|

10 Výhod esenciálních olejů: Co potřebujete vědět

10 Výhod esenciálních olejů: Co potřebujete vědět

Esenciální oleje jsou přírodní vonné látky získávané z rostlin. Mají široké využití v aromaterapii, kosmetice a domácí péči. Zde je seznam 10 hlavních výhod esenciálních olejů:

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Pokud RÁDI sundáváte víčko ze svého oblíbeného aromaterapeutického esenciálního oleje a vdechujete vůni, dokud vám nepronikne do zadní části nosních dírek, jste náš typ člověka! A jste na správném místě, abyste pochopili výhody esenciálních olejů, které vás obklopují pokaždé, když ke svým milovaným olejům přičichnete.

Než se však vrhneme na 10 hlavních výhod esenciálních olejů, které NUTNĚ potřebujete znát, podívejme se na základní informace o esenciálních olejích.

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje, známé také jako aromatické oleje, jsou koncentrované rostlinné výtažky, které podporují zdraví těla, mysli a ducha. Běžně se spojují s aromaterapií a nejlepší esenciální oleje se získávají z nejčistších a nejléčivějších částí rostlin, květin, bylin nebo stromů. Mezi výhody aromaterapie patří možnost pomoci při léčbě a prevenci zdravotních potíží (např. nespavost, deprese, úzkost, kožní onemocnění, zažívací potíže, bolesti hlavy, menstruační potíže, únava). BEZ léků a drsných chemikálií.

Aromaterapeuti uvádějí, že esenciální oleje můžete používat třemi prospěšnými způsoby:

 • Inhalace (skvělé při zdravotních problémech)
 • Aplikace na kůži (pozor: zde je nutná opatrnost)
 • Vůně do bytu a čištění.

Nyní, když jste pochopili základy aromaterapie, se podívejme na 10 výhod používání esenciálních olejů pro zdraví a pohodu – a jak je používat.

#Přínos esenciálního oleje č. 1 – úleva od nachlazení 

Esenciální oleje mohou přinést úlevu od příznaků nachlazení a návalů. Ve skutečnosti mohou dokonce pomoci léčit základní patogeny (viry, bakterie, plísně), pokud si vyberete správný esenciální olej. Existuje mnoho studií odhalující účinky esenciálních olejů na imunitní systém, což znamená, že je můžete bez obav používat jako součást léčby nachlazení a chřipky.

Blahodárné éterické oleje při nachlazení a chřipce:

 • Eukalyptus: přidejte 1-2 kapky do horké vody a vdechujte páru.
 • Geránium: přidejte 1-2 kapky oleje do horké koupele a namočte se do vody.
 • Máta peprná: přidejte 2 kapky do 3 lžic nosného oleje, například kokosového, z meruňkových jader nebo hroznového, a potřete si jím hrudník.

#2 Přínos esenciálních olejů – hlubší spánek

Když špatně spíte, začínají se objevovat další zdravotní problémy. Můžete být náchylnější ke kašli a nachlazení, vaše nálady mohou začít kolísat, vaše pleť může vypadat unaveně a z dlouhodobého hlediska můžete být dokonce více náchylnější k infarktu, problémy s krevním tlakem a další závažné stavy.

Pokud trpíte nespavostí nebo jinými zdravotními potížemi, které narušují váš spánkový režim, obraťte se na svého lékaře, aby vás dále vyšetřil. Pokud však nemůžete spát z jiných důvodů, jako je stres nebo faktory životního stylu, mohla by vám prospět terapie esenciálními oleji.

Levandule je zdaleka jedním z nejlepších esenciálních olejů pro spánek. Prospěje vám, když přidáte 1 kapku esenciálního oleje do 1 lžičky nosného oleje a nanesete si ho před spaním na nohy, nebo si můžete napustit horkou koupel, která obsahuje 2 kapky levandulového esenciálního oleje. Pokud vám není příjemné používat oleje na kůži, můžete přidat esenciální olej do difuzéru nebo přidat několik kapek na povlak polštáře před spaním.

#3 Přínos esenciálního oleje – Snížení úzkosti

Inhalace esenciálních olejů pomáhá stimulovat psychologické reakce v mozku. Když se molekuly dostanou nosem do mozku, může to ovlivnit limbický systém, který reguluje vaše emoce, hormony, paměť a krevní tlak.

Při inhalaci správného oleje může jeho účinek na limbický systém způsobit, že se budete cítit klidnější, šťastnější nebo soustředěnější. Některé oleje mohou mít dokonce schopnost zvyšovat úroveň motivace a zklidňovat úzkost, což z nich činí skvělý doplněk každé léčby. zvládání stresu postupy, které jste si již osvojili.

Pokud hledáte éterické oleje, které vám pomohou při úzkosti nebo vám zlepší náladu, zkuste použít levandulový, šalvějový, heřmánkový nebo růžový éterický olej. Jasmínový olej vám pomůže uvolnit se, aniž by vás uspával. Pokud chcete velmi rychle zlepšit náladu, zkuste použít esenciální oleje ze sladkého pomeranče, rozmarýnu nebo máty peprné v difuzéru. V kombinaci s každodenním řízená meditace a budete v nebi!

#4 Přínos esenciálního oleje – šťastnější pleť

Používání esenciálních olejů může vést ke šťastnější a zářivější pleti. To proto, že esenciální oleje vám zpřístupní svět protizánětlivých vlastností, vyrovnávání kožního mazu, hydratace a hojení pleti.

Chcete-li tyto výsledky přijmout, můžete:

 • aplikovat je lokálně na zápěstí
 • zařaďte je do své kosmetické rutiny
 • krásy/masážní terapeut je může začlenit do svých sezení, můžete získat přístup ke světu protizánětlivých vlastností, vyrovnávání mazu, hydrataci a hojení pokožky, když přijmete esenciální oleje.

Jedno upozornění…

Vzhledem k vysoké koncentraci jsou éterické oleje obecně příliš silné na to, abyste je používali přímo na pokožku – zejména na obličej. Esenciální oleje byste měli vždy míchat s nosnými oleji, které jsou bezpečné pro lokální použití. K těm, které rozhodně nelze použít přímo na obličej, patří máta peprná, tea tree, levandule, citron, eukalyptus, zimostráz a rozmarýn. Pokud si nejste jisti, zda je olej vhodný pro lokální použití, nebo jak jej nejlépe naředit, poraďte se před aplikací s odborníkem.

Oblíbené nosné oleje pro TĚLO jsou např:

Oblíbené rostlinné oleje na obličej jsou:

 • Šípek
 • Hroznové semínko
 • Konopí
 • Arganové
 • Rakytník řešetlákový.

Při míchání éterických olejů s nosnými oleji pro aplikaci na pokožku* smíchejte 1 kapku éterického oleje do 1 čajové lžičky nosného oleje. To pomůže oleji správně se vstřebat do krevního oběhu, kde může působit na vaše tělo a mnoho jeho systémů. V závislosti na oleji může jít o trávicí systém, oběhový systém, endokrinní systém a další.

*Směs vždy skladujte v hnědé skleněné nádobě, aby byla chráněna před slunečním zářením.

#5 Přínos esenciálních olejů – svěžejší místnosti

Esenciální oleje jsou ideálním způsobem, jak osvěžit místnost bez použití chemických látek. Stačí pár střiků oblíbené směsi esenciálních olejů, aby se nudná a nezajímavá místnost proměnila v prostor plný atmosféry, který dodá energii každému, kdo do něj vstoupí.

Chcete-li si vyrobit vlastní osvěžovač místnosti, přidejte 10-12 kapek vybraného esenciálního oleje do lahvičky s rozprašovačem naplněné polovinou šálku vody. Protřepejte ji a postříkejte místnost. Oleje můžete také smíchat a vytvořit si tak vlastní vůni. Mezi nejlepší esenciální oleje pro provonění domácnosti patří růže, sladký pomeranč, levandule nebo citron.

Pokud se vám nechce vyrábět vlastní osvěžovač místnosti, můžete místo toho vždy použít difuzéry. Elektrické difuzéry nebo malé keramické difuzéry s čajovou svíčkou jsou skvělým způsobem, jak provonět domov pomocí esenciálních olejů. Upozornění: hořáky na esenciální oleje, které používají svíčky, mohou představovat nebezpečí požáru. Svíčku vždy uhaste, než opustíte místnost, a neumisťujte je na místa, kde by je mohly převrhnout děti nebo domácí zvířata.

#6 Výhoda esenciálních olejů – čištění podlah bez chemických látek

Můžete mít zářivě čistý dům bez bakterií, aniž byste museli utrácet spoustu peněz za komerční čisticí prostředky na podlahy. Některé z nejúčinnějších čisticích prostředků jsou totiž založeny na výtažcích z esenciálních olejů. Existuje mnoho studií, které ukazují výhody esenciálních olejů pro úklid bez použití chemických látek, a je zajímavé, že nedávné studie odhalily výhody použití antimikrobiálních olejů, např. eukalyptu.

Chcete-li mít čisté podlahy bez chemikálií, zvolte oleje s antimikrobiálními a dezinfekčními vlastnostmi, např. eukalyptový, borovicový, hřebíčkový a citronový olej. Několik kapek těchto olejů můžete přidat do vody při vytírání podlah, abyste získali svěží vůni, která vydrží po celý den.

#7 Přínos esenciálních olejů – třpytící se okna a zrcadla

Je čas zbavit se zapáchajících čisticích prostředků na okna a zrcadla na chemické bázi.

Místo toho je můžete nahradit lahodně vonícími čisticími prostředky s esenciálními oleji, které umí odstranit mastnotu a špínu.

Chcete-li vytvořit smíchejte 1,5 šálku vody, 1 šálek bílého octa a 20 kapek citrusového esenciálního oleje, například citronové trávy, pomeranče nebo citronu. Nalijte do láhve s rozprašovačem, dobře protřepejte a nastříkejte na sklo před otřením kapesníkem nebo utěrkou z mikrovlákna.

Esenciální oleje pro koupelny

#8 Výhoda esenciálních olejů – bezpečnější ochrana proti škůdcům

Pokud máte v domě děti nebo domácí zvířata, budete chtít co nejbezpečnější formu ochrany proti škůdcům.

To proto, že mnoho komerčních přípravků na hubení škůdců na bázi chemikálií je v případě požití toxických. A děsivé je, že malé dětské tělo má nízký práh toxicity.

Naštěstí lze k hubení škůdců použít esenciální oleje.

K přirozené ochraně proti škůdcům ve vaší domácnosti:

 1. Na vatový tamponek naneste několik kapek máty peprné, tea tree nebo eukalyptu.
 2. Tu umístěte pod skříně, k odtokům nebo do skříněk – všude tam, kde se schovávají švábi nebo mravenci.

Případně můžete směs 1 šálku vody s 10 kapkami esenciálního oleje nastříkat podél podlahy, kam se štěnice dostávají. Tento postup se však NEDOPORUČUJE, pokud máte domácí zvířata nebo malé děti, které se plazí.

#9 Přínos esenciálního oleje – zdravější rostliny

Věděli jste, že esenciální oleje mohou udržet vaše rostliny šťastné a zdravé? To je skvělá zpráva, pokud rádi žijete v souladu s přírodou a raději se vyhýbáte škodlivým insekticidům. V poslední době se objevila spousta výzkumů které ukazují, že esenciální oleje jsou účinné jako insekticidy, což znamená, že mohou přirozeně odradit otravný hmyz, který okusuje vaše oblíbené rostliny.

Vyrobit si vlastní je velmi snadné! Stačí, když nakapete několik kapek rozmarýnového esenciálního oleje na terakotové květináče nebo na zeminu na vnějším okraji květináče, abyste zabránili broukům okusovat listy vašich rostlin. Můžete také smíchat šálek vody s 10 kapkami skořicového oleje a nastříkat na plevel, abyste zabránili jeho růstu. Chcete-li zabránit napadení rostlin mšicemi, smíchejte 10 kapek cedrového, mátového a peprmintového oleje do 1 šálku vody. Poté je nastříkejte na rostliny.

#10 Přínos esenciálních olejů – svěžejší povlečení

Svěží povlečení. Není nad to, když po dlouhém dni skočíte do postele a víte, že vás objímá čerstvé povlečení. Pokud si myslíte, že se vám lépe spí, když jste zachumlaní do čistého a svěžího povlečení, máte pravděpodobně pravdu jako hrom. Studie z roku 2012 zjistila, že 73 % lidí spí lépe při používání čerstvého povlečení.

Pokud chcete rychle osvěžit své povlečení, potřebujete sprej na prádlo, který používá esenciální oleje. Můžete si vyrobit vlastní sprej na prádlo kombinací 10 kapek vybraného esenciálního oleje se 2 polévkovými lžícemi vilínu nebo vodky a 6 polévkovými lžícemi vody. Dobře protřepejte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Před složením povlečení vždy nechte zcela zaschnout a před použitím vyzkoušejte na místě na jemných nebo jednobarevných tkaninách.

Bezpečnostní opatření pro esenciální oleje

Pokud se těšíte, až se vydáte do úžasného světa esenciálních olejů, je důležité, abyste také rozuměli bezpečnostním opatřením. Je to pro vaši bezpečnost a bezpečnost vaší rodiny 🙂.

 • Vyhněte se používání esenciálních olejů, pokud jste těhotná, kojíte nebo máte nějaké nediagnostikované zdravotní potíže.
 • Nikdy nepozřete esenciální oleje
 • Před aplikací na velké plochy pokožky vždy proveďte náplasťový test masážních/obličejových směsí esenciálních olejů.
 • Některé esenciální oleje zvyšují fotosenzitivitu a zvyšují náchylnost ke spálení. Z tohoto důvodu se vyhněte jejich používání na pokožku před vystavením slunečnímu záření nebo UV záření.
 • Esenciální oleje nejsou bezpečné pro domácí zvířata, malé děti, děti a starší osoby. Nepoužívejte tyto oleje na lůžkoviny nebo nábytek, který používají domácí zvířata nebo děti, na podlahu nebo na kůži či srst. Používáte-li oleje k provonění, stříkejte je, když zvíře nebo dítě není v místnosti, aby se mohly odpařit, a zvažte, zda pro domácí zvířata zajistit místnost bez vůně.
 • Difuzéry s esenciálními oleji používejte vždy v dobře větraných prostorách a difuzéry na 30 minut vypněte, abyste si mohli udělat přestávku.
 • Po smíchání nebo použití éterických olejů si důkladně umyjte ruce.

 

diety

10 Výhody esenciálních olejů: Co potřebujete vědět

Jaké jsou výhody esenciálních olejů?

Esenciální oleje mají mnoho pozitivních účinků na tělo i mysl. Například zlepšují náladu, uklidňují stres, podporují imunitní systém a mohou být využity ve všedním životě při vaření, čištění domácnosti a péči o tělo.

Jak se esenciální oleje používají?

Esenciální oleje mohou být aplikovány na kůži, inhalovány nebo rozptýleny do vzduchu pomocí difuzérů. Je důležité dodržovat správné dávkování a používat kvalitní oleje od ověřených výrobců.

Jsou esenciální oleje bezpečné pro každého?

I když jsou esenciální oleje přirozené, mohou vyvolat alergickou reakci u některých jedinců. Je také třeba dbát na správné použití v těhotenství, u dětí a u lidí s určitými zdravotními potížemi. Před použitím je vhodné se poradit s odborníkem.

Jaké jsou nejoblíbenější esenciální oleje?

Mezi nejoblíbenější esenciální oleje patří levandule, rozmarýn, tea tree, máta, eukalyptus, citron, ylang-ylang, levandulový čaj, pomerančový olej a jasmín. Každý olej má své specifické účinky a aplikace.

Kolik esenciálního oleje se má použít?

Dávkování esenciálního oleje závisí na konkrétním oleji a účelu použití. Obecně platí, že je lepší začít s nižší dávkou a postupně ji zvyšovat, pokud je to zapotřebí.

Kde se dají esenciální oleje zakoupit?

Esenciální oleje lze zakoupit v specializovaných obchodech s přírodními produkty, v lékárnách nebo online. Je důležité vybírat kvalitní a certifikované produkty.

Lze esenciální oleje smísit s jinými prostředky?

Esenciální oleje lze smísit s některými základními oleji, jako je mandlový, kokosový nebo olivový olej, nebo s jinými kosmetickými produkty. Důležité je dodržovat správné množství oleje a provést test alergické reakce před použitím.

Mohou esenciální oleje nahradit lékařskou péči?

Esenciální oleje mohou být užitečným doplňkem k lékařské péči, ale nedokážou ji zcela nahradit. Pokud máte závažné zdravotní potíže, je důležité vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Jsou esenciální oleje vhodné pro zvířata?

Některé esenciální oleje nemusí být bezpečné pro zvířata. Je důležité se poradit se veterinářem, než začnete používat esenciální oleje na zvířatech.

Jak dlouho esenciální oleje vydrží?

Trvanlivost esenciálních olejů závisí na konkrétním oleji a podmínkách skladování. Obecně platí, že oleje by měly být skladovány v temnu a chladu a při správné péči mohou vydržet několik let.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *