|

Výhody a nevýhody diety s nízkým obsahem vlákniny, potraviny, jídelníčky a další informace

Výhody a nevýhody diety s nízkým obsahem vlákniny

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Vláknina je již léta dobře prozkoumána pro svůj silný vliv na trávení, zdraví srdce, prevenci nemocí a další. U některých lidí však může nakládání s potravinami s vysokým obsahem vlákniny ve skutečnosti nakonec způsobit více škody než užitku. Lékaři totiž často předepisují při určitých zdravotních potížích dietu s nízkým obsahem vlákniny ve snaze dopřát trávicímu systému odpočinek a podpořit uzdravení.

Co je to dieta s nízkým obsahem vlákniny a kdo ji může potřebovat? Přináší dieta s nízkým obsahem vlákniny nějaké výhody a jaké potraviny můžete jíst, a přitom omezit příjem vlákniny?

Podívejme se na to blíže.

Kdo potřebuje dietu s nízkým obsahem vlákniny?

Dieta s nízkým obsahem vlákniny má pomoci snížit zátěž trávicího systému, snížit množství potravy procházející trávicím traktem a zmírnit příznaky trávicího traktu, jako jsou bolesti žaludku, plynatost, nadýmání a průjem.

Dieta se obvykle drží po krátkou dobu při vzplanutí zažívacích potíží, včetně:

  • Ulcerózní kolitida
  • Crohnova choroba
  • Syndrom dráždivého tračníku
  • Divertikulitida

Může být také doporučen před některými chirurgickými zákroky, jako je kolonoskopie, kolostomie nebo ileostomie. Tato dieta je někdy nezbytná i pro ty, kteří mají zúžení trávicího traktu, které může ztěžovat trávení.

U některých stavů mohou být nutné i další změny stravy. Například při ulcerózní kolitidě může lékař doporučit dodržování diety s nízkým obsahem tuku a vlákniny. Proč? Potraviny s vysokým obsahem tuku mohou u některých lidí vyvolat příznaky.

Pokud mezitím trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS), může snížení příjmu vlákniny pomoci snížit příznaky během vzplanutí, ale příznaky mohou vyvolat i jiné složky, včetně kofeinu, cukerných alkoholů nebo alkoholu.

Klady a zápory diety s nízkým obsahem vlákniny

Dieta s nízkým obsahem vlákniny je často nutná, aby si váš trávicí systém odpočinul ve stresových obdobích. Mnozí doporučují krátkodobou dietu s nízkým obsahem vlákniny zejména při IBS, divertikulitidě, ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě, zejména když dochází ke vzplanutí příznaků.

Používá se také před zákroky, jako je kolonoskopie, aby se zajistilo, že vaše střeva budou čistá.

Vláknina je však důležitá pro mnoho aspektů zdraví a je klíčovou součástí správně sestavené stravy. Ve skutečnosti byla vláknina prokázáno, že zlepšují kontrolu hladiny cukru v krvi, snižují krevní tlak a cholesterol, podporují hubnutí a zdraví zažívacího traktu. Vláknina také chrání před problémy, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD), hemoroidy, divertikulitida, zácpa a střevní vředy.

A nejen to, snížením příjmu vlákniny se z vašeho jídelníčku zcela vyřadí mnoho zdravých, na živiny bohatých potravin. Křížatá zelenina, bobulovité ovoce, ořechy, semena a celozrnné obiloviny jsou plné antioxidantů, vitamínů a minerálů, ale při dietě s nízkým obsahem vlákniny jsou obvykle vyloučeny.

Co se stane, když nebudete jíst dostatek vlákniny? Zatímco krátkodobě je dieta s nízkým obsahem vlákniny v pořádku, z dlouhodobého hlediska může být spojena s nepříznivými zdravotními účinky. Studie například ukazují, že vyšší příjem vlákniny je spojen s nižším rizikem vzniku srdečních onemocnění, diabetes 2. typu, obezita a kolorektální karcinom.

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Jak sledovat

Dieta s nízkým obsahem vlákniny zahrnuje vyřazení potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je syrové ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, ořechy, semena a luštěniny. Místo toho si můžete dopřát různé rafinované obiloviny, ovoce a zeleninu s nízkým obsahem vlákniny, měkké bílkovinné potraviny a zdravé tuky.

Jednou z nejjednodušších výměn při dodržování diety s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem vlákniny je vyměnit celozrnné potraviny, jako je celozrnná pšenice, oves, quinoa a hnědá rýže, za bílé pečivo, bílé těstoviny a bílou rýži. Mnoho konzervované nebo vařené zeleniny má také nižší obsah vlákniny, zejména pokud se konzumuje bez slupky a semen.

Při nízkovlákninové dietě s nízkým obsahem vlákniny jednoduše kombinujte oblíbené bílkovinné potraviny s nízkým obsahem vlákniny se škrobem a zeleninou, abyste si vytvořili vyvážené jídlo.

Potraviny, kterým se vyhnout

Při dietě s nízkým obsahem vlákniny je naprosto nezbytné omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina, fazole, luštěniny a celozrnné výrobky. Zde je několik nejvýznamnějších potravin obsahujících vlákninu, kterým byste se při dietě s nízkým obsahem vlákniny měli vyhnout:

  • Celozrnné obiloviny, jako je oves, quinoa, hnědá rýže, ječmen, pohanka atd.
  • Syrové a sušené ovoce
  • Křížatá zelenina, jako je brokolice, růžičková kapusta, květák, kapusta a zelí.
  • Cibule
  • Česnek
  • Avokádo
  • Brambory se slupkou
  • Zpracované maso, jako jsou uzeniny, klobásy, párky v rohlíku, sušené maso atd.
  • Kořeněné potraviny
  • Luštěniny, jako jsou fazole, čočka, hrách.
  • Ořechy a semena

Potraviny s nízkým obsahem vlákniny

Existuje spousta potravin s nízkým obsahem vlákniny a svačinek s nízkým obsahem vlákniny, které si můžete bez obav dopřát při omezení množství vlákniny ve stravě. Navíc existuje i několik druhů zeleniny, škrobů a ovoce s nízkým obsahem vlákniny, které můžete konzumovat také.

Která zelenina má nízký obsah vlákniny a které ovoce má nízký obsah vlákniny? Zde je několik nejvýznamnějších potravin, které můžete zařadit jako součást diety s nízkým obsahem vlákniny:

  • Ovoce: banány, melouny, nektarinky, broskve, papája, konzervované ovoce
  • Zelenina: dobře uvařená/konzervovaná zelenina bez slupky a semen, včetně mrkve, špiček chřestu, brambor bez slupky, červené řepy, špenátu, žampionů, lilku, cukety, žaludové dýně bez semen.
  • Škroby: bílé těstoviny, bílý chléb, bílá rýže, obyčejné krekry, palačinky/vafle z bílé mouky, rafinované teplé/studené cereálie s nízkým obsahem vlákniny.
  • Bílkovinné potraviny: vejce, kuřecí maso bez kůže, krůtí maso bez kůže, ryby, mořské plody, mléčné výrobky (pokud jsou tolerovány).
  • Zdravé tuky: olivový olej, kokosový olej, máslo krmené trávou, ghí

Jak dlouho sledovat

Ve většině případů by měla být dieta s nízkým obsahem vlákniny dodržována po krátkou dobu. Například dieta s nízkým obsahem vlákniny při kolonoskopii je obvykle nutná pouze několik dní před zákrokem. U jiných problémů, jako je Crohnova choroba nebo divertikulitida, se dieta s nízkým obsahem vlákniny obvykle doporučuje pouze během vzplanutí, aby se zmírnily příznaky.

Postupem času, jakmile příznaky ustoupí, můžete obvykle začít vlákninu do stravy pomalu přidávat zpět. Doporučujeme úzce spolupracovat s lékařem nebo dietologem, abyste určili, jak dlouho byste měli držet dietu s nízkým obsahem vlákniny, protože se to může lišit případ od případu.

Držet dietu s nízkým obsahem vlákniny dlouhodobě se obvykle nedoporučuje, protože strava s nízkým obsahem vlákniny je spojena se zvýšeným rizikem vzniku zácpy a dalších zažívacích potíží, jako jsou hemoroidy, divertikulitida a střevní vředy. Konzumace vlákniny je také souvisí s dalšími zdravotními přínosy, včetně lepší kontroly hladiny cukru v krvi, snížení hladiny cholesterolu a zlepšení zdraví zažívacího traktu.

Plán stravování

Naštěstí existuje spousta receptů a příkladů jídelníčků s nízkým obsahem vlákniny, díky nimž je snazší než kdy jindy dopřát si vyváženou a pestrou stravu a zároveň minimalizovat příjem vlákniny. Zde je jednoduchý třídenní jídelníček, který obsahuje několik příkladů chutných potravin s nízkým obsahem vlákniny, které můžete zařadit do svého jídelníčku:

První den

  • Snídaně: míchaná vejce se dvěma krajíci bílého chleba
  • Oběd: grilované kuře bez kůže s vařenou mrkví a pečeným bramborem bez kůže
  • Večeře: pečený losos s cuketou a bílou rýží
  • Svačina: preclíky s arašídovým máslem

Druhý den

  • Snídaně: palačinky z bílé mouky s plátky banánů
  • Oběd: pečené krůtí maso bez kůže s dušeným špenátem a bílým chlebem
  • Večeře: těstoviny s tuňákem a chřestovými špičkami
  • Svačiny: obyčejné krekry s plátkovým sýrem

Den třetí

  • Snídaně: vařená farina s krémovým mandlovým máslem a omeletou
  • Oběd: pečené citronové kuře s pečenou řepou a sladkými bramborami bez kůže
  • Večeře: vařená žaludová dýně plněná mletým krůtím masem, sýrem a rajčatovou omáčkou
  • Svačinky: tvaroh s kousky melounu

Rizika a vedlejší účinky

Ačkoli je dieta s nízkým obsahem vlákniny často nezbytná pro léčbu různých onemocnění, není určena k dlouhodobému dodržování. Nejenže je vláknina spojena s řadou zdraví prospěšných látek, ale nachází se také v mnoha výživných složkách, které dodávají řadu dalších důležitých vitaminů a minerálů.

Ve většině případů lze vlákninu pomalu přidávat zpět do jídelníčku, jakmile odezní případné vedlejší účinky na trávení. Nezapomeňte se poradit s důvěryhodným lékařem, abyste zjistili, jak dlouho bude případně nutné držet dietu s nízkým obsahem vlákniny a zda jsou nutné další úpravy jídelníčku.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Výhody a nevýhody diety s nízkým obsahem vlákniny

Zde najdete často kladené dotazy ohledně diety s nízkým obsahem vlákniny.

Potraviny vhodné pro dietu s nízkým obsahem vlákniny

Mezi potraviny vhodné pro dietu s nízkým obsahem vlákniny patří například bílý chléb, rýže, těstoviny, vařená zelenina a některé druhy masa.

Jídelníček pro dietu s nízkým obsahem vlákniny

Zde můžete najít ukázkový jídelníček pro dietu s nízkým obsahem vlákniny, který vám pomůže správně složit vaše jídla.

Další informace o dietě s nízkým obsahem vlákniny

Pokud máte další otázky ohledně diety s nízkým obsahem vlákniny, můžete se obrátit na naše odborníky, kteří vám rádi poskytnou další informace a poradí vám s vaším stravováním.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
  • 96% spokojených zákazníků
  • Rychlá příprava
  • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *