|

Keto dieta a nízkosacharidová dieta – Jaký je mezi nimi rozdíl

Keto dieta a nízkosacharidová dieta – Jaký je mezi nimi rozdíl

Existuje mnoho rozdílů mezi nimi, které mohou ovlivnit výsledek.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Jedním z nejčastějších omylů je, že nízkosacharidová dieta se rovná ketogenní dietě. Jak nízkosacharidová dieta, tak keto dieta se zaměřují na eliminaci sacharidů, ale mezi keto a nízkosacharidovou dietou existují některé důležité rozdíly, stejně jako způsob, jakým ovlivňují vaše celkové zdraví.

Chybí vám při keto dietě sacharidy?

Získejte naše nejlepší keto recepty pro milovníky sacharidů.

Rozdíl mezi keto a nízkým obsahem sacharidů

Nízkosacharidová a keto dieta mají společný hlavní cíl: snížit počet sacharidů, které jíte. Nadbytek sacharidů – zejména rafinovaných sacharidů, jako je cukr, mouka, bílé pečivo a těstoviny – přispívá k přibývání na váze a řadě chronických onemocnění, včetně[*][*][*][*][*][*][*]:

 • Obezita
 • Diabetes 2. typu
 • Srdeční onemocnění
 • Vyšší inzulínová rezistence
 • Nižší citlivost na inzulín
 • Chronický zánět
 • Trávicí potíže a nepravidelnost
 • Úzkost, deprese a podrážděnost
 • Nespavost

Nízkosacharidová i keto dieta omezují nadměrný příjem sacharidů. Mezi nízkosacharidovou a keto dietou však existují důležité rozdíly a pro rozhodnutí, která z nich vám bude nejlépe vyhovovat, je důležité dozvědět se více o tom, jak jednotlivé diety fungují.

Co definuje nízkosacharidovou dietu?

Vládní směrnice pro výživu Američanů doporučují, aby sacharidy tvořily 45 % až 65 % celkových denních kalorií.[*].

To znamená, že pokud sníte 2000 kalorií denně, 900 až 1300 z nich by mělo pocházet ze sacharidů.[*].

Pokud jde o nízkosacharidovou dietu, neexistují žádné oficiální pokyny, kromě těch. makro členění, dietní omezení nebo stravovací návyky.

Za nízkosacharidovou dietu (nazývanou také nízkosacharidová, vysokotučná nebo LCHF) se obecně považuje jakákoli dieta, při níž se kalorie ze sacharidů pohybují mezi 20 % a 45 % denního příjmu kalorií. To znamená, že celkový příjem sacharidů za den nepřekročí zhruba 200 gramů.[*].

Většina nízkosacharidových diet se zaměřuje na kvalitu potravin a vyřazuje rafinované potraviny s vysokým obsahem sacharidů, jako je cukr, chléb, těstoviny, limonády, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a pečivo. Přísnější nízkosacharidové diety mohou omezit i další sacharidy, jako je ovoce.

Nízkosacharidová dieta však nedefinuje soubor počet sacharidů který byste měli každý den dodržovat, a to na základě potřeb nebo cílů vašeho těla. To vám dává prostor pro úpravu jídelníčku a nalezení takového příjmu sacharidů, který vám zajistí, že se budete cítit nejlépe, ať už je to 80 gramů sacharidů denně nebo 200.

Při nízkosacharidových dietách se obvykle nedoporučuje testovat ketolátky – malé energetické balíčky, které se vytvářejí při spalování tuků – nebo se dostat do stavu ketózy.

Co definuje keto dietu?

Zatímco nízkosacharidová dieta nemusí mít žádná striktní pravidla, která by bylo nutné dodržovat, tzv. ketogenní dieta je definována pobytem ve specifickém metabolickém stavu, tzv. ketosis. Abyste se dostali do ketózy a udrželi se v ní, je nutné, abyste jedli jen velmi málo. čistých sacharidů – obvykle méně než 50 gramů denně.

V ketóze vaše tělo nemá žádné sacharidy, které by mohlo spalovat jako zdroj energie, a tak se místo toho přepne na spalování mastných kyselin. Pro většinu lidí to znamená udržovat celkový denní počet sacharidů mezi 20 a 50 gramy denně ve spojení s mírným příjmem bílkovin a zvýšeným příjmem zdravých tuků (jako je avokádo a další). máslo krmené trávou)[*].

Při keto dietě byste měli být přísní na příjem sacharidů, protože pokud jich sníte příliš mnoho, váš metabolismus vypne spalování tuků a vrátí se k používání těchto sacharidů jako paliva. To vás vyřadí z ketózy a možná zhatí veškerou tvrdou práci, kterou jste vynaložili na dosažení své cílové hmotnosti.

Při ketogenní dietě jsou makroživiny velmi důležité. Každý má jedinečné a specifické potřeby, proto Zjištění vašich ideálních makrohodnot je klíčem k úspěchu.

Mnozí vyznavači keto diety také považují za užitečné. testovat hladinu ketolátek. Testování vám pomůže zjistit, zda je vaše tělo skutečně v ketóze.

Odhodlání dodržovat keto životní styl se vyplatí, protože nabízí jedinečné zdravotní výhody, které nízkosacharidová dieta nemá.

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Keto vs. Low-Carb: Co je lepší pro hubnutí?

Nízkosacharidová i keto dieta jsou skvělé pro hubnutí.[*].

Keto dieta vám však může usnadnit hubnutí tím, že vás zasytí při menším množství kalorií.

Jedním z vedlejších účinků ketózy je potlačení hladu. Ketony kontrolují ghrelin a cholecystokinin, dva hlavní hormony hladu ve vašem těle. Ketogenní dieta může pomoci podpořit dlouhodobé potlačení hladu, který usnadňuje hubnutí[*][*].

V jedné studii byla 17 obézním mužům podávána buď keto dieta (4 % sacharidů), nebo dieta s mírně nízkým obsahem sacharidů (35 % sacharidů), přičemž ani u jedné z těchto diet nebyla stanovena žádná kalorická omezení.

Lidé na keto dietě[*]:

 • Snědl téměř o 300 kalorií denně méně (bez vědomého omezování kalorií)
 • Uváděli méně celkového hladu
 • Ztratil více na váze

Na rozdíl od vzestupů a pádů, které zažíváte, když je vaším primárním zdrojem energie glukóza, když jste v ketóze, vaše tělo se může udržet po celé hodiny pomocí uloženého tělesného tuku.

Můžete také kombinovat keto dietu s přerušovaným půstem. pro ještě lepší výsledky v oblasti zdraví a odbourávání tuků a nebudete mít takový pocit hladu, jako kdybyste jedli sacharidy.

Pokud chcete zhubnout, keto dieta vám může poskytnout výhodu oproti nízkosacharidové dietě.

Zdravotní výhody keto a nízkosacharidové diety

Keto dieta má řadu výhod: od pomoci při snižování chronického zánětu až po pomoc při zpomalování růstu nádorů u pacientů s diagnózou rakoviny prostaty, slinivky břišní, mozku, plic a žaludku, tento životní styl přináší řadu zdravotních výhod.[*][*].

#1. Lepší energetická úroveň na Keto

Keto vám dodá více psychické i fyzické energie na trénink, náročné dny i pochůzky s dětmi. Důvodem může být to, že ketony jsou účinnějším zdrojem paliva než glukóza.[*].

Ketony také snadno překonávají hematoencefalickou bariéru, takže je mozek může efektivně využívat k výrobě energie. To může přispívat k trvalému duševní výkonnosti a vyšší produktivitu.

Chybí vám při keto dietě sacharidy?

Získejte naše nejlepší keto recepty pro milovníky sacharidů.

Přesto můžete zjistit, že při nízkosacharidové dietě máte stabilnější energii, zejména pokud hodně cvičíte. V takovém případě zkuste do svého jídelníčku opět přidat sacharidy, a to buď tak, že přejdete na nízkosacharidovou stravu, nebo vyzkoušejte upravenou verzi keto, např. cílená keto nebo cyklické keto. Obojí je skvělé pro sportovce a stále nabízí mnoho výhod ketózy.

#2. Lepší kontrola cukru v krvi

Nízkosacharidová i keto dieta pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi, díky čemuž jsou užitečné při inzulínové rezistenci, energetických výkyvech a dokonce při léčba cukrovky 2. typu[*].

U malé skupiny obézních pacientů s diabetem 2. typu vedla nízkosacharidová dieta k[*]:

 • Účastníci jedí méně kalorií ekologicky (téměř o 1000).
 • Zhruba tři kila úbytku hmotnosti za 14 dní.
 • Normalizace hladiny cukru v krvi.
 • Zlepšení hladiny inzulínu o 75 %.

Nízkosacharidová dieta je skvělá pro zvládání hladiny cukru v krvi a diabetu 2. typu, ale zdá se, že keto dieta má lepší výsledky.

V jedné studii drželo 21 účastníků s diabetem 2. typu keto dietu po dobu 16 týdnů. Na konci studie[*]:

 • 33 % účastníků zcela vysadilo léky na cukrovku.
 • 48 % účastníků snížilo dávky léků na cukrovku o více než polovinu.
 • Hladina triglyceridů nalačno (rizikový faktor srdečních onemocnění a poškození jater v důsledku stravy) se snížila o 42 %.
 • Účastníci ztratili v průměru 6,6 % tělesného tuku.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli dietu, snížení množství konzumovaných sacharidů vám pomůže regulovat hladinu cukru v krvi, inzulinovou rezistenci a snížit riziko cukrovky.

#3. Lepší duševní zdraví a ochrana kognitivních funkcí

Ketóza může poskytovat dlouhodobou neurologickou ochranu před neurodegenerací a nemocemi, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a epilepsie.[*].

Ketogenní dieta byla vytvořena za účelem prevence záchvatů u lidí s epilepsií a již více než sto let je účinná při léčbě těch, kteří se stali rezistentními na léky.[*].

Ketony jsou obzvláště prospěšné pro mozek, a to několika různými způsoby:

 • Ketony působí jako antioxidanty a chrání mozkové buňky před oxidačním stresem a poškozením.[*].
 • Ketóza vám může dodat více duševní energie. Keto snižuje zátěž mitochondrií, které v mozku vytvářejí energii. Zvyšuje také účinnost mitochondrií a celkovou produkci energie.[*][*].

Tyto úžasné výhody pro duševní zdraví jsou jedinečné pro ty, kteří dodržují ketogenní dietu s vysokým obsahem tuků.

Dlouhodobé výhody keto diety

Zatímco výzkum používání keto diety při epilepsii začal již ve dvacátých letech minulého století, vědci a lékařští odborníci teprve začínají studovat a poznávat dlouhodobé účinky dodržování keto životního stylu s velmi nízkým obsahem sacharidů.

Keto vám může pomoci zůstat duševně bystří

Studie zjistila, že ketony chrání před oxidačním poškozením v několika oblastech mozku, včetně hipokampu – centra mozkové paměti a jedné z prvních oblastí mozku, která se při demenci zhoršuje.[*].

Několik studií zjistilo, že ketóza může pomoci zvrátit příznaky Parkinsonovy choroby u 43 % účastníků a že může pomoci zvrátit ztrátu paměti u lidí s demencí v raném stadiu.[*][*].

Dlouhodobé dodržování keto diety by mohlo chránit váš mozek před mentálním úpadkem a neurodegenerací a udržet vás nezávislé a duševně silné po celý život.

Keto může prodloužit délku vašeho života

Pobyt v ketóze může také prodloužit délku vašeho života.

Několik studií na zvířatech zjistilo, že ketóza podporuje dlouhověkost, zatímco výzkum na lidech probíhá. Tento výzkum je založen na teorii, že ketony mění expresi genů, zpomalují stárnutí a podporují tak dlouhý a zdravý život.[*].

Další dlouhodobé výhody keto

Současný výzkum naznačuje, že keto dieta může být účinnější než nízkosacharidová dieta při zvládání, léčbě a případně i zvrácení onemocnění.[*]:

Výstup: Keto vs. nízký obsah sacharidů

Největším rozdílem mezi keto a nízkosacharidovou dietou je nutriční ketóza, metabolický stav, kdy se jako zdroj energie používá tuk namísto glukózy.

Výživa je osobní záležitost. Závisí na genetice, faktorech prostředí, střevních bakteriích a dalších faktorech.

V konečném důsledku by vaším cílem nemělo být najít stravu, která funguje pro všechny ostatní. Mělo by jím být přizpůsobit stravu svému tělu a zjistit, jak se cítit co nejlépe.

Keto funguje u mnoha lidí, a protože ketóza nabízí tolik jedinečných výhod, může pro vás být její vyzkoušení alespoň jednou neuvěřitelně přínosné.

Možná zjistíte, že se cítíte lépe, než jste si mysleli, že je možné – nebo zjistíte, že se vám lépe daří při nízkosacharidové nebo nízkotučné dietě.

Bez ohledu na to stojí za to, abyste experimentovali s keto dietou – a s tímto. kompletní průvodce ketogenní dietou pro začátečníky., můžete začít svou cestu ještě dnes.

Keto stravovací plány jsou také velkým přínosem, když právě začínáte. Vyzkoušejte je a uvidíte, jak se budete cítit.

Další informace naleznete v těchto článcích, které srovnávají keto dietu s jinými typy diet:

Chybí vám při keto dietě sacharidy?

Získejte naše nejlepší keto recepty pro milovníky sacharidů.

Pokud si nejste jisti keto, vyzkoušejte tyto recepty vhodné pro keto a zjistěte, jak chutné to může být:

 

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

*************************************************************

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *