|

Je chřest vhodný při keto dietě? 8 zdravotních výhod chřestu

Je chřest vhodný při keto?

Chřest keto je dietní strava, která se zaměřuje na konzumaci potravin s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů. Tato strava má za cíl stimulovat ketózu, což je stav, kdy tělo spaluje tuk místo sacharidů pro energii.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Zdravá keto strava zahrnuje spoustu barevné zeleniny s nízkým obsahem sacharidů. Která zelenina je ale nejlepší?

Chřest je mimořádně všestranná zelenina, se kterou jste se nejspíš setkali ve všech typech kuchyní od čínské přes indickou až po americkou grilovanou.

Je to dokonalá kombinace křupavé a měkké zeleniny a jeho tmavě zelená barva dokáže barevně oživit každý pokrm.

Je ale chřest vhodný pro keto? A kolik chřestu si můžete dát na jedno jídlo, abyste zůstali v ketóze?

Pojďme se podívat na některé zdravotní výhody chřestu a zjistit, zda by měl být základem vašeho keto stravovacího plánu.

Co je to chřest?

Chřest je známý jako vytrvalá rostlina, což znamená, že žije déle než dva roky. Když na chřest narazíte v obchodě s potravinami, vidíte výhonky nebo stonky.

Chřest je kvetoucí rostlina a všimněte si, že špička stonku je vlastně pupen. Tyto pupeny jsou zodpovědné za absorpci slunečního světla a ukládání sacharidů, které může stonek využít k růstu.

Již před 5000 lety starověká čínská i indická medicína používala chřest terapeuticky například při depresích, průjmech a rakovině.[*].

Chřest, který pochází z Afriky, Asie a Evropy, si našel cestu do zemědělství po celém světě. Dnes se chřest pěstuje v Severní a Jižní Americe, na Novém Zélandu a v Austrálii.

Mezi zdraví prospěšné látky patří například antioxidanty, protizánětlivé látky, látky působící proti rakovině a proti cukrovce.

Jednu z těchto sloučenin jste už nejspíš zažili na vlastní kůži… měli jste někdy po konzumaci chřestu zajímavě páchnoucí moč?

Tento zápach pochází ze sloučeniny zvané kyselina chřestová. Ačkoli je kyselina asparagová pro někoho nepříjemná, jedná se o sloučeninu obsahující síru, která má ve skutečnosti prospěšnou antioxidační aktivitu.[*].

8 zdravotních výhod chřestu

#1: Bohatý na vlákninu

Jeden šálek chřestu obsahuje 2,8 g vlákniny, což je asi 10 % denní doporučené dávky vlákniny.[*].

Vláknina je nezbytná pro zdravé trávení. Funguje jako kartáč, který při pohybu trávicím traktem čistí tlusté střevo a odstraňuje nežádoucí bakterie a nánosy.

Vláknina je nejen skvělá pro váš trávicí trakt, ale také zvyšuje velikost a hmotnost stolice; díky tomu se rychleji pohybuje vaším systémem.[*]. To znamená méně zácpy a spokojenější střevní brouky.

Přijímání dostatečného množství zeleninové vlákniny je vhodné při řadě střevních onemocnění a poruch, od hemoroidů po rakovinu tlustého střeva.[*][*][*].

Cesta k většímu množství vlákniny při keto dietě? Více zeleniny s nízkým obsahem sacharidů. Bez obilovin s vysokým obsahem sacharidů a vlákniny v jídelníčku pro vás bude zelenina, jako je chřest, při keto dietě jako stvořená.

#2: Může zlepšit zdraví srdce

Kardiovaskulární onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí ve Spojených státech a vysoký krevní tlak je hlavní příčinou srdečních onemocnění. Odhaduje se, že vysoký krevní tlak má 103 milionů Američanů – to není žádná legrace.[*].

Stres, strava a přirozený proces stárnutí jsou faktory, které mohou přispívat k vysokému krevnímu tlaku. Jak vaše tělo stárne, vaše tepny trochu více tuhnou, což může přirozeně způsobit zvýšení krevního tlaku. Existují však věci, které můžete udělat, abyste krevní tlak udrželi ve zdravém rozmezí, a velkou roli hraje strava.[*].

Chřest byl zkoumán pro svou potenciální roli v oblasti zdraví srdce a snižování krevního tlaku. Když skupina 28 dobrovolníků požila extrakt z chřestu, došlo u všech dobrovolníků k významnému snížení krevního tlaku.[*]. Předpokládá se, že za tento účinek je zodpovědná jedna z bioaktivních látek obsažených v chřestu, která se nazývá rutin.

Jiná studie provedená na hypertenzních potkanech zjistila, že za účinek chřestu na snížení krevního tlaku je zodpovědná bioaktivní chemická látka zvaná 2′-dihydroxynikotianamin. Vaše tělo vytváří enzym zvaný angiotenzin konvertující enzym (ACE). ACE je zodpovědný za stahování cév, což může zvyšovat krevní tlak. Bioaktivní sloučenina obsažená v chřestu dokázala inhibovat ACE, což následně bránilo jeho schopnosti zvyšovat krevní tlak.[*].

#3: Vynikající zdroj kyseliny listové

Folát je ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, který v těle plní řadu důležitých funkcí.

Pro těhotné ženy je folát dvakrát důležitější vzhledem k jeho zásadní roli při růstu a vývoji dětí v děloze. Foláty nejen pomáhají při tvorbě DNA a dělení buněk pro růst dítěte, ale zabraňují vzniku defektů neurální trubice. Defekty neurální trubice mohou postihnout páteř nebo mozek dítěte. Z tohoto důvodu se těhotným ženám vždy doporučuje doplňovat foláty navíc. To samozřejmě doplňuje stravu bohatou na tento vitamín skupiny B.[*].

Chřest je nejen skvělým zdrojem kyseliny listové, ale její biologická dostupnost je 60-90 %. To znamená, že 60-90 % folátů, které zkonzumujete při konzumaci chřestu, se vstřebá a využije v buňkách vašeho těla.[*].

Doporučená denní dávka folátů je 400mcg pro dospělé a 600mcg pro těhotné ženy. Jeden šálek chřestu obsahuje 70mcg folátů. což je 18 % doporučené denní dávky pro dospělé.[*].

Výzkum ukázal, že pokud budete jíst stravu bohatou na foláty, může to snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu nebo slinivky břišní.[*].

Úloha folátů v mozkových funkcích je nadále studována. I když je nepochybně nezbytná pro vývoj mozku a míchy, zdá se, že by mohlo být i několik dalších významných přínosů pro udržení vašeho těla v rovnováze s foláty.

Studie zjistily souvislost mezi nedostatkem folátů a depresemi. Jakmile lidé s nedostatkem folátů začnou foláty užívat, pozorují méně depresivních příznaků a u těch, kteří užívají léky, léky účinněji fungují.[*]. Kromě toho existuje důvod se domnívat, že kyselina listová může hrát roli při poruchách autistického spektra, ale je třeba provést další výzkum.[*].

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

#4: Protizánětlivý

Pokud si myslíte, že je váš život těžký, zkuste být myší. Vědci chtěli otestovat potenciální protizánětlivé účinky chřestu, a tak u skupiny myší vyvolali edém (otok) uší. Naštěstí pro myši extrakt z chřestu zánět zklidnil, snížil tloušťku kůže a produkci zánětlivých chemických látek. A nebojte se – kůže na myších uších se také vrátila do normálu.[*].

Protizánětlivé účinky chřestu jsou ve východní kultuře známy již tisíce let. Přesný mechanismus není dobře znám, ale může za něj být zodpovědná skupina sloučenin zvaných šatavariny. Tyto sloučeniny se nacházejí především ve stonku chřestu a byly zkoumány pro své protizánětlivé účinky.

Jedna studie zjistila, že šatavariny dokázaly snížit zánět způsobený gramnegativními bakteriemi. Tyto sloučeniny také inhibovaly produkci zánětlivých chemických látek. Vědci předpokládají, že spolupracují s vaším vlastním imunitním systémem, aby posílily jeho aktivitu a bojovaly proti nežádoucím zánětům.[*].

#5: Údajně proti rakovině

Pravděpodobně jste si všimli, že se přírodní medicína stále častěji používá k léčbě a prevenci některých nejrozšířenějších nemocí naší doby. Vědci hledají v přírodě nové léky a účinná léčiva, která mohou přispět k léčení moderních nemocí.

Zelenina není výjimkou a v případě chřestu byly izolovány některé zajímavé sloučeniny.

Například šatavariny, které byly zkoumány pro svůj protizánětlivý účinek, mají také protirakovinný účinek in vitro i na zvířecích modelech.[*].

Když byly myši s nádory krmeny šatavari z chřestu, nádory se zmenšily a výrazně se snížil i počet životaschopných buněk v nádorech. Kromě toho se jejich krevní testy ve srovnání s neléčenými myšmi výrazně zlepšily.

Vědci se poté vydali do laboratoře a otestovali šatavariny na lidských rakovinných buňkách. Testy in vitro byly provedeny na buňkách rakoviny prsu, ledvin a tlustého střeva a ukázaly zlepšení u všech tří kmenů.[*].

Bylo prokázáno, že další dvě sloučeniny v chřestu, tzv. oligofurostanosidy, inhibují růst leukemických rakovinných buněk in vitro. Tyto sloučeniny nejenže inhibovaly růst rakoviny, ale také bránily rakovinným buňkám v syntéze DNA.[*].

Pokud vás to ještě neohromilo, tady je pro vás ještě jeden – z chřestu byl izolován fytonutrient zvaný nyasol, aby se otestovala jeho potenciální protirakovinná aktivita. Při zkoumání in vitro se ukázalo, že nyasol má inhibiční účinek na rakovinné buňky vaječníků i živé rakovinné buňky.[*]. Vědec tento výsledek označil za pozoruhodný. Co na to říkáte?

#6: Přírodní diuretikum

Chřest má vysoký obsah neesenciální aminokyseliny asparaginu.[*]. Všimli jste si tam podobnosti názvů? Chřest působí jako přírodní diuretikum, takže konzumace chřestu je přirozeným způsobem, jak z těla uvolnit trochu přebytečné vody.[*],[*].

Diuretika se běžně používají k léčbě otoků a vysokého krevního tlaku. Konzumace potravin, které jsou přírodními diuretiky, je mnohem šetrnější způsob, jak zajistit, aby se vše správně pohybovalo vaším tělem a z ledvin ven.[*].

#7: Dobrý zdroj antioxidantů

Antioxidanty jsou nezbytnou součástí údržby vašeho těla. Oxidační stres ve svém těle vytváříte každý den, aniž byste se o to vědomě snažili. Dýchání, jídlo, cvičení, dokonce i některé z nejzdravějších věcí, které pro sebe děláte, vytvářejí určité množství oxidace.

Mnoho rostlinných potravin obsahuje antioxidanty, ale chřest je náhodou bohatý na jeden z nejsilnějších antioxidantů – glutathion.

Glutathion (GSH) je víc než jen antioxidant, jeho činnost v těle zahrnuje syntézu a opravu DNA, syntézu bílkovin, transport aminokyselin, zbavuje se toxinů, pomáhá fungování imunitního systému a aktivuje enzymy. A to není vyčerpávající seznam[*].

Glutathion funguje tak, že chrání buňky před oxidačním poškozením, ke kterému může dojít přirozenými procesy v těle. Má také důležitou roli při ochraně vašich buněk a imunitního systému před toxiny z životního prostředí, se kterými se pravděpodobně setkáváte každý den.[*].

Může vás dokonce chránit před neurologickými onemocněními tím, že chrání vaše buňky před reaktivními formami kyslíku a reaktivními formami dusíku.[*].

Rutin, flavonoid obsažený v chřestu, je další sloučeninou s antioxidačními účinky. Rutin hraje zásadní roli v procesu zvaném Maillardova reakce. Maillardova reakce je hnědnutí, které vidíte, když smažíte kousek kuřete nebo zeleniny. Toto zhnědnutí vytváří chuť a příjemnou karamelizaci. Toto zhnědnutí vzniká reakcí aminokyselin a molekul cukru.[*].

Stejná reakce, jakou vidíte na smaženém jídle, probíhá i ve vašem těle. V tomto případě se tvoří něco, co se nazývá pokročilé glykační endprodukty (AGE). Tento vnitřní proces „hnědnutí“ může způsobit velké oxidační poškození v důsledku nárůstu volných radikálů. Zde přichází ke slovu rutin – bylo prokázáno, že rutin jako antioxidant zvyšuje odbourávání volných radikálů a chrání vaše buňky před oxidačním poškozením, ke kterému dochází při Maillardových reakcích.[*].

Kromě těchto dvou silných antioxidantů je chřest vynikajícím zdrojem vitaminu E a C, které mají v těle vlastní antioxidační účinky.

#8: Cukrovka 2. typu

Zatímco strava s vysokým obsahem vlákniny, která je bohatá na zeleninu s nízkým obsahem sacharidů, je vynikající pro diabetes – chřest toho může přinést ještě více, pokud jde o tuto specifickou metabolickou poruchu.

Bylo zjištěno, že extrakt z chřestu užívaný současně s cukrem nejenže potlačuje trávení sacharidů, ale také zvyšuje sekreci inzulinu u diabetických potkanů. Po konzumaci došlo u potkanů k výraznému snížení hladiny cukru v krvi a ke zvýšení uvolňování inzulinu ze slinivky břišní i hladiny inzulinu v plazmě.[*].

Přesný mechanismus není dosud znám, ale zdá se, že sloučeniny v chřestu mohou zvýšit produkci a uvolňování inzulínu ze slinivky břišní. Může se tak dít přímým působením na beta buňky, které jsou zodpovědné za vylučování inzulinu.[*].

Chřest také zlepšuje častou komplikaci cukrovky, tzv. diabetickou neuropatii u potkanů.[*].

Je chřest keto?

Konzumace zdravého množství zeleniny s nízkým obsahem sacharidů při keto dietě je nesmírně důležitá. Je snadné zasytit se chutnými nízkosacharidovými potravinami, jako je např. hovězí maso krmené trávou, makadamové ořechy, keto krekry a ořechové máslo – ale musíte si nechat místo na zeleninu.

Díky svým protizánětlivým, antioxidačním a protirakovinným účinkům a účinkům na snižování krevního tlaku by kromě bohatého obsahu živin měl být chřest základem vaší keto stravy.

Chřest můžete snadno zařadit do svého jídla tak, že:

 • Zabalte ho do slaniny
 • Přidání do smažených pokrmů
 • pečení v troubě s drceným česnekem a mořskou solí
 • blanšírování a přidání do salátu

Závěr: Jíst více chřestu

Pokud vám to ještě není jasné, chřest je silná potravina a rozhodně by měl být součástí vaší zdravé ketogenní stravy. Díky tunám vlákniny a živin je chřest jednou ze zelenin, které se rozhodně nemusíte vyhýbat.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Je chřest vhodný pro keto dietu?

Ano, chřest je velmi nízký na sacharidy a kalorie, a proto je skvělým jídlem pro lidi na keto dietě.

Zdravotní výhody chřestu zahrnují:

 • Obsahuje hodně vlákniny, což podporuje trávení a zdravou střevní mikroflóru.
 • Je bohatý na vitamíny A, C, E a K, které podporují imunitní systém a zdraví kůže.
 • Obsahuje hořčík, který podporuje zdraví srdce a reguluje hladinu cukru v krvi.
 • Je zdrojem antioxidantů, které bojují proti volným radikálům a snižují záněty v těle.
 • Má diuretické vlastnosti, které podporují odvodnění a čistí ledviny.
 • Obsahuje folát, který je důležitý pro těhotné ženy a vývoj plodu.
 • Má nízký obsah tuku a cholesterolu, což je prospěšné pro zdraví srdce.
 • Podporuje zdravou váhu a metabolismus díky svému nízkému obsahu kalorií.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *