|

Vyvrácení mýtů o keto dietě

Vyvrácení těchto 14 mýtů o keto dietě

Keto dieta je oblíbeným způsobem stravování, který má mnoho příznivců, ale také se kolem ní vytvořily různé mýty a nedorozumění. Zde najdete vyvrácení 14 nejčastějších mýtů o keto dietě, které vám pomohou lépe porozumět tomuto stravovacímu režimu a jeho účinkům na tělo.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Mýty o keto dietě - Dr. AxeNikdy jste neslyšeli o keto dietě? Nebo možná ano, ale odrazují vás od toho, abyste ji někdy vyzkoušeli, některé mýty o keto dietě, se kterými jste se setkali. Níže si povíme o tom, co ketogenní dieta je, co není a jaké výsledky můžete při správném dodržování keto diety očekávat.

Keto (ketogenní) dieta je dieta s velmi vysokým obsahem tuků a velmi nízkým obsahem sacharidů, která mění zdroj energie, který vaše tělo využívá ke svému fungování. Namísto glukózy ze sacharidů (preferovaného zdroje energie pro vaše tělo) začnete jako palivo využívat tuk – ať už tuk ze stravy, nebo vlastní uložený tělesný tuk. Když budete jíst dostatečně nízké množství sacharidů (obvykle asi 20-50 gramů čistého množství) několik dní po sobě, pak se dostanete do metabolického stavu zvaného ketóza, který vaše tělo nutí štěpit tuk jako palivo.

Ketóza se vyznačuje tvorbou ketolátek, která kolují v krvi; ketolátky se stávají rozhodujícími pro zásobování mozku, orgánů a buněk dostatkem průběžné energie. Protože se ketóza velmi liší od normálního metabolického stavu, kdy spalujete sacharidy jako palivo, je nutné projít krátkou přechodnou fází a lze očekávat některé vedlejší účinky.

Jak již bylo řečeno, ne u každého člověka se vyskytne „keto chřipka“. A na rozdíl od všeobecného přesvědčení každý člověk reaguje na ketogenní dietu trochu jinak. Faktory jako pohlaví, věk, celkový zdravotní stav a úroveň fyzické aktivity ovlivňují hormonální zdraví, metabolismus a schopnost přizpůsobit se ketóze. Pojďme proto prozkoumat 14 mýtů o keto dietě a zjistit, jaká je skutečná pravda.


Vyvrácení těchto 14 mýtů o keto dietě

1. Keto je dieta s vysokým obsahem tuku a bílkovin.

Na rozdíl od jiných nízkosacharidových diet, jako je například Atkinova dieta, neobsahuje keto dieta příliš mnoho bílkovin. Ve skutečnosti musí být příjem bílkovin při keto dietě „umírněný“, protože to umožňuje přejít do ketózy a udržet se v ní. Příliš mnoho bílkovin ve vaší stravě bude mít ve skutečnosti za následek, že se část bílkovin po konzumaci přemění na glukózu (nebo cukr) – a to je samozřejmě kontraproduktivní, pokud jde o udržení velmi nízké hladiny glukózy.

Kolik bílkovin tedy potřebujete? Standardním doporučením pro dodržování ketogenní diety je získávat přibližně 75 % denních kalorií ze zdrojů tuků (jako jsou oleje nebo tučnější kusy masa), 5 % ze sacharidů a 20 % z bílkovin (plus minus v závislosti na konkrétním člověku). Naproti tomu vysokoproteinová strava s nízkým obsahem sacharidů může znamenat příjem 30-35 procent (nebo více) denních kalorií z bílkovin. (1)

2. Keto je pouze dieta na hubnutí.

Není pochyb o tom, že ketogenní dieta rozhodně může mnoha lidem pomoci s hubnutím a spalováním tuků. (2) Pokud však hubnutí není jedním z vašich cílů, neznamená to, že nemůžete dodržovat keto dietu a udržet si váhu nebo dokonce přibrat.

Můžete při keto dietě přibrat? Určitě je to možné, zejména pokud dietu nedodržujete správně a nejste ve skutečnosti v ketóze.

Kolem tématu hubnutí v důsledku diety s velmi vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů panují určité kontroverze: někteří lidé se domnívají, že hubnutí je způsobeno snížením příjmu kalorií, zatímco jiní se domnívají, že je to způsobeno hormonálními účinky, které dieta má. (3) Přesto se většina odborníků shodne na tom, že bez ohledu na to, jaký typ diety někdo drží, pokud příjem kalorií převyšuje jeho potřeby, může dojít k úbytku hmotnosti bez ohledu na to, odkud kalorie pocházejí.

Závěr? Pokud trvale jíte více kalorií, než skutečně potřebujete, a to i v případě, že kalorie pocházejí z tuků nebo bílkovin, může se stát, že se vám váha začne posouvat nahoru.

Možná si říkáte: „Pokud někdo nechce zhubnout, proč by měl stále držet keto dietu“? Výhody ketogenní diety zdaleka nespočívají jen v hubnutí – patří mezi ně také regulace produkce hormonů, pomoc při normalizaci hladiny cukru v krvi, zlepšení kognitivních funkcí, zlepšení zdraví trávicího traktu a potenciálně i snížení rizika některých nemocí a poruch, jako je cukrovka nebo srdeční choroby.

3. Tvrzení o přínosech pro zdraví jsou pouze tvrzení. Zatím neexistují žádné vědecké poznatky.

To nemůže být dále od pravdy! Ketogenní dieta byla původně vyvinuta ve 20. letech minulého století pro pacienty s epilepsií vědci pracujícími v Johns Hopkins Medical Center a od té doby desítky studií prokázaly, že tato dieta přináší skutečné výhody. Jak bylo uvedeno výše, mezi některé z mnoha zdravotních potíží, které podle vědeckých studií může ketogenní dieta pomoci zvládnout, patří: obezita, inzulinová rezistence, diabetes 2. typu, dyslipidémie, vysoký krevní tlak, epilepsie, Alzheimerova choroba, úbytek svalové hmoty a dokonce i rakovina. (4, 5, 6, 7)

4. Při keto dietě nemůžete cvičit.

Cvičení je něco, co je prospěšné téměř pro každého, včetně těch, kteří drží keto dietu. Zpočátku se můžete při cvičení cítit méně nabití energií, ale to by se mělo rozptýlit, jakmile se vaše tělo přizpůsobí. Dokonce ani uprostřed vysoce intenzivních tréninků se nezdá, že by ketogenní dieta způsobovala pokles výkonnosti. (8)

Abyste podpořili svůj trénink, ujistěte se, že přijímáte dostatek kalorií obecně a dostatek tuků. Dopřejte si také dostatek času na regeneraci mezi náročnějšími tréninky.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Pokud máte opravdu problémy s aktivitou a regenerací během diety, zvažte, zda trochu nezvýšit množství sacharidů a nezkusit spíše „modifikovanou ketogenní dietu“, která je flexibilnější. Pokud plánujete během dodržování keto diety držet půst, nechte si náročné a vysoce intenzivní tréninky na dny/části dne, kdy budete mít více energie.

5. Při keto dietě budete ztrácet svalovou hmotu.

Můžete při keto dietě skutečně nabrat svalovou hmotu? Na základě výsledků, které mnoho lidí zažilo, existují dobré důkazy, že ano, můžete. Jedna studie zahrnující aktivní muže vysokoškolského věku zjistila, že kombinace ketogenní diety se silovým tréninkem je skvělým způsobem, jak budovat svaly a zvyšovat sílu. (9) Přestože Americká kardiologická asociace trvá na tom, že nízkosacharidová dieta vede k úbytku svalové tkáně, ve skutečnosti neexistuje žádná fyziologická potřeba sacharidů ve stravě pro člověka a keto dieta sama o sobě nezpůsobuje úbytek svalové hmoty. (10)

Funguje ketogenní dieta bez cvičení? Ano, i tak by měla vést k mnoha zdravotním zlepšením, ale cvičení rozhodně povede ke zlepšení složení těla a zdravotním přínosům.

 

6. Ketóza a ketoacidóza je totéž… a obojí je nebezpečné.

Tyto dva stavy jsou velmi odlišné a neměly by se zaměňovat. Ketoacidóza je závažná diabetická komplikace, ke které dochází, když tělo produkuje nadbytek ketonů (nebo krevních kyselin). Může sice postihnout lidi bez anamnézy diabetu, ale pokud někdo nemá v anamnéze metabolickou dysfunkci, je to nepravděpodobné.

Ketoacidóze lze částečně předejít tím, že si diabetik v době nemoci upraví hladinu inzulínu a naučí se pečlivě sledovat hladinu glukózy a ketolátek. (11) Diabetici rozhodně mohou dodržovat keto (může to dokonce pomoci přirozeně zvrátit cukrovku a omezit potřebu léků!), ale měli by tak činit pouze pod dohledem lékaře. (12)

7. Keto chřipku dostane každý.

Každý člověk reaguje na ketogenní dietu trochu jinak, takže je těžké říct, jaký typ nežádoucích účinků se u vás může objevit, jak budou závažné a jak dlouho budou trvat. Někteří lidé přecházejí do ketózy hladce, zatímco jiní se mohou několik týdnů potýkat s větší únavou, mozkovou mlhou, zažívacími problémy a problémy se spánkem (této fázi se přezdívá „keto chřipka“).

I když tyto vedlejší účinky mohou být nepříjemné, je běžné, že během několika týdnů odezní, takže se snažte být trpěliví. Změny, které se u vás projeví vedlejšími účinky, můžete snížit konzumací dostatečného množství vody, soli, vlákniny a elektrolytů (jako je draslík nebo hořčík) ze zeleniny.

8. Při keto dietě budete mít vždy málo energie.

Mnozí zjistí, že poté, co si zvyknou na to, že jsou v ketóze, jejich energie a koncentrace skutečně zvyšuje. Zpočátku může být vaše energie nižší než obvykle, ale je pravděpodobné, že se to změní. Ketony skvěle zásobují mozek stálým zdrojem paliva, takže je běžné, že jakmile začnete držet keto dietu, pocítíte větší duševní jasnost, zvýšenou pozornost a optimističtější náladu.

9. Na keto dietě byste měli zůstat jen krátkou dobu.

Při prvním zahájení keto diety se doporučuje držet dietu asi 2-3 měsíce, pak si dát pauzu. Dejte svému tělu několik týdnů na přizpůsobení a pak se do keto diety znovu vrhněte, pokud vám vyhovuje. Podle toho, jak se cítíte, se můžete rozhodnout pro bezpečné cyklování v ketóze a mimo ni po mnoho měsíců nebo dokonce let.

Pro ketogenní dietu neexistuje žádné konkrétní časové omezení; jde jen o to zjistit, co vám vzhledem k vašemu životnímu stylu a cílům nejlépe vyhovuje. Dosud nejdelší studie zahrnující ketogenní dietu trvala celých 10 let a nebyly při ní zaznamenány žádné významné srdeční ani jiné rizikové faktory. (13)

10. Keto můžete občas podvádět.

Možná není realistické očekávat, že se budete držet zásad keto diety na 100 procent. Ale na rozdíl od jiných diet, kde se „cheat days“ mohou podporovat, abyste si psychicky odpočinuli a dokonce podpořili svůj metabolismus, podvádění při keto dietě může způsobit přechod z ketózy.

To nemusí být problém – pokud je to záměrné. Pokud jste si vědomi, že k tomu dochází, a upravíte podle toho svůj jídelníček, je cyklické vybočení z keto diety tu a tam v pořádku. Pokud zjistíte, že už nejste v ketóze kvůli „podvádění“ a zvýšení příjmu sacharidů, můžete si jednoduše vzít několik dní na přechod zpět zvýšením tuků a snížením sacharidů.

11. Stejně jako u Atkina byste měli při keto dietě jíst jakýkoli druh tuku.

Ketogenní dieta totiž není jen o hubnutí, zdravé tuky na rozdíl od všech druhů tučných potravin. Většina lidí na keto dietě se například rozhoduje vyhýbat se zpracovaným masným výrobkům s vysokým obsahem tuku, jako je slanina, salám a nekvalitní uzeniny.

Pokud chcete z diety vytěžit maximum, pokračujte v „čistém stravování“; vyhýbejte se transmastným tukům, zpracovaným potravinám vyrobeným z nekvalitních rostlinných olejů, jídlům z rychlého občerstvení, většině smažených jídel a nekvalitnímu masu a sýrům. Chcete-li získat tuky ze zdravých zdrojů, volte organické, za studena lisované oleje (například panenský olivový nebo kokosový olej), máslo a maso krmené trávou, drůbež chovanou na pastvinách, volně chované ryby a vejce bez klecových chovů.

12. Keto je stejné pro muže i ženy.

Ženy jsou celkově citlivější na účinky změny stravy a hubnutí ve srovnání s muži. Pro ženy je rozhodně možné bezpečně dodržovat keto dietu a praktikovat přerušovaný půst, pokud se tak rozhodnou, ale měly by tak činit opatrněji. Ženám se doporučuje, aby se kromě keto diety zaměřily na zásaditou stravu, což znamená, aby do jídelníčku zařadily hodně neškrobové zeleniny a zajistily si tak dostatečný přísun elektrolytů a živin. K dietě by se mělo ideálně přistupovat postupně, nejprve se zaměřit na zásaditou stravu a teprve poté přidat půst a keto aspekt.

Ženy by také měly co nejvíce omezit další zdroje stresu a vždy naslouchat svému tělu. Stres může způsobit hormonální změny, které by mohly ztížit snášení ketózy. Pokud jste žena, která drží keto dietu, pak vždy věnujte pozornost tomu, jak cvičení ovlivňuje vaši energii a náladu, kolik spánku si dopřejete za noc, kolik slunečního světla jste vystavena, jaká je vaše spotřeba alkoholu a kofeinu a jaká je míra toxicity prostředí, kterému jste vystavena. Pokud se budete cítit vyčerpaní nebo přetížení dietou, proveďte podle potřeby úpravy, protože přílišné tlačení na pilu se může vymstít.

13. Přerušovaný půst se musí vyskytovat s keto

Přerušované hladovění (IMF) se během keto diety doporučuje a může pomoci urychlit výsledky (například detoxikaci a hubnutí), ale není podmínkou pro dosažení nebo udržení ketózy. Mnoho lidí považuje IMF při dodržování keto diety za snazší, protože je známo, že ketóza zabíjí chutě a snižuje chuť k jídlu. (14)

Pokud se celkově cítíte méně hladoví – nejen díky tomu, že během keto diety jíte hodně sytých tuků, umírněných bílkovin a vlákniny ze zeleniny, ale také proto, že ketony mají tendenci tlumit hlad – pak zjistíte, že půst není tak náročný, jak by jinak byl.

14. Při keto dietě nesmíte pít žádný alkohol.

Někteří lidé se rozhodnou konzumovat alkohol s mírou i během keto diety, zejména organické červené víno nebo tvrdý alkohol. Klíčem je udržovat příjem alkoholu na nízké až mírné úrovni a konzumovat alkohol s jídlem, které obsahuje dostatek tuku a nějaké bílkoviny (to pomáhá zabránit prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi). Nápoje s vysokým obsahem cukru a sacharidů, jako jsou slazené míchané nápoje a většina piv, nejsou dobrou volbou.

Budete chtít sledovat, jak na vás alkohol působí, protože každý reaguje trochu jinak. Pokud pití alkoholu způsobuje přílišné zvýšení hladiny cukru v krvi, a to příliš ztěžuje udržení se v ketóze, pak budete muset alkohol omezit nebo se mu vyhnout, aby vám keto dieta vyhovovala.


Závěrem o mýtech o keto dietě

 • Keto (ketogenní) dieta je dieta s velmi vysokým obsahem tuků a velmi nízkým obsahem sacharidů, která mění zdroj energie, který vaše tělo využívá ke svému fungování – od spalování sacharidů/cukrů ke spalování tuků.
 • Mezi nejčastější mýty o keto dietě patří, že keto dieta je prospěšná pouze při hubnutí, že vždy způsobuje nízkou energii a další příznaky, že je nebezpečná pro ženy nebo pro dlouhodobé dodržování a že vede ke ztrátě svalové hmoty.
 • Navzdory tomu, co jste o ketogenní dietě možná slyšeli, je pro většinu lidí bezpečná a mohou ji držet dlouhodobě (i když pro mnohé je vhodnou volbou keto cyklování), ve spojení s cvičením ji lze využít k budování svalové hmoty a získávání energie a má mnoho dalších výhod než jen spalování tělesného tuku.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Vyvrácení těchto 14 mýtů o keto dietě

1. Co je to keto dieta?

Keto dieta je stravovací režim, který se zaměřuje na vysoký příjem tuků, nízký příjem sacharidů a střední příjem bílkovin. Cílem je dosáhnout stavu ketózy, kdy tělo spaluje tuky jako hlavní zdroj energie.

2. Vyvrácení mýtů

Zde jsou vyvráceny nejčastější mýty o keto dietě:

 • Mýtus 1: Keto dieta je nezdravá.
 • Mýtus 2: Keto dieta je nízkopříjmová.
 • Mýtus 3: Keto dieta není pro vegetariány.
 • Mýtus 4: Keto dieta způsobuje problémy s trávením.
 • Mýtus 5: Keto dieta není udržitelná dlouhodobě.

3. Jak začít s keto dietou?

Pokud chcete začít s keto dietou, doporučujeme konzultaci se specialistou a postupný přechod na tento stravovací režim, aby se tělo mohlo adaptovat.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *