Hormony a ketogenní dieta: Zjistěte si fakta
Hormony a ketogenní dieta: Zjistěte si fakta
Hormony mohou hrát důležitou roli při ketogenní dietě. Zjistěte si fakta o tom, jak hormony ovlivňují tělesný stav při ketóze a jak správně zvládnout tuto stravu.
NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací
Jedním z nejkontroverznějších témat kolem ketogenní diety je její bezpečnost v souvislosti s hormony. Někteří tvrdí, že keto dieta je úžasná pro regulaci hormonů, a jiní tvrdí opak. Čemu byste tedy měli věřit? No, začněme od základů.
Hormony jsou chemičtí poslové produkovaní endokrinními žlázami, kteří společně regulují různé procesy v těle. Skutečnost je taková, že naše tělo je velmi složité a každý probíhající proces je do určité míry regulován a ovlivňován celou řadou individuálních okolností, které se neustále mění. Jak již bylo řečeno, hormonální nerovnováha je v naší společnosti velmi rozšířená a může přispívat k mnoha různým zdravotním problémům. Některé z těchto problémů, kterým se budeme věnovat v tomto článku, zahrnují:
Co to má společného s keto?
Četli jste někdy něco o ketogenní dietě nebo poslouchali související podcast? Pravděpodobně jste si všimli, že se tam probírala řada výše uvedených zdravotních problémů.
V tomto článku se budeme zabývat některými výzkumy a mechanismy, proč může pobyt ve stavu ketózy pomoci zmírnit mnohé z výše uvedených zdravotních problémů, které mohou být důsledkem (nebo příčinou) hormonální nerovnováhy.
Inzulínová rezistence a nekontrolovaný krevní cukr
Mnoho zdravotních problémů, se kterými se dnes setkáváme, může souviset se zvýšenou hladinou hormonu inzulín. Zjednodušeně řečeno, inzulín je produkován slinivkou břišní v reakci na konzumaci sacharidů. V podstatě, když sníte sacharidy/cukr, způsobí to glukózu která vyšle tělu signál, aby uvolnilo inzulín a dopravilo glukózu do buněk.
Tato reakce je pro tělo obvykle normální, avšak při standardním americkém způsobu stravování (nadměrný příjem sacharidů/cukrů) k ní dochází až příliš často a může způsobit nadměrný nárůst hladiny cukru v krvi a vést k inzulínové rezistenci. Inzulínová rezistence je v dnešní době velmi častá a bohužel mnoho lidí si není vědomo, že ji má, dokud se u nich neobjeví vážné chronické zdravotní problémy, jako je cukrovka 2. typu. [*]. Nejlepším způsobem léčby inzulínové rezistence je dostat hladinu cukru/ inzulínu v krvi pod kontrolu prostřednictvím správné výživy a životního stylu.
Zde je dobrá zpráva:
Ukázalo se, že zavedení ketogenní diety je pozoruhodné při regulaci inzulínu a zlepšení mnoha aspektů kontroly hladiny cukru v krvi – což vede ke zdravějšímu a plnohodnotnějšímu životu. [*][*]
Kromě toho, kortizol je dalším oblíbeným hormonem, který se na tomto procesu podílí. Kortizol je hormon uvolňovaný nadledvinami, kdykoli je vaše tělo ve stresu. Jedním ze stresů v našem těle, který nemusíme nutně pociťovat, je výše zmíněná glukózová reakce, k níž dochází při konzumaci sacharidů. Když hladina cukru v krvi příliš rychle stoupne a pak rychle klesne, vyvolá to v těle stresovou reakci, která vede k uvolňování kortizolu.
Bylo prokázáno, že ketogenní dieta reguluje reakci na hladinu cukru v krvi a snižuje stres, který vzniká v důsledku prudkých nárůstů a poklesů hladiny cukru v krvi. To je důležité, protože umožňuje celkově nižší uvolňování kortizolu a zbavuje nadledvinky stresu, aby mohly správně fungovat.
V konečném důsledku jsou ketogenní potraviny pro organismus mnohem méně zatěžující než sacharidové potraviny a mohou naopak napomáhat lepší regulaci metabolismu kortizolu, a tím přispívat k hormonální rovnováze. [*]
Reprodukční problémy a neplodnost (konkrétně PCOS)
PCOS (syndrom polycystických vaječníků) vzniká v důsledku nerovnováhy reprodukčních hormonů a je nejčastější příčinou neplodnosti u žen. Více než polovina žen s diagnózou PCOS má nadváhu nebo je obézní.[*] a mají příznaky spojené s inzulinovou rezistencí, zvýšenou hladinou glukózy v krvi a metabolickým syndromem.[*].
V současné době neexistuje žádný lék na PCOS, nicméně vzhledem k tomu, že je silně spojen s poruchou metabolismu glukózy, stává se velmi oblíbenou metodou léčby ketogenní dieta. Výzkumy totiž ukazují, že u žen, u nichž byl diagnostikován PCOS a které byly zařazeny na ketogenní dietu, došlo k pozoruhodnému zlepšení reprodukčních hormonů a hladiny inzulínu, přičemž některé z nich dokonce otěhotněly poté, co měly v minulosti problémy s plodností.[*].
Kromě toho existuje spousta neoficiálních výzkumů, které podporují pozitivní účinky ketogenní diety u žen trpících PCOS.
Proto má keto dieta velmi vysoký potenciál přispět ke zlepšení výsledků těhotenství, zmírnit příznaky PCOS a přispět k celkovému zvýšení kvality života.
Poruchy a onemocnění štítné žlázy
Dalším velkým hráčem, který se podílí na regulaci hormonů, je štítná žláza. Když je štítná žláza v nepořádku, může to vést k celé řadě různých problémů, od poruch, jako jsou např. hypotyreóza na autoimunitní onemocnění, jako je např. Hashimotova nemoc nebo Grave’s nemoc. Mnoho kritiků ketogenní diety se přiklání k názoru, že může negativně ovlivnit funkci štítné žlázy, zatímco ve skutečnosti tomu může být naopak.
Například když má někdo autoimunitní onemocnění, je třeba místo snahy o uzdravení příslušné žlázy nebo orgánu (v tomto případě štítné žlázy) pracovat na uzdravení imunitního systému. V tomto případě není na vině štítná žláza – to váš imunitní systém je hyperaktivní a myslí si, že štítná žláza je vetřelec. Hádejte co – ketony úžasně regulují a uzdravují imunitní systém, což se následně může promítnout do uzdravení dalších orgánů, které se mohou podílet na hormonální nerovnováze. [*][*]
Někteří kritici ketogenní diety navíc tvrdí, že může způsobit hypotyreózu. Existují totiž důkazy, které ukazují, že při přechodu na ketogenní dietu dochází ke snížení hladiny T3 (aktivního hormonu štítné žlázy).
To však nemusí být nutně špatně – často je to proto, že tělo v ketóze pracuje mnohem efektivněji. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že nižší hladina T3 šetří svaly v podmínkách úbytku hmotnosti a tuku – což je jeden z mnoha skvělých výsledků, k nimž dochází při dodržování ketogenní diety[*][*].
Premenstruační syndrom (PMS)
PMS postihuje téměř každého člověka na této planetě. Ano, dokonce i muže. Ženy se s PMS musí vypořádat osobně, zatímco muži se musí vypořádat s ženami, které se vypořádávají s PMS… Páni, to je sousto – ale je to realita. PMS má širokou škálu příznaků včetně výkyvů nálad, depresí, podrážděnosti, chuti na jídlo, únavy, akné, bolestí hlavy, mozkové mlhy – seznam je dlouhý.
Ale co kdyby existovalo něco, co by prokazatelně pomohlo tyto příznaky zmírnit a ušetřit tuto obávanou měsíční nabídku močení? Hmm, co by to mohlo být… Ano, uhodli jste… KETO. Bylo vědecky prokázáno, že ketogenní dieta má pozitivní vliv na mnoho výše zmíněných příznaků souvisejících s PMS.[*][*][*][*][*][*][*].
Nevěříte mi? Vyzkoušejte to sami pomocí tohoto průvodce pro začátek ketogenní diety.
Ještě jedna věc… Je důležité si uvědomit, že…
Abyste mohli produkovat zdravé hormony, které umožní vašemu tělu fungovat co nejoptimálněji, musíte konzumovat kvalitní tuky a bílkoviny. Je to proto, že stavební kameny, ze kterých se hormony skládají, zahrnují aminokyseliny (bílkoviny), lipidy (tuky) a cholesterol (prekurzor téměř všech hormonů ve vašem těle).
Pohlavní hormony (estrogen, progesteron, testosteron) jsou navíc velmi závislé na zdravých zdrojích nasycených tuků a cholesterolu. Počkat… pokud se nemýlím, dodržování ketogenní diety/životního stylu zahrnuje konzumaci všeho výše zmíněného v přiměřeném množství. Hmmm a lidé říkají, že keto je špatné pro hormony?
Závěr
Jak již bylo zmíněno, naše tělo je velmi individuální a jedinečné podle našich specifických potřeb. Při prvním zahájení ketogenní diety si můžete všimnout různých hormonálních změn, ke kterým dochází v důsledku přechodu a přizpůsobení těla na nový (a účinnější) zdroj paliva – tuk. To je zcela normální a nezbytné. Bude trvat nějaký čas, než se vaše hormony upraví, a u některých to může trvat i měsíce. Pokud budete trpěliví, pozitivní a budete uplatňovat výše uvedené tipy, budete na správné cestě k tomu, aby keto vyvážilo vaše tělo a vedlo ke konečnému uzdravení!
Často kladené otázky o hormonálních změnách a ketogenní dietě
Otázka: Jak ketogenní dieta ovlivňuje hladiny hormonů?
Ketogenní dieta může mít vliv na hladiny hormonů, zejména na inzulín, leptin a ghrelin. Během ketozy dochází k změně v metabolických procesech, což může ovlivnit hladiny těchto hormonů.
Otázka: Může ketogenní dieta ovlivnit hormonální nerovnováhu u žen?
Ano, ketogenní dieta může mít vliv na hormonální nerovnováhu u žen, zejména pokud není správně přizpůsobena. Výkyvy hladin estrogenů a progesteronu mohou být důsledkem drastické redukce sacharidů a vlivu ketonů na hormonální produkci.
>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<
Podívejte se, jak dieta funguje:
Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.
Jsem Hana, odbornice na výživu a hubnutí. Snažím se inspirativně sdílet cesty k zdraví a pohodě skrze správnou stravu a aktivitu. Ráda vám pomůžu na vaší vlastní cestě k lepšímu životnímu stylu.