky, které využívá jako energii. Tento proces se nazývá ketóza. Ketony vznikají v játrech při rozkladu tuků.

Hlavním cílem zahájení keto diety je dosažení stavu ketózy. Po omezení sacharidů byste si měli všimnout, že vaše tělo přechází ze spalování glukózy na spalování tuků jako paliva.

Jednou z nejčastěji kladených otázek při keto dietě je „jak poznat, že jste v ketóze“?

Odpověď není tak složitá, stačí si všímat příznaků ve vašem těle. Následují příznaky, podle kterých poznáte, zda jste v ketóze.

 1. Keto dech Když místo glukózy spalujete tuky, vaše tělo produkuje ketony, z nichž jeden se nazývá acetoacetát. Důvodem, proč váš dech může být cítit po ovoci, acetonu, kovu nebo acetylovaných látkách, je ketóza.Ketony v dechu ucítíte, když je začnete vytvářet poprvé. Keto dech obvykle zmizí, jakmile vašemu tělu dojde glukóza na energii a začne lépe využívat ketony.
 1. Vyšší obsah ketolátek v krvi Otestujte si ketony pomocí glukometru, abyste se ujistili, že jste v ketóze. Při hodnotě 0,5 mmol/l nebo vyšší jste v ketóze. Zatímco po počátečním vzestupu může hladina ketolátek mírně klesat.To však neznamená, že jste mimo ketózu. Tělo bude stále spalovat tuky jako palivo a zůstane v ketóze, dokud budou vaše ketony na úrovni 0,5 mmol/l nebo vyšší.
 1. Rychlé hubnutíhubnutí na keto stravě

   

  Při nedostatku sacharidů tělo využívá uloženou glukózu, označovanou jako glykogen. Glykogen se skládá především z vody, takže při keto dietě ztrácíte nejprve tuto vodu.To je známka toho, že se vaše tělo připravuje na produkci ketolátek, protože hladina inzulínu klesá.

  Je důležité si uvědomit, že samotná ketóza nestačí k tomu, aby došlo k úbytku hmotnosti, ale skutečnost, že při omezení příjmu sacharidů dochází k rychlému úbytku hmotnosti, je časným příznakem ketózy.

 1. Zlepšení funkce mozku
  příklady zlepšení funkce mozku při užívání keto diety

  I když se na začátku keto diety můžete setkat s určitou mozkovou mlhou, vaše kognitivní funkce se v následujících týdnech zlepší. Je to proto, že mozek funguje lépe na ketonech.

  V několika studiích byly ketony spojeny se zlepšením kognitivních funkcí, jako je jasnost myšlení, koncentrace a soustředění. Kromě zlepšení duševní výkonnosti mohou ketony také pomoci zmírnit příznaky úzkosti.

 1. Zvýšená žízeňžíznivá žena pije vodu

   

  Vedlejším účinkem ketózy může být pocit zvýšené žízně. K tomu může dojít v důsledku ztráty vody ze všech ztracených zásob glykogenu.V některých případech může být důsledkem vysoké hladiny ketolátek také dehydratace a nerovnováha elektrolytů. Ujistěte se, že pijete hodně vody a dalších tekutin, abyste předešli dehydrataci.

 1. Snížená chuť k jídlu Hormony hrají důležitou roli při regulaci chuti k jídlu a hladu. Ghrelin je jedním z hormonů, které vyvolávají hlad. Zatímco cholecystokinin je hormon, který vyvolává pocit sytosti.Se zvyšováním hladiny ketolátek se hladina těchto dvou hormonů hladu snižuje, což znamená, že během dne můžete mít menší pocit hladu.

  Navíc zjistíte, že můžete snadno vydržet delší dobu bez jídla nebo pocitu hladu.

Závěr

Úbytek hmotnosti a pocit duševní bystrosti, vyrovnanosti a kontroly nad hladem jsou brzkými ukazateli ketózy. Kontrola hladiny ketolátek v krvi a moči každý týden vám poskytne přesnější hodnocení.

Správně naplánované každodenní stravování je při keto dietě nesmírně důležité. Jídla vhodná pro keto s velkým množstvím nízkosacharidových variant najdete v našem webu. balíčky jídel.

Pokud byste chtěli odbornou pomoc, podívejte se na naši stránku keto koučovací program.

Odkazy

Musa-Veloso, K., Likhodii, S. S., & Cunnane, S. C. (2002). Dechový aceton je spolehlivým indikátorem ketózy u dospělých osob konzumujících ketogenní stravu. The American journal of clinical nutrition, 76(1)

Chearskul S, Delbridge E, Shulkes A, Proietto J, Kriketos A. Effect of weight loss and ketosis on postprandial cholecystokinin and free fatty acid concentrations. Am J Clin Nutr. 2008;87(5):1238-1246.

Hernandez AR, Hernandez CM, Campos K, et al. A Ketogenic Diet Improves Cognition and Has Biochemical Effects in Prefrontal Cortex That Are Dissociable From Hippocampus. Front Aging Neurosci. 2018;10:391. Publikováno 2018 Dec 3.

diety

Jak poznáte, že jste v ketóze?

Požití ketogenní stravy může vést k ketóze, což je stav, kdy tělo spaluje mastné kyseliny jako primární zdroj energie místo cukrů. Následující příznaky a znaky vám mohou napovědět, zda jste dosáhli stavu ketózy:

 • Zvýšená energetická hladina a lepší koncentrace
 • Snížená chuť k jídlu
 • Zvýšená močení a suchá ústa
 • Počáteční úbytek hmotnosti
 • Sladká nebo ovocná vůně z dechu
 • Změněná chuť v ústech (kovový nebo ovocný pocit)
 • Mírné nebo střední bolesti hlavy a nevolnost (tzv. keto chřipka)

Vždy je však dobré si uvědomit, že každý jedinec může reagovat na ketogenní stravu jinak. Ideální je sledovat vlastní tělo a konzultovat změny v zdravotním stavu s odborníkem.

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *