Kolik sacharidů je v bramborových lupíncích?

Bramborové lupínky a jejich obsah sacharidů

Bramborové lupínky mají ve svém složení přibližně 20-25 gramů sacharidů na 100 gramů produktu.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Pokud jde o bramborové lupínky, existuje více než dost druhů, ze kterých si můžete vybrat. V obchodě s potravinami jsou brambůrkům věnovány celé uličky, takže výběr může být ohromující.

Čím to je, že jsou bramborové lupínky tak návykové? Jsou tenké a křupavé, mají nádech soli a nabízejí uspokojivé křupání. Stejně jako někteří lidé mají chuť na sladké, někteří lidé prostě nesnesou pomyšlení, že by se měli vzdát křupavých slaných pochutin.

Pokud bramborové lupínky patří mezi vaše oblíbené potraviny, máme pro vás nepříjemnou zprávu: Všechny druhy brambor, včetně chipsů, jsou při keto dietě zakázány.

Níže se dozvíte, proč byste se jim měli vyhýbat, a několik možností nízkosacharidového občerstvení, které si můžete dopřát místo nich.

Proč nejsou bramborové lupínky vhodné pro keto?

Než se bramborové lupínky nakrájí na plátky a usmaží do křupava, jsou přirozeně kořenovou zeleninou. Bramborové lupínky mají v západních zemích obrovskou tradici již po staletí, poprvé se objevily v kuchařské knize „Věštba kuchařky“ z roku 1817.

V roce 1910 se začaly vyrábět ve velkém a společnost Mikesell’s Potato Chip Company v Daytonu ve státě Ohio byla oficiálně uznána za první firmu, která tuto křupavou pochoutku začala podávat.

Existují dva hlavní důvody, proč bramborové lupínky nejsou vhodné pro nízký obsah sacharidů.

Zaprvé jsou silně zpracované a obsahují nezdravé složky, kterým by se měla vyhýbat široká populace (nejen ti, kteří drží nízkosacharidovou dietu). Za druhé, mají jednoduše příliš vysoký obsah sacharidů na to, aby se vešly do keto diety, a to i v domácí verzi.

#1: Bramborové lupínky jsou silně zpracované

Komerční značky velkých jmen v průběhu let proměnily bramborové lupínky v silně zpracovanou potravinu. Jakmile jsou brambory nakrájeny na plátky, obvykle projdou procesem chemického barvení a poté se několik minut smaží v horkém oleji. Po dokončení tohoto procesu se brambory rozloží, aby vychladly a uschly.

Bohužel oleje používané ke smažení bramborových lupínků nejsou vhodné pro keto. Většina značek používá ke smažení bramborových lupínků kukuřičný, sójový nebo řepkový olej – žádný z nich není při keto dietě povolen.

#2: Bramborové lupínky patří mezi potraviny s vysokým obsahem sacharidů.

Jeden sáček klasických bramborových lupínků Lay’s obsahuje 160 kalorií. Stejný sáček obsahuje 10 gramů celkového tuku, 2 gramy bílkovin a 15 gramů sacharidů.[*]. Další oblíbené příchutě bramborových lupínků, jako jsou bramborové lupínky se zakysanou smetanou a cibulí a se solí a octem, obsahují také 15 gramů sacharidů.[*][*].

Ale co jiné, zdravější verze bramborových lupínků? Bohužel mají stále příliš vysoký obsah sacharidů na to, aby se daly považovat za keto.

Jedna porce (malý sáček) bramborových lupínků Lay’s pečených v troubě má méně kalorií než tradiční verze (120 oproti 160), ale ve skutečnosti obsahuje více sacharidů – konkrétně 23 gramů.[*].

Bramborové lupínky vařené v konvici mají 16 gramů sacharidů a přesně stejné množství kalorií jako originální bramborové lupínky.[*].

A když už se snad při keto vyhýbáte všemu, co je inzerováno jako „nízkotučné“, je třeba říci, že sáček bramborových lupínků Lay’s Kettle Cooked 40% Less Fat má v jednom sáčku 20 gramů sacharidů.[*].

I kdybyste si v pohodlí vlastní kuchyně připravili domácí bramborové lupínky, přidali keto-friendly olej (například kokosový nebo avokádový) a drželi se tří hlavních ingrediencí (brambory, olej a mořská sůl), tato svačina by stále nebyla low carb friendly.

Brambory, stejně jako ostatní kořenová zelenina, mají vysoký obsah sacharidů (obvykle 24 gramů čistých sacharidů na porci) a v glykemickém indexu se řadí vysoko. Brambory totiž dokáží zvýšit hladinu cukru v krvi více než krajíc bílého chleba.[*].

Křupavé svačinky místo brambor

Obecně platí, že při keto dietě je třeba se vyhýbat většině slaných a křupavých svačinek. Patří mezi ně zdravé náhražky bramborových lupínků, včetně kukuřičných lupínků, tortillových lupínků, plantainových lupínků, sladkých bramborových lupínků a ano, i těch zelených fazolových „chipsů“, které dnes najdete téměř v každém obchodě s potravinami.

Pokud opravdu toužíte po křupavé svačině, nejlepší možností je konzumovat syrovou zeleninu s přílohou hummusu nebo guacamole. Můžete si také zkusit připravit tyto domácí keto kale chipsy.

Bramborovým lupínkům byste se při nízkosacharidové dietě měli vyhýbat

Chipsy jsou sice chutné, ale zdaleka je nelze zařadit mezi potraviny s nízkým obsahem sacharidů. Kromě toho, že mají negativní vliv na vaše zdraví, můžete s těmito křupavými slanými pochoutkami snadno překročit příjem sacharidů.

Při keto dietě byste se měli vyhýbat i domácím bramborovým lupínkům, stejně jako tortillovým, kukuřičným a plantainovým chipsům. Místo toho konzumujte syrovou zeleninu nebo si vyrobte vlastní kapustové chipsy. Další nápady na svačinky, kterými můžete nahradit svůj oblíbený sáček chipsů, najdete v těchto receptech vhodných pro keto.

 

diety

Často kladené otázky

Kolik sacharidů je v bramborových lupíncích?

V bramborových lupíncích je asi 15-20 gramů sacharidů na 100 gramů produktu.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *