|

Sacharidy v šampaňském: Je šampaňské vhodné při keto dietě?

Sacharidy v šampaňském: Je šampaňské keto?

Sacharidy ve šampaňském se pohybují na hranici nuly až několika gramů, což z něj dělá relativně keto-friendly nápoj. Nicméně je důležité sledovat množství konzumovaného šampaňského, aby nedocházelo k překročení přípustného příjmu sacharidů během ketogenní diet.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Není lepší způsob, jak oslavit šťastnou událost, než ve skvělé společnosti, s lahví bublinek a cinkáním skleniček.

Ale co když jste na keto dietě? Musíte vyměnit flétnu sektu za perlivou vodu?

Možná ne. Pití alkoholu může při keto dietě fungovat a správné šampaňské má velmi nízký obsah sacharidů a cukru – jen musíte vědět, co hledáte.

Tento článek se zabývá sacharidy v šampaňském, jak najít šampaňské s nízkým obsahem sacharidů a jak konzumace alkoholu zapadá do ketogenní diety.

Co je to šampaňské?

Šampaňské je velmi specifický druh šumivého vína. Existuje mnoho různých šumivých vín, ale aby se jednalo o šampaňské, musí splňovat několik kritérií.

Zaprvé a především, šampaňské musí pocházet z hroznů vypěstovaných a stáčených v okruhu 100 mil od francouzské oblasti Champagne.

Podle evropských zákonů, pokud hrozny nejsou vypěstovány a stáčeny v tomto regionu, nemůže být výrobek nazýván šampaňským.

Oblast Champagne se nachází asi 90 mil severovýchodně od Paříže. Půda v této oblasti je bohatá na vápenec, který dodává šampaňskému jeho charakteristickou kyselost a malé, husté bublinky.

Hrozny pro výrobu šampaňského jsou většinou pinot noir, pinot meunier nebo chardonnay. Pinot blanc, pinot gris, petit meslier a arbane jsou další druhy hroznů, které se mohou používat také, ale tvoří mnohem menší procento vyrobeného šampaňského.

Proces výroby šampaňského je také přísně regulován. Vinaři dodržují přísné zásady pěstování, sklizně a zpracování stanovené certifikační komisí Appellation d’Origine Controlee. Všechny hrozny šampaňského musí být ručně sbírány a mohou být lisovány pouze dvakrát.

Rozdíl mezi šampaňským a šumivým vínem je tak specifický, že výrobci vína mohou dokonce sklízet přesně stejné hrozny, používat stejné metody, ale víno kvasit a stáčet do lahví v jiném regionu a už se nemůže nazývat šampaňským.

Jiné druhy šumivého vína (například španělská cava a italské prosecco) jsou stejně lahodné jako šampaňské a mohou být také keto.

Sacharidy v šampaňském

Počet sacharidů v šampaňském a jiných šumivých vínech se velmi liší. Obsah cukrů závisí na tom, jak dlouho šumivé víno kvasí, a také na tom, kolik cukru přidá vinař ke konci kvašení.

Existuje několik různých druhů šampaňského. Hlavní rozdíl je v množství zbytkového cukru a v množství cukru přidaného ke konci kvašení.

Některá šampaňská (a obecně některá vína) obsahují přidaný cukr kvůli sladkosti.

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

7 druhů šampaňského podle obsahu sacharidů

Zde je sedm druhů šampaňského rozdělených podle obsahu cukru:

#1: Brut Nature

Tento je nejsušší ze všech. Název nature naznačuje, že je do něj přidáno jen málo sladkosti nebo vůbec žádná. Ačkoli tento typ šampaňského může být těžké sehnat, je ideální pro keto dietu. Jedna pětiuncová sklenička obvykle obsahuje méně než 1 gram sacharidů.

#2: Extra Brut

Toto šampaňské s trochou přidané sladkosti chutná stále poměrně suše. Extra brut obvykle obsahuje 1 gram nebo méně sacharidů na 5 uncí.

#3: Brut

Přibližně 95 % šampaňského je klasifikováno jako brut. Brut je stále dost suché, ale má nádech sladkosti, který vyrovnává kyselost. Šampaňské Brut obvykle obsahuje 1-1,5 gramu sacharidů na 5 uncí.

#4: Extra suché

Tady to začíná být nepřehledné. Ačkoli se mu říká „suché“, extra suché šampaňské je ve skutečnosti sladší. Do extra suchého šampaňského se přidává malé množství cukru, který mu dodává mírnou, ale výraznou sladkou chuť. Stále je však považováno za relativně suché. Porce extra suchého šampaňského o objemu 5 uncí obsahuje obvykle 2-2,5 gramu sacharidů.

#5: Suché

U suchého šampaňského si začnete všímat více sladké chuti a o něco méně kyselosti. Pětiuncová porce suchého šampaňského obvykle obsahuje 3-6 gramů sacharidů na porci.

#6: Demi-Sec

Jedná se o výrazně sladký styl šampaňského. Množství přidané dávky dodává demi-sec sladkou chuť, která se často páruje s dezerty. Sklenice demi-sec o objemu 5 uncí obvykle obsahuje 6-8 gramů sacharidů v jedné porci.

#7: Doux

Doux je vzácnější druh šampaňského, ještě sladší dezertní víno, které raději vynechejte, pokud se snažíte udržet v ketóze. Jedna pětiuncová sklenička doux obvykle obsahuje 8-10 gramů sacharidů.

Jak si vybrat šampaňské s nízkým obsahem sacharidů

Pokud nakupujete šampaňské, ujistěte se, že je na láhvi uvedeno, o jaký typ se jedná.

Nezapomeňte, že přidaný cukr může mít velký vliv na množství sacharidů, které v jedné sklenici dostanete.

Pokud se snažíte zůstat v ketóze, zvolte si brut, extra brut nebo extra suché. Pokud se vám podaří sehnat brut nature, je to ideální – ale dost vzácné.

Pokud jste venku a chcete si objednat sklenku bublinek, nezapomeňte se zeptat obsluhy, jaký typ šampaňského mají. V každé luxusní restauraci bude personál proškolen o různých druzích. A pokud jste v dive baru… nepijte šampaňské v dive baru.

Jednou z věcí, na kterou je třeba dávat pozor, je velikost nápoje. Pětiuncová sklenička extra suchého šampaňského může obsahovat 2 gramy sacharidů, ale pět skleniček obsahuje 10 gramů. A i když je krásné dát si těžký nápoj, tyto gramy se počítají a mohou se rychle sčítat. Buďte ve střehu.

9 nejlepších alkoholických nápojů s nízkým obsahem sacharidů

#1: Brut a extra suché šampaňské

Tato jiskřivá vína, která obsahují méně než 1 gram až 2,5 gramu sacharidů na 5 uncí, jsou skvělou volbou.

#2: Suchá vína

Z technického hlediska se za suchá vína považují vína s nižší než 1% sladivostí. Většina suchých vín obsahuje přibližně 2 gramy nebo méně sacharidů na 4 unce. Příklady suchých vín jsou sangiovese, tempranillo a sauvignon blanc.

#3: Lihoviny (čisté nebo s kamínky)

Jak čiré likéry, tak tmavé likéry jsou keto. Gin, rum, vodka, whisky a tequila obsahují pouze stopové množství sacharidů v jedné porci o hmotnosti 1,5 unce.[*]. Jen se ujistěte, že je pijete čisté – nepřidávejte do nich sladké míchací nápoje.

#4: Suchá brandy

Ujistěte se, že jste si vybrali suchý brandy na rozdíl od normální brandy. Suchá brandy obsahuje pouze stopové množství sacharidů.[*]. U této pálenky je také důležité zvolit vysokou kvalitu a ujistit se, že je zrající v sudech. Někteří výrobci krok zrání v sudech vynechávají a přidávají pouze karamelové barvivo, které zvyšuje počet sacharidů.

#5: Martini

Pokud si chcete dopřát keto koktejl, martini je to pravé. Obsahují stopové množství sacharidů, a dokonce mají i trochu zdravého tuku z oliv.[*].

#6: Soda s vodkou a limetkou

Jednoduchá, klasická a obsahuje jen stopové množství sacharidů. Pokud nemáte chuť na vodku s ledem, tohle je skvělá náhrada.

A pokud máte raději míchané nápoje, použijte tyto keto-friendly mixéry, které vám koktejl ozvláštní bez nárůstu hladiny cukru v krvi.

#7: Likér se sodovkou

Aby bylo jasno, toniková voda a sodová voda se liší. Toniková voda může skutečně obsahovat poměrně velké množství cukru. Raději si vyberte sodovou vodu.

#8: Likér Zevia

Toto je skvělá alternativa limonády. Dodává se v příchutích připomínajících všechny vaše oblíbené klasické limonády, ale místo kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy je slazena stévií. Najdete ji ve většině obchodů s potravinami.

#9: Likér s hořkou příchutí

Hořké látky jsou koncentrované bylinné směsi, které dokáží dodat spoustu chuti pouhými několika kapkami. Nezapomeňte se barmana zeptat, zda se do jejich hořkých likérů přidává cukr, ale tato běžná koktejlová přísada nejenže neobsahuje cukr, ale také vám pomůže s trávením.

Nevýhody alkoholu

Pár skleniček může být skvělým způsobem, jak se na konci dlouhého dne odreagovat. Naštěstí život s nízkým obsahem sacharidů neznamená, že se tohoto jednoduchého potěšení musíte zcela vzdát.

Je však důležité trochu více přemýšlet o tom, co, kdy a kolik toho vypijete. Alkohol sice nemusí nutně zničit váš keto životní styl, ale má i své nevýhody.

Váš metabolismus se zastaví

Jedním z hlavních faktorů, které je třeba vzít v úvahu, je skutečnost, že alkohol má při metabolismu přednost před ostatními zdroji paliva.

Vaše tělo vnímá alkohol jako toxin (oprávněně). Chce ho co nejrychleji dostat z těla ven, a tak dává játrům práci s detoxikací a metabolizaci veškerého alkoholu v krevním oběhu.

Zatímco se alkohol spaluje, nemůžete spalovat ani jiné makroživiny. To znamená, že spalování tuků jde do pozadí.

A aby toho nebylo málo – alkohol je zdrojem prázdných kalorií. To znamená, že zabírá spoustu potenciálu pro spalování paliva, ale nepřináší žádné živiny. A při 7 kaloriích na gram se tyto prázdné kalorie mohou rychle hromadit.

Při keto se rychleji opijete

Při ketogenní dietě se opijete mnohem rychleji. To je skvělé, pokud se chcete opít, aniž byste konzumovali příliš mnoho sacharidů, ale také vás to může zaskočit, pokud to nečekáte.

Pokud máte sacharidy v těle během pití, zpomalují proces metabolismu alkoholu. Vzhledem k tomu, že jíst keto stravu znamená, že nemáte přebytečný krevní cukr, který se potuluje kolem, alkohol má volnou cestu přímo do jater. To znamená, že se můžete opít opravdu rychle.[*]. Znamená to také, že rychleji vystřízlivíte.

Pokud s keto začínáte, zkuste snížit příjem alkoholu na polovinu a snažte se pít pomaleji, dokud nezjistíte, jaká je vaše nová tolerance.

Může bránit hubnutí

Alkohol vypíná spalování tuků, dokud je v těle. Vaše tělo dokáže metabolizovat přibližně jeden nápoj alkoholu za hodinu, takže pokud si dáte tři nebo čtyři nápoje – to jsou tři nebo čtyři hodiny, kdy je spalování tuků vypnuto.[*].

Pokud si dáte pár skleniček týdně, není to nic hrozného. Pokud však pijete pravidelně, možná významným způsobem sabotujete své cíle v oblasti odbourávání tuků.

Kromě maximalizace procesů spalování tuků je dalším důležitým dílem skládačky hubnutí sebekontrola. Alkohol vám sice může skvěle pomoci dostat se z hlavy, ale někdy dělá svou práci až příliš dobře.

Alkohol také snižuje sebekontrolu a zvyšuje rizikové chování.[*][*][*], což znamená, že je pravděpodobnější, že si po noci plné alkoholu ve dvě hodiny ráno skočíte na pizzu. To vás vyřadí z ketózy a hodně zpomalí hubnutí, takže na to myslete, až půjdete pít.

Kocovina může být při dietě keto horší

Keto může zhoršit i kocovinu. Pokud jste již na keto adaptováni, jste nejspíš zvyklí cítit se docela fantasticky. Jasná hlava, skvělá energie, žádné protivné chutě, které by vás rozhodily – žijete si svůj sen.

Alkohol dehydratuje a vaše tělo zadržuje méně vody, když jedete na ketonech. Když vaše tělo ukládá sacharidy ve formě glykogenu, ukládá spolu s nimi i vodu. [*].

Když jste keto, nenosíte tolik vody, protože pracujete s tukem, který nepotřebuje vodu k ukládání. Proto během prvních pár týdnů na keto ztratíte několik kilogramů vody.

Tipy, jak se vyhnout nevýhodám

Kromě toho, že si vždy vybírejte alkohol s nízkým obsahem cukru, použijte tyto další tipy, jak se vyhnout nevýhodám alkoholu při keto dietě:

Zůstaňte hydratovaní

Předejděte kocovině tím, že budete střídat alkoholické nápoje s vodou. Před spaním také vypijte alespoň 8 uncí.

Snězte nějaké jídlo

Alkohol, který pijete, vás s největší pravděpodobností zasáhne více, když jste v ketóze. Ujistěte se, že máte něco v žaludku, abyste zpomalili proces vstřebávání. Keto jídlo nezpomalí metabolismus alkoholu tak jako jídlo bohaté na sacharidy, ale i tak pomůže.

Aktivní uhlí

Užívání aktivního uhlí před pitím nebo během pití může pomoci absorbovat některé toxiny, které obsahují mnohé alkoholické nápoje.

Aktivní uhlí neabsorbuje alkohol, ale může na sebe vázat jiné toxické vedlejší produkty kvašení z alkoholických nápojů a vyloučit je z vašeho organismu dříve, než je vstřebáte do těla.[*].

K odvrácení kocoviny užívejte ke každému nápoji dvě kapsle aktivního uhlí. Druhý den ráno je to velký rozdíl.

Sečteno a podtrženo: Je šampaňské keto?

Šampaňské a další vína s nízkým obsahem sacharidů mohou být ketogenní, pokud si vyberete správný druh.

Na etiketě hledejte označení „brut“ nebo „extra suché“, případně se držte keto alkoholu, jako jsou tmavé nebo čiré likéry.

Vyhýbejte se sladkým míchaným nápojům, zpomalte pití, abyste kompenzovali rychlejší metabolismus alkoholu při keto a ujistěte se, že pijete hodně vody, abyste se druhý den ráno vyhnuli kocovině.

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Časté dotazy

Sacharidy v šampaňském: Je šampaňské keto?

Šampaňské samo o sobě neobsahuje sacharidy, takže z hlediska ketózy by se dalo říct, že ano, šampaňské je keto-friendly. Nicméně je důležité si dát pozor na to, s čím šampaňské konzumujete, například sladké přílohy nebo dezerty mohou obsahovat sacharidy, které by mohly ovlivnit ketózu.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *