|

Je ketóza bezpečná? Pravda o keto dietě

Je ketóza bezpečná?

Ketóza je přirozený stav těla, kdy tělo spaluje tuky namísto sacharidů jako primární zdroj energie. Keto dieta může být bezpečná, pokud je správně uváděna a doprovázena odborným dohledem. Je důležité dodržovat vyváženou stravu a konzumovat dostatek živin.

NEJLEPŠÍ DIETA V AKCI – více informací

Je ketóza bezpečná? Pokud právě začínáte svou cestu ke ketóze a ještě jste ji důkladně neprozkoumali, možná vás zajímá, zda je ketóza bezpečná.

Když se tato otázka objeví, většina lidí vyvozuje své závěry na základě toho, co slyšeli od nejbližšího laika nebo co slyšeli o Ketoacidóza, která je mnohem odlišnější.

Je na čase uvést věci na pravou míru a objasnit nejasnosti ohledně bezpečnosti. ketóza.

V tomto článku se dozvíte vše o mýtech a mylných představách o dodržování nízkosacharidové keto diety, o tom, jak ke ketóze přistupovat bezpečně a jak se liší od smrtelné ketoacidózy.

Mylné představy o ketóze

O tom, že ketóza je škodlivá, koluje mnoho nepravdivých informací. V této části se budeme zabývat mýty o ketóze a vysvětlíme je, abychom vás řádně poučili a vy si mohli konečně odpovědět na otázku: „Je ketóza bezpečná?“.

Zdravotní mýty o ketóze

Nejčastější mýty o tom, že ketóza je nebezpečná nebo nezdravá, obvykle pramení z dezinformací. Zde jsou některé z hlavních zdravotních mýtů o ketóze a důvody, proč jsou mylné.

Mýtus: Ketogenní dieta způsobuje srdeční onemocnění

Bylo vám řečeno, že tuky, zejména nasycené tuky, mohou způsobovat kornatění tepen a srdeční choroby. Podle nejnovějších výzkumů však mezi krátkodobé zdravotní přínosy dodržování diety s vysokým obsahem tuků patří pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví.[*].

Stejná studie ukázala, že ve srovnání s těmi, kteří dodržovali dietu s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků, měli vyznavači keto diety lepší spánek a lepší kognitivní funkce.

Ketogenní dieta také prokázala slibné výsledky při léčbě obezity, vysoké hladiny cholesterolu, diabetu 1. typu, diabetu 2. typu, hladiny cukru v krvi a neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.[*][*].

Mýtus: Není bezpečný pro vaše ledviny

Často můžete slyšet, že vysokoproteinové diety mohou zvyšovat rizikové faktory vzniku problémů s ledvinami, a někdy se do této kategorie řadí i ketogenní diety.

Keto dieta není vysokoproteinová; zaměřuje se především na zdravé tuky (například avokádo a olivový olej) a přiměřené množství bílkovin, které nezatěžují organismus.

Mýtus: Vaše svaly budou chátrat

Pokud budete dodržovat makra a udržovat vysoký příjem tuků a mírnou spotřebu bílkovin – což je opět základem zdravého stavu ketózy – nebude úbytek svalů problém. Vaše tělo bude pokračovat ve spalování ketony pro palivo, aniž by se obrátil na vaše libové svaly.

Nutriční ketóza skutečně pomáhá zachovat a zabránit rozpadu svalové tkáně.[*].

Mýtus: Nedostanete dostatek vlákniny

Existuje obrovský omyl, že při keto dietě jíte jen maso a máslo.

A ketogenní dieta správně prováděná je nejen udržitelná pro vaše zdraví v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, ale také poskytne všechny mikroživiny, které vaše tělo potřebuje (i když z jídelníčku vyřadíte některé skupiny potravin).

Keto se zaměřuje na zdravé stravování, které zahrnuje velké množství celozrnných potravin, vláknité zeleniny a salátů, které jsou plné vlákniny.

Nezapomeňte si prohlédnout celý ketogenní dieta potraviny seznam a Seznam potravin pro ketogenní dietu, abyste mohli zařadit správné potraviny pro úspěch vaší ketogenní diety.

Ketóza vs. ketoacidóza

Ketoacidóza je jedním z největších důvodů, proč se lidé ptají: „Je ketóza bezpečná?“.

I když jsou si názvy tak podobné, ketóza a ketoacidóza mají obrovské rozdíly.

Zde jsou uvedeny základní definice jednotlivých pojmů:

 • Ketóza je přirozený proces, při kterém tělo začne spalovat ketony jako palivo místo glukózy.
 • Ketoacidóza je nebezpečný metabolický stav, který může nastat u diabetiků 1. typu, pokud si správně nehlídají hladinu inzulínu a stravu. Tento stav je také známý jako diabetická ketoacidóza nebo DKA.[*].

DKA se může vyskytnout i u nemocných diabetiků. V každém případě jde o extrémně vysokou hladinu ketonů v krvi, která způsobuje její překyselení.

Naproti tomu ketóza je bezpečná změna způsobu, jakým tělo spaluje energii, vyvolaná změnami v něčím stravovacím plánu.

Při standardní stravě jsou výchozím zdrojem energie vašeho těla sacharidy. Při ketogenní dietě s velmi nízkým obsahem sacharidů, středním obsahem bílkovin a vysokým obsahem tuků však tělo začne přecházet od spalování sacharidů ke štěpení tuků, přičemž se uvolňují ketolátky, které se používají jako hlavní zdroj paliva.

Ketóza je nejen přirozená a bezpečná, ale také zdravá v mnoha ohledech, o kterých se dočtete níže.

Zodpovědná ketóza

Na rozdíl od výše uvedených populárních mýtů má dodržování ketogenní diety a uvedení těla do ketózy mnoho výhod. Ať už jste v ketogenní dietě nováčkem, nebo ji dodržujete již léta, vždy je dobré si osvěžit informace o nejzdravějších (a nejbezpečnějších) způsobech, jak se do ketózy dostat.

Bezpečný vstup do ketózy

Je důležité dbát na to, abyste jedli plnohodnotné potraviny a dodržovali správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků.

Množství se trochu liší v závislosti na člověku, ale klíčové je zajistit vysoký příjem tuků a mírný příjem bílkovin.

„Keto chřipka“

Jedinou nevýhodou ketózy jsou vedlejší účinky které se u některých lidí objevují, když tělo přechází z glukózy na ketony jako zdroj energie. Tento stav se často označuje jako „keto chřipka“, protože napodobuje příznaky chřipkového viru, jako např:

 • Bolesti hlavy
 • Letargie
 • Pocit únavy
 • Nedostatek motivace
 • Podrážděnost
 • Zmatenost nebo mozková mlha
 • Špatný dech

Není neobvyklé, že se s nimi setkáte při prvním zahájení ketogenní diety nebo po „cheat meal“ či cyklickém stravování – vaše tělo spaluje přebytečný glykogen a opět přechází na spalování tuků jako paliva.

Jak se vyhnout keto chřipce

Příznaky keto chřipky se obvykle po týdnu nebo dvou zmírní. Někteří lidé keto chřipku neprožijí vůbec. Pro ty, kteří ji prodělají, však existují způsoby, jak riziko příznaků snížit, včetně:

 • Užívání exogenní ketony: Zvýšení počtu ketonů ve vašem systému vám pomůže snížit pravděpodobnost nebo dobu, po kterou se keto chřipka vyskytuje. Dokážou snížit příznaky přechodu rychleji než pouhé spoléhání se na nízkosacharidovou dietu.
 • Pijte hodně vody: Je velmi důležité zůstat hydratovaný. Ráno vypijte přibližně 32 uncí vody – zejména pokud máte keto káva nebo černé kávy, která odvodňuje – a pokračovat v ní po celý den. To může pomoci snížit bolesti hlavy a další nepříjemné příznaky.
 • Zvýšení příjmu soli: Při ketogenní dietě ledviny vylučují více sodíku, takže můžete mít nedostatek živin. Zkuste přidat Himálajská růžová sůl do pokrmů, k pití vývar z kostí během dne, přidávat do jídla mořskou zeleninu, jíst okurky a celer a mlsat solené brambory. ořechy (s mírou).
 • Konzumace dostatečného množství kalorií a tuků: Někteří lidé dělají tu chybu, že pouze vyřadí sacharidy a ničím je nenahradí, což vede k velmi nízkému příjmu kalorií, který je špatný pro hormony a metabolické potřeby. Udržujte si dostatek kalorií a vyživujte mozek dostatkem zdravých Ketogenic-friendly tuků.
 • Cvičení: Možná se vám při přechodu do ketózy nebude chtít moc cvičit, ale pravidelné cvičení může pomoci vašemu metabolismu lépe zvládnout přechod od sacharidů ke ketolátkám – což znamená, že budete méně trpět keto chřipkou.
 • Testování hladiny ketolátek: Ujistěte se, že se skutečně dostáváte do ketózy – a často testujte, zda v ní zůstáváte.

Závěr: Je ketóza bezpečná?

Nyní, když jsme se seznámili s hlavními mýty a nedorozuměními, se můžete sami přesvědčit, že ketóza je bezpečná a zdravá, pokud dodržujete dobře naplánovanou ketogenní dietu založenou na plnohodnotných potravinách.

Dodržování vyváženého stravovacího plánu vhodného pro keto, kontrola příjmu sacharidů a dodržování zdravého životního stylu vás udrží v ketóze, což pomůže vašemu tělu pracovat optimálním způsobem.

**************************************************************

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY – KOLIK POTŘEBUJETE ZHUBNOUT?

**************************************************************

Ketóza a keto dieta

Je ketóza bezpečná?

Ano, ketóza je přirozený proces těla, při kterém spaluje tuk místo sacharidů pro energii. Pokud se ketóza dosáhne správným způsobem a pod dohledem profesionály, je obvykle bezpečná pro většinu lidí. Nicméně, je důležité si uvědomit, že keto dieta není pro každého a může vyžadovat úpravy v závislosti na individuálních potřebách a zdravotním stavu.

Pravda o keto dietě

Keto dieta může mít mnoho výhod, jako je snížení hladiny cukru v krvi, ztráta váhy a zlepšení duševního zdraví. Nicméně, existuje také možnost nežádoucích účinků, jako jsou nedostatek energie, nadměrná ztráta minerálů a potenciálně i problémy se zdravím jater. Je důležité konzultovat keto dietu se zdravotním odborníkem a dbát na vyvážený příjem živin.

 

>> TIP: NEJLEPŠÍ DIETA <<

NEJLEPŠÍ DIETA
Popis obrázku
 • 96% spokojených zákazníků
 • Rychlá příprava
 • Výhodná cena

Podívejte se, jak dieta funguje:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – keto diety

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *