|

Nejlepší dieta proti akné: Jak může jídlo pomoci vyčistit vaši pleť

Nejlepší dieta proti akné: Jak může jídlo pomoci vyčistit vaši pleť

Akné může být ovlivněno nejen genetikou a hormony, ale také stravou. Správná dieta může hrát klíčovou roli v prevenci a léčbě akné. Tento článek se zaměří na nejlepší potraviny a stravovací návyky, které mohou pomoci vyčistit vaši pleť a minimalizovat výskyt akné.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Akné je něco jako varovný signál vašeho těla, že uvnitř vašeho těla není něco v pořádku.

Kromě toho, že je to nepříjemné a někdy trapné, jsou silné výskyty akné psychicky stresující a mohou se podepsat i na emocionálním zdraví.[*].

Akné může udeřit v každém věku. A to proto, že existuje několik hlavních příčin akné, od hormonálních přes genetické až po složky stravy, jako je chronická vysoká hladina cukru a inzulínu v krvi.

Pokud hledáte způsoby, jak se zbavit akné a posílit zdraví pleti, čtěte dále. Existují dobré vědecké důkazy o tom, že strava ovlivňuje akné a že změna výběru potravin může být tím největším krokem, který uděláte v léčbě tohoto nepříjemného a bolestivého kožního onemocnění.

Co je akné?

Akné (známé také jako acne vulgaris) je nejčastějším kožním onemocněním ve Spojených státech, kterým je každoročně postiženo až 50 milionů Američanů. Ve skutečnosti se s akné setkává nejméně 85 % lidí ve věku 12 až 24 let.

Ačkoli si možná myslíte, že akné je onemocnění vyhrazené pro dospívající, ve skutečnosti vás může postihnout i v dospělosti a stále častěji se vyskytuje i u dospělých žen.[*].

Zde je malý přehled toho, jak akné vzniká:

Akné postihuje tukové žlázy v kůži. Tyto žlázy, známé také jako mazové žlázy, vylučují mastnou látku zvanou kožní maz. Kožní maz se skládá z mastných kyselin, cholesterolu a sloučeniny zvané skvalen a vylučuje se proto, aby udržoval pokožku a vlasy vlhké a chráněné.

Mazové žlázy jsou všude, kde máte kůži, kromě rukou a nohou. Na různých místech těla je těchto žláz různé množství, ale nejvíce jich je na čele a bradě.

Drobné otvory v kůži, kterým se říká póry, se spojují s mazovými žlázami malými kanálky, kterým se říká folikuly. Z pórů pak vychází maz, který pokrývá pokožku.

Všechny tyto aspekty vaší pokožky: mazové žlázy, maz, folikuly a póry spolupracují, aby vaše pokožka zůstala hydratovaná a zdravá.

Ne vždy však tento systém funguje optimálně a vaše vlasy, kožní maz a kožní buňky se mohou nakonec shlukovat a vytvářet zátku. Když se to stane, bakterie v zátce mohou způsobit otok, který se změní v pupínek – jinak známé akné.

Většina lidí se s akné setkává na obličeji, krku, zádech, hrudníku a ramenou – v oblastech, kde máte nejvíce mazových žláz.[*].

Co způsobuje akné?

Kromě nahromadění odumřelých kožních buněk a kožního mazu je hlavní příčina akné stále neznámá. Existuje však několik faktorů, které mohou přispívat ke vzniku akné, např:

#1 Genetické predispozice

Genetika je důležitým faktorem při vzniku akné. Jedna studie na 200 účastnících s akné u dospělých zjistila, že 50 % pacientů mělo alespoň jednoho příbuzného prvního stupně s akné.[*].

Jiná studie shromáždila údaje od více než 5000 studentů vysokých škol, aby posoudila rizikové faktory pro vznik akné. Mezi hlavní rizikové faktory patřili příbuzní prvního a druhého stupně s akné.

Dědičnost akné byla téměř 80 % u studentů s příbuzným prvního stupně, který měl akné.[*].

#2 Androgenní hormony

Androgeny jsou steroidní hormony, které jsou zodpovědné za znaky typické pro muže, jako je ochlupení v podpaží a svalová hmota.

Ačkoli jsou tyto hormony zodpovědné za mužské znaky, androgeny má každý – nejznámější je testosteron.

Nadbytek androgenů může způsobit zvýšenou sekreci kožního mazu, který může ucpat póry a způsobit akné.[*].

To je obrovský důvod, proč se v pubertě objevuje nárůst výskytu akné – přirozený nárůst androgenů.

Androgeny u mužů mohou způsobit změny ve složení těla a růstu ochlupení a u žen se obvykle přeměňují na estrogeny, které zvyšují ženské charakteristiky.[*]. A u obou pohlaví dochází k nárůstu výskytu akné.

Ačkoli se hormonální akné nejčastěji vyskytuje u dospívajících v pubertě, androgenně podmíněné akné se může vyskytnout v kterékoli fázi života, kdy dojde k hormonální nerovnováze.

Jednou z častých příčin akné u dospělých žen je PCOS (syndrom polycystických vaječníků), onemocnění, které se obvykle rozvíjí v období kolem reprodukčního věku.

Při PCOS se u žen vyskytují vyšší hladiny androgenů než obvykle, což narušuje jejich pohlavní hormony a vede k řadě fyzických problémů – akné je jedním z nich.[*].

#3 Hormon růstového faktoru podobného inzulínu

Další hormon, inzulínu podobný růstový faktor (IGF1), se během puberty také zvyšuje a může přispívat ke vzniku akné.

IGF1 hraje v těle několik zajímavých rolí. Působí podobně jako inzulín, když máte vysokou hladinu cukru v krvi, a pomáhá při růstu kostí, což je v období puberty nezbytné.[*][*].

Existuje však také možnost, že vyšší hladina IGF-1 je zodpovědná za zvýšenou produkci kožního mazu a zánět, což může přispět ke vzniku akné.[*].

#4 Stres

Pravděpodobně si dobře uvědomujete, jaký dopad může mít stres na vaše tělo. Příliš mnoho podnětů a starostí může způsobit, že se budete cítit vyčerpaní, zamlžení a unavení – a může také přispívat k tvorbě pupínků.

Vaše pleť má důvěrný vztah k vašemu nervovému systému a reakcím na stres.

Když jste v emocionálním stresu, nervy v kůži mohou uvolňovat sloučeniny podobné neurotransmiterům, které způsobují nárůst prozánětlivých chemických látek. Tyto chemické látky vyvolávají v pokožce záněty a mohou přispívat ke vzniku akné.[*].

„I když je výzkum poměrně nový, zdá se, že existuje silná souvislost mezi stresem a vyrážkami.[*].

Má strava vliv na akné?

Strava a zdraví střev mohou hrát významnou roli při vzniku a léčbě akné.

Ačkoli je tělo každého člověka jiné, určité potraviny, které vyvolávají akné, jsou důslednější než jiné.

Strava absolutně ovlivňuje záněty a hormony. Pokud tedy chcete mít čistou pleť, je zásadní, abyste pochopili, které potraviny s největší pravděpodobností vyvolají akné.[*][*].

Zde je několik vlivů stravy, o kterých byste měli vědět, pokud bojujete s akné.

#1 Zpracované sacharidy a cukr

Existuje jasná souvislost mezi stravou s vysokým obsahem sacharidů a akné – zejména pokud jde o vysoce zpracované sacharidy a cukr.[*][*].

Potraviny s vysokým glykemickým indexem jsou potraviny, které způsobují rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi. Míra glykemického indexu potraviny plus množství zkonzumované potraviny tvoří glykemickou zátěž daného jídla.

Čím více stoupá hladina cukru v krvi, tím vyšší je glykemická zátěž. A existují určité důkazy, že strava s vysokým glykemickým obsahem může přispívat k rozvoji akné.[*].

Při konzumaci potravin, které zvyšují hladinu glukózy v krvi, dochází ke zvýšení hladiny hormonu inzulínu. Vysoká hladina inzulínu zvyšuje hladinu IGF-1 a také androgenů, dvou hormonů, které mohou vést k nadměrné tvorbě kožního mazu a hromadění tkání způsobujících akné.[*].

Inzulín může také snižovat množství proteinů, které vážou androgeny a IGF-1, což znamená vyšší koncentraci těchto hormonů způsobujících akné v těle.[*].

Naproti tomu nízkoglykemická dieta může zlepšit akné.[*].

V jedné studii podávali vědci 32 pacientům s mírným až středně těžkým akné po dobu 10 týdnů buď nízkoglykemickou dietu, nebo kontrolní dietu. Na konci zkušebního období zjistili, že u skupiny s nízkým obsahem glykémie došlo k výraznému zlepšení zánětlivých i nezánětlivých lézí akné, zmenšení velikosti mazových žláz a celkovému snížení zánětu.[*].

#2 Mléčné výrobky

Mnoho lidí anekdotickým způsobem hlásí čistší pleť, když ze svého jídelníčku odstraní mléčné výrobky. A výzkumy ukazují pozitivní korelaci mezi příjmem mléčných výrobků a výskytem akné – zejména u dospívajících.[*][*].

Mléko a mléčné výrobky mohou zvýšit hladinu IGF-1, což může aktivovat androgenní signalizaci a následně zvýšit produkci kožního mazu.[*]. To spolu se zánětlivými účinky IGF-1 může způsobit vyrážky.[*].

Mléko z mléčných výrobků také samo o sobě obsahuje mnoho hormonů podporujících růst. To dává smysl – mléko má zvyšovat růst telat. Tyto hormony však nejsou specifické jen pro mláďata krav a mohou změnit vaši hormonální aktivitu.[*].

Mnoho dojnic ve Spojených státech je také léčeno hovězím růstovým hormonem, aby se zvýšila nabídka mléka. Hovězí růstový hormon může dále zvýšit hladinu IGF-1, což by mělo za následek zvýšenou produkci kožního mazu.[*].

Pokud konzumujete mléčné výrobky, dbejte na to, aby byly s mírou, a vyhýbejte se mléčným výrobkům s hovězím růstovým hormonem.

#3 Omega-6 mastné kyseliny

Zánět je jedním z hlavních aspektů akné. Některé zdroje dokonce naznačují, že akné je ve své podstatě zánětlivé onemocnění.[*].

Druhy tuků, které jíte, hrají klíčovou roli v úrovni zánětu. A pokud jde o omega mastné kyseliny, záleží na jejich poměru.

Některé zdroje naznačují, že lidé se vyvinuli tak, že jedli stravu s poměrem omega-3 a omega-6 1:1. Naproti tomu standardní americká strava má poměr přibližně 15:1, přičemž omega-6 tuky představují naprostou většinu.[*].

S tím, jak se za posledních 100 let změnila standardní americká strava, dochází také k neustálému nárůstu obezity a chronických zánětů.

Jednou ze změn, která přispívá k nárůstu zánětlivých onemocnění, je kvalita a množství olejů bohatých na omega-6, jako je sójový olej a další rostlinné oleje.[*].

Nadměrné množství omega-6 mastných kyselin podporuje celou řadu onemocnění a je vysoce zánětlivé.[*].

Ale ještě je tu naděje – pokud zvýšíte obsah omega-3, může to pomoci v boji proti nepříznivým účinkům vysokého obsahu omega-6.

Když vědci podávali skupině pacientů s akné doplňky stravy s rybím tukem (který je bohatý na omega-3), 8 z 12 subjektů zaznamenalo výrazné zlepšení zánětu a kožních lézí.[*].

Zda omega-6 mastné kyseliny způsobují záněty, nebo potlačují protizánětlivé účinky omega-3 – to zatím není jasné. Ať tak či onak, klíčem ke snížení zánětu může být zaměření se na potraviny bohaté na omega-3 a zároveň si dávat pozor na potraviny bohaté na omega-6.[*].

#4 Západní strava

Západní strava je bohatá na zpracované sacharidy, omega-6 mastné kyseliny a nekvalitní mléčné výrobky. Není tedy překvapením, že existuje silná souvislost mezi západní stravou a akné.[*].

Nebyla identifikována žádná cesta, ale je pravděpodobné, že kombinace nekvalitních mléčných výrobků, zpracovaných sacharidů a tuků omega-6 aktivuje geny, které mohou spustit progresi akné.[*].

A nezapomeňte na smažené jídlo. Jídla smažená na nekvalitních rostlinných olejích způsobují akné a řadu dalších zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, rakoviny a úmrtnosti ze všech příčin.[*][*].

#5 Čokoláda

Je dobře známo, že mléčné výrobky a cukr, dvě složky, které se běžně vyskytují v čokoládových bonbonech, mohou spouštět IGF-1. Otázka, zda čokoláda sama o sobě způsobuje nebo zhoršuje akné, je však stále předmětem diskuse.

Ve studii in vitro vědci zjistili, že čokoláda zvyšuje zánět v buňkách spojených s akné, což naznačuje, že samotná čokoláda může hrát roli zánětu a následně akné.[*].

V jiné studii vědci podávali vysokoškolským studentům čokoládu nebo želé fazole a po 48 hodinách hodnotili vývoj akné. U studentů, kteří snědli čokoládu, došlo ke statisticky významnému nárůstu lézí akné ve srovnání se skupinou, která dostala želé fazole.[*].

Pokud se potýkáte s akné, možná by bylo dobré přidat čokoládu na seznam výrobků, kterým se vyhýbáte, alespoň na několik týdnů, abyste zjistili, zda to něco změní.

Jak může keto dieta pomoci při akné?

Keto dieta nejenže snižuje glykemickou zátěž jídla, ale prakticky ji eliminuje. Zpracované sacharidy a cukr jsou vyřazeny, stejně jako všechny obiloviny, zelenina a ovoce s vysokým obsahem sacharidů.

Keto dieta je známá tím, že snižuje hladinu cukru v krvi a inzulínovou odezvu, což také eliminuje zvýšení produkce kožního mazu související s IGF-1.

Ketony – sloučeniny, které si vaše tělo vytváří pro energii, když vám dojde uložená glukóza – jsou protizánětlivé. Beta-hydroxybutyrát (BHB), nejhojněji zastoupený keton, který vaše tělo vytváří, když jste v ketóze, má protizánětlivé vlastnosti, které mohou snížit systémový zánět a mohou pomoci při těchto vyrážkách.[*].

Top 6 potravin, které způsobují akné

Pokud se v současné době potýkáte s akné nebo se mu snažíte předejít, zkuste se nejprve vyhnout těmto potravinám, které akné vyvolávají:

 1. Vysoce zpracované potraviny (bílý chléb, bílé těstoviny, bagety).
 2. Cukr (potraviny s vysokým obsahem cukru, jako jsou sušenky, zmrzlina, cukrovinky, dorty, koláčky, pečivo).
 3. Mléčné potraviny (máslo, mléko, sýr)
 4. Rostlinné oleje s vysokým obsahem omega-6 mastných kyselin (slunečnicový olej, kukuřičný olej, sójový olej).
 5. Čokoláda
 6. Smažené potraviny

5 nejlepších potravin pro vyčištění pleti

#1: Losos

Losos a další potraviny bohaté na omega-3 makrely, sardinky, chia semínka a konopná semínka mohou pomáhat snižovat zánět.[*].

#2 Dýňová semínka

Vyzkoušejte svačinky bohaté na zinek, jako jsou dýňová semínka, kešu, hovězí maso, ústřice, krůtí maso a quinoa. Zinek může pomoci předcházet akné[*].

#3 Listová zelenina

Potraviny s vysokým obsahem těchto vitaminů A a E mohou pomoci předcházet akné[*]. Mezi jejich zdroje patří ořechy, semena, zelená listová zelenina a játra.

#4 Kurkuma

Tento zlatý kořen může zlepšit zdraví vaší pokožky díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem.[*].

#5 Zelený čaj

Zelený čaj a matcha mohou pomoci snížit produkci kožního mazu při lokálním použití a mohou mít stejný účinek při perorálním užívání, ale je třeba provést další výzkum.[*].

Další tipy na odstranění akné

Kromě úpravy jídelníčku jsou zde i další tipy týkající se životního stylu, které mohou pomoci udržet vaši pleť bez akné.

 • Dodržujte důslednou péči o pleť a myjte si ji ráno a večer, abyste udrželi póry otevřené – zejména pokud máte mastnou pleť.
 • Vyvarujte se vybírání pupínků
 • Nevystavujte pokožku nadměrnému slunci
 • Pokud máte mastné vlasy, nepoužívejte je na obličej a nezapomeňte je často mýt šamponem.
 • Po cvičení nebo pocení si umyjte obličej
 • Najděte způsoby, jak zvládat stres
 • Udržujte povlečení, a zejména povlaky na polštáře, v čistotě.

Závěr: Pomůže keto dieta na akné?

Přechod na nízkosacharidovou ketogenní dietu může pomoci při prevenci a odstraňování akné. Hormony jako inzulín a IGF-1 se podílejí na vzniku akné, protože zvyšují produkci kožního oleje a mohou vyvolat růst nadbytečných kožních buněk.

Ketogenní dieta udržuje tyto dva hormony pod kontrolou, a proto by vám mohla pomoci vyhnout se škodlivým účinkům, které mohou mít jejich vysoké hladiny na vaši pleť.[*].

Protizánětlivé účinky ketogenní diety mohou také přispět ke zklidnění pleti a vyčištění pleti.[*].

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

FAQs

Jak může dieta ovlivnit akné?

Dobrá strava může pomoci vyčistit pleť tím, že dodává tělu potřebné živiny pro zdravou pokožku a snižuje zánětlivé procesy spojené s akné.

Které potraviny bych měl(a) jíst?

Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky jako avokádo a ořechy může pomoci redukovat akné.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *