Jak je ketogenní dieta tajemstvím trvalé energie

 

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Už vás nebaví cítit se stále unavení?

Zažíváte přívaly energie, které vrcholí po jídle a prudce klesají, když dlouho nejíte?

Schovávají vaši přátelé a rodina svačiny, abyste nikdy nepřekročili hranici kocoviny a nestali se monstrem?

Chápu to.

Taky jsem tam byla.

Než jsem se v tom vyznala, řídila jsem se starou radou, že by se mělo jíst pět nebo šest malých jídel během dne. Přesto jsem nějakým způsobem měla dostatek energie na jakoukoli činnost jen tehdy, když jsem jedla.

I když existuje řada různých faktorů, které mohou ovlivnit to, jak se cítíte unavení, pokud se můžete ztotožnit se situací, kterou jsem právě popsal, možná váš jídelníček potřebuje jen úpravu.

Abych vám s tím pomohl, podělím se s vámi v dnešním průvodci o to, co může být na vině a jak to napravit.

Dotknu se také toho, jak se při přechodu na keto stravu mění vaše energetická hladina, abyste měli lepší představu o tom, co můžete očekávat.

Pro začátek je důležité nejprve pochopit, co se děje.

Jak vás dieta s vysokým obsahem sacharidů unavuje

Ve standardní americké dietě (SAD) jsou sacharidy králem.

Pokud jídlo nezačíná sacharidovým základem (např. těstoviny nebo rýže), obvykle je má jako přílohu (např. bramborovou kaši, kukuřici nebo fazole).

Problémem je, že vysoký příjem těchto makroživin může být škodlivý pro vaši energetickou hladinu.

Když jíte sacharidy, škroby, které se v nich nacházejí, se přeměňují na molekuly jednoduchého cukru neboli glukózy.

Vaše tělo pak glukózu vstřebává a dodává vám energii.

K tomu však potřebuje inzulín, který produkuje slinivka břišní, aby glukózu přesunul z krevního řečiště do buněk a ty ji využily.

Jakmile se tedy hladina glukózy v krvi zvýší, uvolní se inzulín, aby pomohl přenést tento nový příliv energie do důležitých buněk ve vašem těle.

Tento proces také pomáhá snížit hladinu glukózy v krvi zpět na normální hodnotu.

Jakmile jich má vaše tělo dostatek, vyšle signál játrům a svalovým tkáním, aby uložily přebytečnou energii neboli glukózu na později. Inzulín také vyšle další signál játrům, kterým jim dá najevo, že vaše zásoby glukózy jsou nyní plné.

To však pouze v případě, že vše probíhá v pořádku. Pokud máte inzulinovou rezistenci nebo sníženou citlivost na inzulin, vaše tělo má problém tuto energii vstřebat.

Má také potíže se správným zpracováním inzulínu a nakonec potřebuje více abyste mohli vykonat svou práci a dostat molekuly glukózy do buněk. Vaše slinivka břišní tento problém vycítí a vytvoří příval inzulínu, aby se pokusila vyrovnat s požadavky a vyrovnat hladinu cukru v krvi.

Přesto to ne vždy stačí k tomu, abyste se s tímto úkolem vypořádali. Někdy vám v krvi zůstane nadbytek glukózy.

Když se to stane, pocítíte hned obrovský příliv energie, ale po něm rychle následuje velký pokles opačným směrem.

Cítíte se ospalí a máte chuť na další energii v podobě cukru a sacharidů..

A není nutné mít inzulinovou rezistenci (IR), aby k tomu došlo. V mém případě jsem po jídle pociťovala každý inzulínový výkyv, ale po mnoha testech jsem stále nebyla považována za inzulínově rezistentní.

Protože jsem tedy neustále zažívala tyto šílené vzestupy a poklesy během dne a vždy jsem se cítila unavená a hladová, rozhodla jsem se udělat malý experiment:

Snížila jsem množství sacharidů a místo nich přidala zdravé tuky, abych zjistila, jak se situace změní. A rozhodně se změnily.

Všiml jsem si, že se mi výrazně zlepšila hladina energie a už jsem nezažíval odpolední energetické propady, které mi znemožňovaly soustředit se a dokončit práci později během dne.

Také jsem neměl potřebu svačit 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

A měl jsem stálou energii, místo abych byl nedobrovolně připoután k energetické horské dráze poháněné sacharidy, na kterou jsem byl zvyklý.

Jak a proč vám tedy tento zásadní přechod od sacharidů k tukům přináší více energie?

Vědecké poznatky o tom, jak ketogení dieta zlepšuje energii

Při běžné SAD je vaše tělo naučeno využívat sacharidy.

Stává se primárním zdrojem paliva a vy se cítíte unavení a pomalí, dokud nedostanete další zásobu sacharidů (neboli cukru).

Tento způsob stravování vytváří začarovaný kruh, který může vést k přejídání, nízké energii a ukládání tuku.

Při ketogení dietě se s těmito problémy nebudete potýkat.

Namísto sacharidů budete své tělo zbavovat přebytečných zásob a doplňovat je zdravými tuky.

Průměrný člověk na SAD sní každý den přibližně 225 gramů sacharidů. Při keto dietě je to méně než 50 gramů.

To nutí vaše tělo přejít do stavu „adaptace na tuky“, kdy se při získávání energie spoléhá na tukové zásoby namísto sacharidů.

Vaše tělo na vás nebude křičet, že chce více energie; může kdykoli sáhnout do svých zásob (tuku).

Místo poklesů během dne si budete užívat stálý a rovnoměrný přísun energie, protože vám nebude stoupat hladina cukru v krvi.

Pak se budete moci jednou provždy rozloučit s odpoledními propady energie a obávanou kocovinou, která otravuje vaši rodinu i kolegy. Abyste se však dostali do tohoto slavného bodu, musíte přejít od závislosti na sacharidech jako palivu k provozu na tuky.

Pokud o keto dietě uvažujete, podívejte se na tohoto průvodce, který vám pomůže vykročit tou správnou nohou.

Abyste věděli, co můžete očekávat, pojďme si dále říci, jaká bude vaše energetická hladina během přechodu na keto dietu.

Keto energie: Co můžete během přechodu očekávat?

V závislosti na tom, jak bohatý byl váš jídelníček na začátku, může být přechod na keto stravu snadný nebo naopak náročný, což může rozhodně ovlivnit vaši energetickou hladinu.

Pokud patříte k těm nešťastníkům, může u vás přechod způsobit keto chřipku, což je stav, který se podobá normální chřipce (představte si: bolesti žaludku, nevolnost, podrážděnost, zmatenost, mozková mlha atd.).

Je to jen způsob, jakým vaše tělo přechází od využívání sacharidů k získávání energie ke ketóze.

Během této doby se nemusíte cítit nejlépe a pravděpodobně nebudete mít mnoho energie.

Při přechodu je nejlepší se uklidnit a věnovat se lehčím aktivitám, a to jak psychicky, tak fyzicky.

U některých lidí může toto období trvat jeden či dva dny nebo i několik týdnů. Je však třeba mít na paměti, že je pouze dočasné.

Jakmile přejdete na ketózu, nebudete tyto příznaky ani drastické změny v hladině energie pociťovat.

Většina lidí si však začne všímat rozdílu v hladině energie hned po přechodu na ketózu.

To znamená, že se můžete začít cítit lépe během několika dní nebo zhruba za dva týdny.

A na rozdíl od energetických výkyvů způsobených sacharidy vám tato nově nalezená energie vydrží tak dlouho, dokud zůstanete v ketóze.

Pro čtenářky mám jedno upozornění, které proberu v další části, a to ohledně načasování přechodu na keto s menstruačním cyklem.

Chlapi, můžete přeskočit a podívat se, jak vám exogenní ketony mohou pomoci na vaší cestě ke keto.

Keto energie a ženské hormony

Pokud jste v plodném věku, může váš cyklus způsobovat velké výkyvy v hladině energie.

V prvních dvou týdnech a v období před ovulací je hladina estrogenu vyšší, což znamená, že budete mít více energie, lepší náladu a u některých i větší společenskost. Jakmile však nastane ovulace a vy začnete vstupovat do třetího a čtvrtého týdne cyklu, všechny sázky jsou pryč.

Jakmile ve vašem těle klesne hladina estrogenu a zvýší se hladina progesteronu, vaše energetická hladina obvykle klesne.

V tomto období také častěji pociťujete hlad a chuť na sacharidy a sladké.

Proto je obzvláště důležité zvýšit příjem tuků a bílkovin (zde jen mírně), abyste zahnali otravné chutě na sacharidy ve třetím a čtvrtém týdnu cyklu.

Je však také dobré vyhnout se v tomto období přechodu na keto dietu, pokud je to možné.

Vzhledem k tomu, že už tak máte málo energie, není nejchytřejší zatěžovat své tělo ještě více tím, že ho nutíte současně přepínat i zdroje energie.

Ve skutečnosti je lepší přejít během prvního nebo druhého týdne cyklu, abyste ve třetím týdnu měli dostatek energie na jeho zvládnutí a nepotřebovali rychlé sacharidy.

Pokud však potřebujete trochu pomoci, existuje ještě jedno tajemství, které vám přechod na keto výrazně usnadní: exogenní ketony.

Vše, co potřebujete vědět o doplňování exogenních ketonů

Když vaše tělo přestane využívat sacharidy k získávání energie, začne místo toho produkovat ketony z uloženého tuku.

Tyto molekuly se pak používají jako palivo pro mozek i tělo.

Když tedy snížíte příjem sacharidů, vaše tělo si vytvoří tyto ketony, které vám dodají energii. K tomu však dochází až po přechodu na keto.

Do té doby se vaše tělo bude stále snažit zjistit, co se děje a který zdroj energie použít. To je přesně to, co vede ke krkolomné keto chřipce.

Jedním ze super snadných způsobů, jak bojovat s tímto někdy pomalým přechodem, je začít doplňovat exogenní ketony.

Exogenní znamená „mimo tělo“, takže exogenní ketony jsou jednoduše ketony, které můžete přidat do své stravy, abyste si usnadnili rychlejší ketózu.

Nejenže vám to pomůže cítit se lépe fyzicky a dodá vám to více energie, ale může to také bojovat proti mozkové mlze a špatné náladě, které mohou být s přechodem spojeny.

Nyní už nemusíte čekat, až budete mít fyzickou a duševní energii, kterou vám keto slibuje dodat.

Exogenní ketony jsou také ideální pro chvíle, kdy to trochu přeženete s bílkovinami nebo sacharidy (zdravíme vás na dovolené!).

Jejich doplněním můžete rychleji přejít zpět do ketózy a snížíte nepříjemné vedlejší účinky při přechodu.

Keto Energy je trvalá energie, kterou potřebujete právě teď

Nyní, když máte lepší představu o tom, jak mohou sacharidy ovlivnit hladinu vaší energie, budete lépe vybaveni k tomu, abyste situaci co nejdříve napravili.

Pokud vás tedy nebaví cítit se unavení a nechcete nic jiného než dát sbohem kocovině, změňte svůj primární zdroj paliva ze sacharidů na zdravé tuky a budete si užívat trvalé energie v keto režimu.

Dámy, mějte na paměti, že i když může být lákavé přejít na keto stravu hned, pokud tak učiníte ve třetím nebo čtvrtém týdnu cyklu, bude pro vás přechod mnohem těžší.

Přehodnoťte tuto myšlenku a místo toho střílejte první nebo druhý týden a poděkujte mi později.

Možná také zjistíte, že během přechodu není vaše hladina energie tak vysoká, jak jste očekávali, a to je v pořádku – vaše tělo mění zdroje paliva, což není snadné.

Dejte tomu čas a ujistěte se, že dodržujete makra i kalorie, a v ketóze budete co nevidět.

Tento proces vám může usnadnit i doplňování exogenních ketonů, které vám pomohou dosáhnout ketózy rychleji.

Co tedy uděláte se vší svou přebytečnou ketoenergií?

 

diety

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *